HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
23 Eylül 2019 Pazartesi
Fındık Fiyatı


14.00 TL - 14.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
10 Haziran 2019 Pazartesi Saat: 19:45

Şair-Yazar İnci Çetir’den iki şiir kitabı...

Karadeniz Şairler ve Yazarlar Derneği Başkan Yardımcısı ve Karadeniz Doğa ve Çevre Derneği Trekking Kulüp Başkanı Şair-Yazar İnci Çetir, ‘Derin Bir Mesele’ ve ‘İz’ isminde iki şiir kitabı çıkardı.
Şair-Yazar İnci Çetir’den iki şiir kitabı...

Karadeniz Şairler ve Yazarlar Derneği Başkan Yardımcısı ve Karadeniz Doğa ve Çevre Derneği Trekking Kulüp Başkanı iki çocuk annesi Şair-Yazar İnci Çetir, ‘Derin Bir Mesele’ ve ‘İz’ isminde iki şiir kitabı çıkardı.

-“Hayallerimi yaşamaya ve sonuna kadar gitmeye karar verdim”-

İnci Çetir, gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, duygularını bastırmadan açığa vurduğunu ve bunu şiir kitaplarıyla yansıttığını söyledi.

“Kalıcı bir eser bırakmak herkesin hayalidir” diyerek bu iki şiir kitabıyla kalıcı bir eseri bıraktığını ifade eden Çetir, “Ben de tam olarak bunu yaptım. Hayallerimi yaşamaya ve bunun için de sonuna kadar gitmeye karar verdim. Hepimiz yazarçizeriz, muhakkak hepimizin köşede bir yerlerde not aldığı sözleri, şiirleri vardır. Neden kapalı kutuda kalsın ki sözler? Biri aşka yazılmış, diğeri hayata, acılara yazılmış iki ayrı şiir kitabım, benim evlatlarım gibi” dedi

-Kitapların isimleri nereden çıktı? -

Çetir, şiir kitaplarının isimlerinin hikayesini şöyle anlattı:

“İlk olan İz adlı şiir kitabımın ismini hiç düşünmeden karar verdim. Benim için özel bir anlam ifade edeni kalıcı kılmak kendim adına en güzel duygu olsa gerek. ‘Derin Bir Mesele’de aslında tam olarak bu noktada aklıma geldi. Hep olmasını istediğim, olursa bir gün kız çocuğumun adı ‘Derin’ olacak dediğim noktada çıktı bu isim. Zaten şiirlerimi okudukça ne kadar derin bir mesele olduğunu anlayacaksınız.” 

-“Karadeniz Bölgesinin okuma konusunda çok yetersiz olduğunu gördüm”-

Okuma alışkanlığında Karadeniz Bölgesi’nin yetersiz ve ilgisiz gördüğünü ifade eden İnci Çetir, “Okuma alışkanlığı bölgemizin sosyolojik yapısı ile alakalı. İki yılda birçok yere gittim ve imza günlerim oldu. Karadeniz bölgesinin okuma konusunda çok yetersiz olduğunu gördüm ve bir Karadenizli yazar olarak bu duruma çok üzüldüm.” dedi.

-“İzmir’le başlayıp Doğu'ya kadar gitmeyi planlıyoruz”-

Çetir, İzmir’le başlayıp Doğu bölgesine kadar planladığı bir imza programı olduğunu ifade ederek, “Yakın bir tarihte Giresun Kitap Fuarında yer aldık. Birden fazla kitap çıkarmayı düşünüyorum, romanım bitmek üzere. Kitaplarımı almak isteyen okuyucularımız ise D&R ve birçok internet sitelerinde satışları mevcut. Google’dan İnci Çetir yazdıklarında buralardan kitaplarımı temin edebilirler.”diye konuştu.

-“Okumanın nasıl bir cahilliği körelttiğini görmelerini istiyorum”-

Şair Yazar İnci Çetir, okuyuculara şu tavsiyelerde bulundu:

 “Okumak, cahilliği köreltir. Bir kelimeden başlayıp sınırsız cümleler kurabilmek, insanın kendini tanımlayabilmesi, tabiri caizse toplumu yobazlıktan kurtarıcı tek anahtar olduğunu düşünüyorum. Okuduğum kitapları, çocuklarım gibi kendi raflarıma yerleştirirken o kadar çok mutlu oluyorum ki. Onları sıkılmadan okuduğum, bitirdiğim için kendimi ödüllendirdiğim; mesela başka bir kitap alarak ödülüme ödül katmışlığım da çoktur.

-“Gerekirse günde en az bir sayfa...”-

Gerekirse günde en az bir sayfa... Az çok demeden okumaya kendimizi teşvik etmeliyiz. Çok okuyun. İçinizi, ruhunuzu besleyin. Bedava güzel cümleler kurun. Onun bunun çakma aklıyla değil. İnsanları zaten duymayın.  Tek duyacağınız kendiniz ve kitaplarınız olsun. Mesela; bir kitap satın alırken değer mi acaba, diye düşünmeyin... Değer! Bir kitapta sana ait bir cümle yakalarsın belki. Sana ait bir söz. Seni tanımlayan belki de bir hece. Kelimelerin eksik kaldığı yerler olsa da duyguların, yaşanmışlıkların, hissedilenlerin yeri olduğunu asla unutmayın. Bol bol okuyun... Dünya klasiklerinden başlayıp romanlarla devam eden güzel kitap serüvenleriniz olsun. Ama muhakkak sonu kitap okumak olsun. Cehaleti cahilliği en aza indireceğimiz bir sürü kitaplarımız olsun...”

Şair – Yazar İnci Çetir, Ordu Üniversitesi Ünye İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Gürol Özcüre’yi ziyaret ederek, kitaplarını imzalayıp hediye etti. 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 236 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Şair-Yazar, İnci, Çetir’den, iki, şiir, kitabı...

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler