HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
13 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
30 Temmuz 2019 Salı Saat: 20:30

Mevsimlik tarım işçileri sezondan umutlu

Ünye’de Doğu ve Güneydoğu illerinden fındık toplamak için gelen mevsimlik tarım işçileri, Kaymakamlıkça hazırlanan konaklama alanlarına yerleşmeye başladı.
Mevsimlik tarım işçileri sezondan umutlu

Fındık toplamak Ünye ilçesine gelen mevsimlik tarım işçileri sezondan umutlu. Fındığın dalda bol görünmesinin kendileri için bol, bereketli kazanç olmasını dileyen mevsimlik işçiler, heyecanla toplama tarihini beklemeye bekliyor.

Karadeniz Bölgesi'nin "yeşil altını" fındığın hasadı için Ünye'ye gelen mevsimlik tarım işçileri  fındık toplama tarihini bekliyor.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu'dan gelen işçiler, Kaymakamlık tarafından Mevsimlik Tarım İşçi Projesi (METİP) kapsamında Sahilköy Mahallesi'nde oluşturulan alana yerleşmeye başladı.

Çadırlarını kurarak fındık hasadını bekleyen işçilerin kimisi düğün yapmak, kimisi borç ödemek için bölgeye gelerek gün saymaya başladı.

Şanlıurfa’dan gelen mevsimlik fındık işçisi Hayrettin Hanelçi (60), gazetemiz muhabirine yaptığı açıklamada, Ünye’ye 10 senedir fındık toplamaya geldiklerini söyledi.

Memleketlerinde iş imkanı olmadığı için mevsimlik işçi olarak bölgeye geldiklerini belirten Hanelçi, “Ünye’de fındık olmazsa biz açız. Şanlıurfa’dan buraya geliyoruz. Urfa’da iş yok. Her şey ekmek parası için. Kendi memleketimizde iş imkanı olsa memleketimizde çalışırız. Ama memleketimizde iş imkanı yok.” dedi.

Para kazanmak için 700 km yol kat ettiklerini ifade eden Hanelçi,“Buraya 6-7 nüfus geldik. Bu yıl Ünye’de güzel fındık var, umutluyuz. Allah üreticiye versin, onlarda bize iş versinler. Biz de çalışalım, çoluk çocuğumuz için ekmek kazanalım. İnsanların fındığı çok olsun, Allah onlara çok versin ki bize de iş versinler. En az 600-700 kilometre geliyoruz, çoluk çocuk burada hasta oluyorlar. Sağolsun devlet bize bakıyor, ilaçlarımızı veriyor. Biz 2.-3. ayda evimizden çıkıyoruz. Çapaya gidiyoruz, pamuk toplamaya gidiyoruz. Biber toplamaya gidiyoruz. Yıllık 8-9 ayımız gurbette geçiyor. 11.-12. ayda ise ancak eve dönüyoruz.” diye konuştu. 

İşçilerden İrfan Yamuk da kendileri için hazırlanan alandan memnun olduklarını ifade etti.

İrfan Yamuk devletin kendilerine yardımcı olduğunu ifade ederek,  şunları söyledi:

“ 6-7 ay gurbette mevsimlik tarım işçisi olarak çalışıyoruz. İlk olarak çilek toplamaya, oradan Erzincan’a çapaya, sonra Malatya’ya kayısı toplamaya gidiyoruz. Kayısıdan sonra Ünye’ye fındık toplamaya geliyoruz. Geçimimizi bu şekilde sağlıyoruz. Buradan Amasya’ya elma toplamaya gideceğiz. Çadırda yaşamak çok zor. Ama Allah razı olsun devletimiz bize yardım ediyor. Mayıs ayının 10-15 gibi evden çıkıyoruz, dönüşümüzde 11-12. ayı buluyor.”

-“Türk Bayrağımızı hiçbir zaman yere düşürmeyiz” -

Türk-Kürt ayrımı yapmaksızın birlik ve bütünlük çağrısı yapan Yamuk, “Ben Kürt vatandaşıyım. Ama hepimiz din kardeşiyiz. Bu bayrağın altında yaşayan herkes kardeştir. O bayrağın hatırı için insan insana her zaman güvenmesi lazım. Bir birine destek olması lazım. Biz bayrağımızı hiçbir zaman ve hiç ülkeye karşı düşürmeyiz. Öyle de olması lazım. Kürt olmuş, Türk olmuş, Alevi olmuş öyle bir ayrım kesinlikle yok. Çadırda yaşıyoruz, gurbetçiyiz ama Türk Bayrağımızı hiçbir zaman yere düşürmeyiz.”diye konuştu.

- Tarım işçileri bu sezondan umutlu -

Bölgede geçen yıl fındık olmadığı için çalışamadıklarını, ancak bu yıl sezondan umutlu olduklarını ifade eden Yamuk, “Geçen yıl fındık yoktu, geldiğimizde 10-15 gün ancak çalıştık. Ama bu sene çok şükür Rabbim vermiş. Bu yıl bir ayda havalar iyi olduğu sürece 20-25 gün çalışacağız inşallah." dedi.

Türk-Kürt ayrımı yapmasızın birlik ve beraberlik içinde olduklarını ifade eden mevsimlik tarım işçisi Hasan Kasnakçı, “15 Temmuz’da Cumhurbaşkanımız bize bir mesaj verdi, biz çıktık. Tabi kendi askerimizin bize kurşun sıkması zorumuza gitti. Gencimiz de yaşlımız da şehit oldu. Kadınlar, erkekler sırtlarına bayrağı sarmıştı. Biz bu vatanı kimseye vermeyiz. Biz bu vatanı nasıl ki binlerce şehit ile kazandıysak, kimseye vermeyiz. Lazı, Kürdü, Türkü orda birlik olduk.”diye konuştu.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 445 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Mevsimlik, tarım, işçileri, sezondan, umutlu

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler