HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Şubat 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
8 Ekim 2019 Salı Saat: 15:01

Maden bölgeyi bitiriyor!

Ünye - Fatsa'da arasında bir bölgede 5 yıl önce başlatılan ve bütün tepkilere rağmen devam eden siyanürle altın arama çalışma alanı genişletiliyor.
Maden bölgeyi bitiriyor!

Genişlemeyle 40 mahalleyi etkisi altına alacak çalışmalarla bölgedeki doğal hayatın biteceği, ekonomik zararın artacağı, bölge halkının göç etmek zorunda kalacağına dikkat çekildi.

Fatsa ilçesine bağlı Aşağı Bahçeler, Yukarı Bahçeler ve Tepeköy Mahalleleri arasında kalan maden sahasının genişletilmek istemesi üzerine yaklaşık 40 mahalleyi etkileyecek olan maden sahasıyla ilgili bilgilendirme toplantısı düzenlendi. Toplantıda ilçedeki tarımın biteceği, ekonomik zararın artacağı ve bölge halkının göç ettirilmek zorunda bırakılacağı konularına dikkat çekildi.

Siyanürle altın arama faaliyetleriyle mücadele başlıyor

Fatsa’ya bağlı olan ancak aynı zamanda Ünye sınırında yer alan Aşağı Bahçeler, Yukarı Bahçeler ve Tepeköy Mahalleri arasında 2013 yılından bu yana Bahar Madencilik ile İngiliz Stratex International Madencilik’in birlikte kurduğu Altıntepe Madencilik Şirketi, 186 hektarlık bir arazide son 5 yıldır siyanür kullanarak altın çıkarma faaliyeti yürütüyor. Dünyanın birçok yerinde yasaklanan siyanürle altın arama çalışmaları Fatsa-Ünye sınırında 10 kilometrekarelik alanda yapılmaya devam ederken, şirket tarafından sahasının genişletilmesi talep edildi. Buna göre Çevresel Etki Raporu’nda (ÇED) 186 hektar olarak belirtilen altın arama sahası yaklaşık 300 hektara çıkarılacak. Yapılacak olan genişletmeyle birlikte şirket 14 yıl boyunca alanda faaliyetlerine devam edecek. Bu süre Bakanlar Kurulu kararıyla da uzatılabilecek.

Halk Kabakdağı’nda toplandı

Maden sahasının genişletilmesine tepki gösteren bölge sakinleri, Kabakdağı Mahallesi Doğal Ürünler Pazarı’nda toplandı. Vatandaşlara burada maden sahasının genişletilmesiyle çevrelerinde yaşanacak sorunlar anlatıldı.

Derelerin Kardeşliği Platformu Yürütme Kurulu Üyesi Osman Güvenalp, beş yıldır devam eden siyanürlü altın arama faaliyetleri nedeniyle yaşam alanlarının yok olduğunu ve hayvanlarını bile otlatamayacak vaziyete geldiklerini söyledi.

Güvenalp; " İnsanlar öyle bir kaygı içerisindeler ki bahçelerindeki pancarı alıp, çorba yapamıyorlar. Çevremizde temiz su kaynağı kalmadı. Derelerimizden ağır metalli atıklar akıyor. Bazı derelerimiz kurudu. Şantiye bütün yer altındaki sularımızı kendisi kullanıyor. Bu faaliyet yüzünden doğal sularımız ve toprağımız kirlendi.” dedi.

40 mahalle tehlike alanında...

Güvenalp; yapılacak olan genişletmeyle birlikte Erenyurt, Bahçeler, Maksutlu, Aşağıtepe, Yukarıtepe, Çökelliye, Yeşilköy, Yeşilyurt, Kabakdağı, Taşlıca, Bağlarca, Demirci Mahalleleri’nin doğrudan etkileneceğini kaydeden Güvenalp, dolaylı olarak ise 40 mahallenin tehlike altında olduğunu sözlerine ekledi.

Dokuz maddelik bildiri hazırlandı

Yapılan toplantının ardından dokuz maddelik sonuç bildirisi hazırlandı. Bildiride; “Sondaj sahasına gidiş için küçücük dahi bile olsa yer ve yol verilmeyecek. Hukuki yollar sonuna kadar takip edilecek. ÇED raporu hazırlanması ve raporu sürekli incelenecek, risk bulunulması halinde itiraz edilecek.  Sular, ırmak, dere, göl gibi su kaynaklarının raporu şimdiden alınacak ve güncel takibi yapılacak. Siyanürün yanı sıra radon gazı ile ilgili zararlar halka anlatılacak. Organize Yaşam Bölgesi’nin literatüre girip kanun ve yönetmeliklerinin çıkması talep edilecek.  Organize Yaşam Bölgesi yasası çıkana kadar, mevcut doğal yaşam alanı yönetmelikleri ve kanunun uygulanması sağlanacak. Pankart, miting, çatışma tarzında mücadele ve tutum olmayacak. Mücadelelerde işbirliği yapılacak ancak herkes kendi sözünü kendi söyleyecek” denildi. 

Ordu Olay

Bu haber toplam 271 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Maden, bölgeyi, bitiriyor!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler