HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
21 Eylül 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


14.00 TL - 14.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
20 Mayıs 2019 Pazartesi Saat: 08:31

Danişment Türbesi'ne 914 yıl sonra bayrak ve flama konuldu

Danişmend Beyliği komutanı Melik Muhammed Gazi’nin Akkuş İlçesi Tuzak Mahallesinde bulunan türbesine 914 yıl sonra Danişmendli flaması ve bayrağı yerleştirildi.
Danişment Türbesi'ne 914 yıl sonra bayrak ve flama konuldu

1105 yılında Canik seferi esnasında üç bin civarında alpereni ile şehit olan Danişmend Beyliği komutanı Melik Muhammed Gazi’nin Akkuş İlçesi Tuzak Mahallesinde bulunan türbesine 914 yıl sonra Danişmendli flaması ve bayrağı yerleştirildi.

Akkuş Tuzak'taki Danişment Türbesi'nde anlamlı bir çalışma yapıldı. Türbe'ye şahadetin 914. yılında Danişmentli bayrak ve flaması yerleştirildi.

Konuyla ilgili olarak bilgi veren Araştırmacı Tarihçi-Yazar Aydın Altun; şunları söyledi; "Danişmendliler, 1071 yılı Malazgirt zaferi sonrası Anadolu’da kurulan ilk Müslüman Türk Devletlerindendir. Kurucusu Danişmend Ahmed Gazidir. 1073 yılında kurulmuştur. Danişmend Ahmed Gazi ve Alperenleri, Kayseri Sivas, Tokat, Niksar ve çevresini fethederek 1083 yılında Niksar’ı başkent yapmışlardır. Devlet sınırlarını daha çok kuzeye doğru genişletmek, Caniki fethetmek Trabzon Rum Devletini ortadan kaldırmak için 1105 yılında Niksar’dan altı bin civarına ordusuyla hareket ederek Canik seferine çıkmışlardır.

Tuzak'ta pusuya düşürüldüler

Bunu duyan Rumlar Gürcü Ehron ve Rum Kıralı Putil idaresinde yetmiş bin seçme askerden oluşan bir ordu ile Danişmendli ordusuna Canik yolu olan Akkuş Tuzak topraklarında pusu kurmuşlar. Göğüs göğüse yapılan bu savaşta Rum Ordu komutanı Putil, Gürcü Ehron ve çok sayıda askeri öldürülmüştür.

Danişmendli ordusu ise üç bin civarında şehit vermiş. Danişmed Ahmed Gazi bu savaşta ağır yaralanmış, tedavisi için Niksar’a götürülürken yolda bir rivayete göre de Niksar’da vefat etmiştir.

Üç bin şehit...

Bu savaşta Melik Muhammed Gazi, seçkin komutanları ve üç bin civarında alperen de şehit olmuşlar. Şehit oldukları topraklara yani Tuzak Köyüne kefensiz şehit kanı kokan kanlı elbiseleri ile defnedilmişler.

Defin yapılırken devlet erkanına göre bir nizam içersinde defin yapılmış. İki bölümden oluşan Türbenin içersinde giriş bölümünde yaverin kabri, ikinci bölümde Kuzey tarafta üç adet seçkin komutanların ve güney tarafta Melik Muhammed Gazinin kabri yer almaktadır. Alperenlerin Kabirleri ise Türbenin etrafında yer almış. Köyde ismini bu savaştan almıştır.

Şehitlikte çalışma başlatıldı

Dokuz asırlık türbe 2014 yılında restore edildi. Sandukalar yenilendi. Üzerlerine yeşil örtüler örtüldü. Zemin tek renk halı ile döşendi. İç aydınlatma yapıldı. Ana yoldan Türbeye kadar 100 metre beton yol yapıldı. Mezarlık girişine 10 metre direk dikilerek Türk bayrağı asıldı. Tür Bayrağının yanına ikinci bir direk daha dikilerek Danişmedli Bayrağı da asılacak. Dış mekan aydınlatması, şadırvan bay-bayan ve engelli tuvaletleri, geniş çaplı çevre düzenleme plan proje çalışması son aşamaya geldi. Ordu Büyük Şehir Belediyesi tarafından hazırlanan bu çalışma en kısa sürede hayata geçirilerek ziyaretçilerin hizmetine sunulacak.

Teşekkür ediyorum...

Bu süreçte her daim yanımızda olan, ana yoldan Türbeye kadar 100 metre beton yol yapan Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci ve Fen İşleri Müdürü Murat Tokmak'a beye, Danişmedli bayrağını ve flamasını temin eden Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan'a ve Danişmend Hüseyin Şahin'e, bayrak ve flama direklerini temin eden isimlerini dahi gizli tutan Ünye’nin saygın iş adamlarına, Ünyemizin yerel basınına ve çeşitli sivil toplum örgütleri başkanlarına, nakliye konusunda yardımcı olan Sefer Bükü ve Ismail Azak'a, bu çalışmamızda bizi yalnız bırakmayan Hacı Rıza Altun'a, her daim beraber yürüdüğümüz Sadık Gümüş Başkanıma, özellikle gönül kapısını sonuna kadar açarak bizlere manevi güç veren Sayın Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney'e, Ünye Kent Gazetesi'ne, Yazı İşleri Müdürü Hacer Coşkun Öztürk'e, Gazeteci-Yazar Musa Özgür Kıroğlu'na, Gazeteci-Yazar Yaşar Karaduman'a, Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan'a, sosyal medya üzerinden bizlere yazan ve telefonla bizlere ulaşan tüm dostlara teşekkür ediyorum."

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 503 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Danişment, Türbesi'ne, 914, yıl, sonra, bayrak, ve, flama, konuldu

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler