HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Şubat 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
8 Ekim 2019 Salı Saat: 14:51

Sürekli imar planı değişmez!

İmar planını sürekli olarak yeterli ve geçerli nedenler olmadan değiştirilmesi anlayışının terk edilmesi gerektiğine dikkat çekildi.
Sürekli imar planı değişmez!

Dünya Mimarlar Günü sebebiyle bir açıklama yapan Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, imar planını sürekli olarak yeterli ve geçerli nedenler olmadan değiştirilmesi anlayışının terk edilmesi gerektiğini söyledi.     

7 Ekim Dünya Mimarlar Günü sebebiyle Ordu imar planı değerlendirmesi yapan Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, “Şu an için Altınordu’nun içinde bulunduğu ve en önemli sayılması gereken konu 20 Eylül 2016’da yapılan Revizyon İmar Planının gelecekte getireceği yaşamsal ve mekânsal sıkıntılar. 3 Nisan 2013 tarihinde onaylanan revizyon imar planından sonra 2 yıl gibi kısa bir süre geçmesine rağmen yeni bir İmar Revizyon Planını yapılmış olması, bunun için yeterli ve geçerli gerekçelerin sürülmemiş olması, gerekli analitik çalışmaların yapılmamış olması, şehircilik ilkeleri, planlama esasları, imar mevzuatı ve kamu yararı açılığından meşru kılacak gerekçelerin açık ve net olarak belirtilmemiş olması hususları bir arada değerlendirildiğinde içinde bulunduğumuz bugünkü duruma konu olan 20 Eylül 2016 tarihli revizyon imar planının meşruiyeti tartışılır hale gelmiştir. Sürekli revizyon yapılması, kent planlarının revize edilmesiyle bir yere varılamaz” dedi.         

Ahlakı dışı rant projeleri

Eriş, sözlerini şöyle sürdürdü: “2016’daki yapılan revizyonda gördük ki yeşil alanlar imara açılmış ve özel proje alanı adı altında mevcut etraftaki dokunun 2,5 katı kadar fazla yoğunluk getirilmiştir. Yapılan bu olağan dışı yoğunluk artışı ciddi manada bir rant getirisi sağlarken, diğer yandan çevreye ve tüm Ordu halkına yaşamsal sıkıntılar getirmiş, doğasal yaşamın yok olmasına sebebiyet vermiştir.”           

O halde nasıl bir Ordu olmalı?

Ordu Mimarlar Odası Başkanı Havva Güner Eriş, sözlerini şöyle tamamladı: “Nasıl bir Ordu olsun konusuyla alakalı olarak yapmış olduğumuz çalışmayı bir rapor halinde Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız Hilmi Güler ile ilçe belediye başkanlarımıza ilettik. Daha ahlaki ve etik değerler çerçevesinde projeler üretebileceğimiz kendi insani ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğimiz bir ortam oluşması dileğiyle tüm üyelerimizin dünya mimarlar gününü kutluyorum.” 

Ordu Olay

Bu haber toplam 358 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Sürekli, imar, planı, değişmez!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler