HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
12 Temmuz 2019 Cuma Saat: 20:55

"İktidar vekilleri götürdüğüm suyu içerlerse sondaja izin verilecek"

Şenyurt Mahallesi'nde MTA tarafından yapılan sondajlar sonucu bozulan mahalle suyundan numune alan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, suyu Meclis'te iktidar milletvekillerine ikram edeceğini söyledi.
"İktidar vekilleri götürdüğüm suyu içerlerse sondaja izin verilecek"

Ünye'nin Şenyurt Mahallesi'nde MTA tarafından yapılan sondajlar sonucu bozulan mahalle suyundan numune alan CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel, suyu Meclis'te iktidar milletvekillerine ikram edeceğini söyledi.

Adıgüzel, "Eğer milletvekilleri suyu içerlerse Şenyurt sakinleri sondaja izin verecek. İçemezler ise o zaman buradaki sondaja karşı çıkanlara destek versinler." dedi.

Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, Ünye ve Fatsa arasında bulunan mahallelerde ormanlık arazi içerisinde yapılan sondaj çalışmalarını yerinde inceledi.

Sayısız ağaç kesilerek açılan yolları hem yerinde gören hem de uydu fotoğraflarından tahribatın boyutunu inceleyen Adıgüzel, sondajların başlamasıyla kirli beyaz akmaya başlayan kaynak suyundan da numune aldı.

Konuyla ilgili Meclis’e bir de soru önergesi sunan Dr.

Mustafa Adıgüzel şunları belirtti: “Bölgede zaten İngiliz ortaklı bir şirketin siyanürle işletilen altın madeni var. Bunun çevresinde insanların yaşam alanlarını, su kaynaklarını ve hatta oturdukları evleri direkt olarak etkileyen sondajlama faaliyetleri MTA tarafından köylüye de haber verilmeden yapılmaya başlanmıştır.

 

Ormanlar delik deşik edilmiş

 

Her sondaj alanına giden ayrı bir yol açılmak suretiyle uydudan da görüldüğü üzere ormanlar delik deşik edilmiştir.

Yol açılırken hoyratça davranıp oldukça yüksek eğimli arazide büyük kaya ve molozlar aşağıdaki ev ve bahçelerin üzerine yuvarlanmış durumdadır. Büyük bir kısmı da kenarda toprak ile karışık vaziyette ve ilk yağmurda aşağıdaki mahallelere yuvarlanacak pozisyonda bırakılmıştır. Kesilen ağaçlar için izin alınıp alınmadığı da belli değildir.

 

Suların rengi değişmiş...

Bu bölgedeki köyler içme ve kullanma sularını bu sondajın yapıldığı dağın yamaçlarından edinmektedir. Kaynaklarda sondaj sonrası suyun kirli beyaz aktığı görülmektedir.  200 hanenin doğru dürüst temiz su kaynağı kalmamıştır. Köyde yaklaşan fındık mevsimi ile artacak nüfus ve su ihtiyacı yeni sorunlara gebedir. 

Bu bölgede sondaj ile bir rezerv bulunsa dahi evlerin köylerin içinde altında herhangi bir işletme açılması kurulması fiziki olarak mümkün değilken böyle bir çalışma yapılması da ayrı bir sorudur.

Köy insanları gencinden yaşlısına büyük infial içindedir. Bu akıl almaz girişimin bir an önce sonlandırılması gerekmektedir.

 

Suyu Mecliste iktidar vekilleri içebilirse köylü de sondaja izin verecek!

 

Bu bölgedeki kaynak suyundan aldığım numuneyi TBMM Genel Kurulu'nda iktidar vekillerine sunacağım. Eğer cesaret edip içerlerse köylü de sondaja izin verecek. Yok! İçemezler ise köylü, iktidar vekillerini de buraya kendilerine destek olmaya ya da MTA ile onu buraya sevk eden malum şirketlerin hoyratlığına, vahşice yapılan bu doğa katliamına dur demeye çağırıyor.”

 

Bu haber toplam 537 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler