HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
5 Temmuz 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
1 Ağustos 2019 Perşembe Saat: 20:48

Belediye'nin verdiği plaket İstanbul'daki antikacıda ortaya çıktı

Ünye Belediyesi tarafından 2016 yılında düzenlenen 1. Ünye Yunus Emre Edebiyat ve Kitap Günleri anısına hazırlanan programa katılan yazarlardan birine verilen plaket İstanbul'da bir antikacıda bulundu.
Belediye'nin verdiği plaket İstanbul'daki antikacıda ortaya çıktı

Ünyeli Araştırmacı Tarihçi-Yazar Osman Doğan, Çukurcuma antika pazarını dolaşırken rast geldiği ve çok ilginç bulduğu plaketi ve Antikacı ile ilgili bilgiyi Ünye Kent Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Gazeteci-Yazar Musa Özgür Kıroğlu ile paylaştı.

Kıroğlu, Osman Doğan'ın verdiği bilgilerden hareketle, Antikacıyı aradı, plaketin antika dükkanına nerden, nasıl geldiğini merak ettiğini belirterek, mümkünse satın almak talip istediğini söyledi.

Antikacı, kendisinin Fatsalı olduğunu, komşu ilçe Ünye için değer arz eden plaketi satmak değil de hediye edebileceğini söyledi.

Antikacıya teşekkür eden Kıroğlu, Ünye ile ilgili araştırmaları ve arşivi bulunan Araştırmacı Tarihçi-Yazar Osman Doğan'a plaketi Ünye adına hediye etmesini rica etti.

Önceki gün Antikacıya giden Osman Doğan, plaketi hediye olarak aldı. Saklamak ve eğer kurulursa Ünye Yunus Emre Müzesi'ne vermek üzere arşivine koydu.

Konuyla ilgili olarak gazetemize bilgi veren Osman Doğan, antika kelimesinin eskiden çok aşina olunan, ancak şimdilerde çok az kişinin kullandığı bir kelime olduğunu belirterek; "Eski konakların tavan arası nasıl antika eşyalarla doluysa İstanbul’un Beyoğlu ilçesinin Tophane semtinin üst tarafında bulunan Çukurcuma da İstanbul’un, hatta Türkiye’nin tavan arasıdır diyebiliriz.

Antika eşya satıcılarının bir çekim merkezi hâline getirdiği, adeta İstanbul’un hazine sandığı mesabesinde olan Çukurcuma, her zaman sürprizlerle dolu bir yerdir. Buraya fırsat buldukça giderim.

Geçen hafta Çukurcuma’da gezerken 2016 tarihinde Ünye Belediyesi tarafından organize edilen 1. Ünye Yunus Emre Edebiyat ve Kitap Günleri Anısına hazırlanan ve üzerinde odun taşıyan Yunus Emre resmi bulunan bir plaket gördüm. Plaketi İstanbul'da bir antika dükkanında görmek ziyadesiyle ilgimi çekti. Zira Türkiye’nin en gözde antikacılarının bulunduğu Çukurcuma semtinde bir antikacı dükkanında, üzerinde “Ünye” ve “Yunus Emre” gibi iki müstesna kelime yazan bir plaket bulunuyordu.

Acaba bu plaket Çukurcuma’ya nasıl gelmişti?

Konuyu Ünye'de Gazeteci-Yazar Musa özgür Kıroğlu ile paylaştım. Kendisine plaketin bulunduğu Antikacı'nın telefon numarasını verdim. Arayıp görüşmüş, plaketi satın almak istediğini söylemiş. Antikacı aslen Fatsalı.  Komşu ilçe Ünye'den bir parça, bir değer olan plaketi satmak değil de Ünyeliler adına hediye edebileceğini söylemesi üzerine, Musa Bey, benden bu hediyeyi gidip almamı rica etti. Ben de Antikacı'ya gidip şehrim Ünye ve Ünyeli hemşerilerim adına plaketi aldım. Saklamak ve Ünye'de kurulum çalışmalarının sürdüğünü bildiğim Yunus Emre Müzesi'ne verilmek üzere arşivime koydum." dedi. 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 6.879 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler