HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Beğenmedim
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
21 Eylül 2019 Cumartesi
Fındık Fiyatı


14.00 TL - 14.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
27 Mayıs 2019 Pazartesi Saat: 11:28

ÜNTİSAD basına tanıtıldı

Ünye’de bulunan turizm işletmecilerinin kurduğu Ünye Turizm İşletmecileri Otelciler, Restoranlar, Kafeler ve Seyahat Acentaları Derneği (ÜNTİSAD) basına tanıtıldı.
ÜNTİSAD basına tanıtıldı

Ünye’de bulunan turizm işletmecilerinin kurduğu Ünye Turizm İşletmecileri Otelciler, Restoranlar, Kafeler ve Seyahat Acentaları Derneği (ÜNTİSAD) Ünye’de bir restorantta düzenlenen iftar yemeği ile basına tanıtıldı.

-“Amacımız ilçemizin turizmini canlandırmak”-

Programda, "Derneği kurma amacımız Ünye ilçemizin turizmini canlandırmak." diyen Ünye Turizm İşletmecileri Otelciler, Restoranlar, Kafeler ve Seyahat Acentaları Derneği (ÜNTİSAD) Başkanı Hasan Şimşek, sözlerine şöyle devam etti; “14.05.2019 tarihinde resmi kimliğine kavuşan derneğimiz esasında 2017 yılından bu yana bir platform olarak bir araya geldiğimiz bir yapı idi. Üyelerimizin de kararı ile bu yapıyı dernekleştirip kurumsal bir yapıya taşımış olduk. Derneği kurma amacımız Ünye ilçemizin turizmini canlandırmak, Ünye ile birlikte belde, köy gibi yerleşim alanlarının ya da yerleşim ve turizm potansiyeli olmayan alanlardaki turizm potansiyelini harekete geçirmek.. Turizm çeşitliliği sağlamak, bölgeye ekonomik canlılık getirmek, bu alanda faaliyet gösteren işyerleri ve esnafın ekonomik ve sosyal sorunlarına katkıda bulunmak ile sunulan hizmet kalitesini artırmak amacı ile kurulmuştur.” dedi.

-“Önemli olan 12 ay sürdürülebilir turizmdir”-

Bizim en büyük hedefimiz 12 ay sürdürülebilir turizm çeşitliğinin artırılması diye konuşan Başkan Şimşek, sözlerini şöyle noktaladı; “Sizlerinde bildiği üzere Ünye’mizde yıllardır süre gelen bir turizm hareketliliği söz konusudur. Bizim en büyük hedefimiz bu hareketliliği 12 ay sürdürülebilir turizm çeşitliğinin artırılması üzerine olacaktır. Bunun için yerel yönetimler ve bakanlıklar nezdinde yapılması gereken çalışmaları yapacağız. Ayrıca özel sektöre de ciddi işler düşmektedir. Biz üyelerimizle birlikte alacağımız bu destekler ile tanıtım faaliyetleri ve turist akışının sağlanması için canla başla çalışacağız” diye konuştu.

30 turizm işletmesi üyesi bulunan ÜNTİSAD’ın Yönetimi ve görev dağılımı ise şu şekilde oluştu; “Dernek Başkanı Hasan Şimşek, Başkan Yardımcısı Osman Duvar, Genel Sekreter Osman Bay, Sayman Orhan Yiğit, Yönetim Kurulu Üyeleri İsmail Hakkı Kara, Cem Üreyener, Serdar Eroğlu, Celal Patak ve Murat Han Şen.”

18 Maddelik Ünye Turizminin Sorunu ve Çözümü

Yönetim olarak yaptıkları toplantıda Turizme katkı sağlayacak 18 konu belirlediklerini ifade eden ÜNTİSAD Başkanı Hasan Şimşek, bu 18 konuyu şöyle sıraladı;

1- Çevre yolundan girişlere farklı tasarımlarda uyarı levhalarının koyulması, bunun haricinde asfalt zemine Ünye yönlendirmesi yazılması.

2- Turizm kenti olan şehrimizin en büyük sıkıntısı olan çöplük konusunun bir an önce çözülmesi.

3- En büyük sorunlardan biri de fosseptik konusudur. Oteller bölgesindeki hatta yalıya kadar olan kısımda dahil olmak üzere sahillerimize kanalizasyon akıyor. Fosseptiklerin buralara akmaması gerekli önlemlerin alınması gerekiyor.

3- Her sezon başında Mayıs ve Haziran ayında olmak üzere kumsalların temizletilmesi ve düzeltilmesi.

4-Kumsallarda, çamlık bölgesinde mesire ve piknik alanlarını ve halkın kendi kurdukları çadırların etraflarını çok fazla kirlettikleri çöplerini etrafa bıraktıkları aşikar, bunun için ayrıca bir önlem alınmalı.

5-Sezon öncesi kumsalların kum temizleme makinesiyle temizletilmesi.

6- Yürüyüş yollarına WC konması.

7- Çevre illerdeki bilboardlarda gazetelerde ve radyolarda Ünye ile ilgili reklam başlatılmalı.

8- Ünye turistik alanlar haritası oluşturulup güzergahlarının belirlenmesi yerlerin kısa açıklamaları ile haritaya konulması.

9- Çevre yolu üzerinde Ünye’nin tanıtım totemlerinin yapılması.

10- Belediyenin sitesinde tüm konaklama tesisleri sıralamasını yıldızlarına göre tekrar planlanmalı ve olmayan tesisler eklenmeli.

11- Turizm ile ilgili katılım sağlanan fuar ve diğer benzeri organizasyonlarda turizm işletmenlerinin bilgilendirilmesi ve özellikle turizm fuarları öncesi toplantılar yapılarak fikir alışverişinde bulunulması.

12- Dalga kıranların yapılması ile ilgili bilgilendirme.

13- Özellikle fuara katılım sağlandığında tesisler için alan ayrılması gerektiği.

14- Tozkoparan mağarasının hayata geçirilmesi.

15- Kiliselerin hayata geçirilmesi (Özellikle Ayanikola)

16- Turistik malzeme ve yöresel ürünlerin satışını sağlayacak çarşı içinde tarihi bir doku oluşturarak satış alanı oluşturulması.

17- Özellik ile Eylül ayı içerisinde fındık toplama festivali veya fındık festivali adı altında etkinlik düzenlenmesi.

18-Bu tarz bir etkinliğin onaylanması durumunda etkinlik takviminin ve içeriğinin belirlenmesi için bir sonraki toplantıda gündeme alınması.

-“Sorunların gündeme taşınması çözümün ilk adımıdır”-

Toplantıda; "Sorunların gündeme taşınması aynı zamanda çözümün ilk adımıdır," diyen Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ise, şunları söyledi; “Sorunları gündeme taşıyan sizleri tebrik ediyorum. Sorunların gündeme taşınması aynı zamanda çözümün ilk adımıdır. Bir yerde sorun istişare edilmez, gündeme getirilmezse orada hiçbir sorun yokmuş gibi algılanır. O sorunun çözümü ile alakalı girişimde bulunulmaz.” dedi.

Programa Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı ile Ünye İlçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu da katıldı.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 338 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : ÜNTİSAD, basına, tanıtıldı

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler