HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
21 Ocak 2021 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
10 Ekim 2019 Perşembe Saat: 19:35

Dünyada örneği var mı?

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, bir belediyenin dereyi tamamen bloke ederek suyunu kestiği bir uygulamanın Türkiye’de ya da dünyada başka bir örneği olup olmadığını sordu.
Dünyada örneği var mı?

CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel, geçtiğimiz günlerde 3 bin metre rakımdaki Kabadüz’e bağlı Gönderiç Dağının zirvesindeki Kırkgöze olarak adlandırılan su kaynaklarına giderek incelemelerde bulundu. Belediye tarafından suyun kaynağını yok edecek ve bölgeyi susuz bırakacak şekilde su alımını yerinde gören Adıgüzel bazı girişimleriyle suyun tekrar açılmasını sağlasa da benzer girişimlerin devam ettiğini öğrendi ve resmi girişimlerine başladı. 3 ayrı bakanlığa dönük hazırladığı soru önergesinde Adıgüzel bölgenin su tahsisi yapılıp yapılmadığını, yapıldı ise hangi kurum tarafından yapıldığını sordu.

 İşte sorular:         

Adıgüzel, önergesinde sorulara de yer vererek bunların cevaplandırılmasını istedi.

-Bir derenin suyundan faydalanmak için belediyenin dereyi tamamen bloke ederek suyunu kestiği bir uygulamanın ülkemizde ya da dünyada örneği var mıdır?

-Su alımıyla ilgili çalışma ve hazırlıkların devam ettiğine dönük şikâyetler doğru mudur? Bu konuda bir çalışma var mıdır? 

-Bugüne kadar yapılan su alımı mevzuata uygun mudur? Kanun ve alt mevzuatın hangi usullerine göre bu çalışmaya izin verilmiştir?

-Yapılan su alımına ilişkin DSİ, İl Özel İdaresi ya da Milli Emlak Genel Müdürlüğünden su tahsisi var mıdır? Şayet var ise şartları nasıl düzenlenmiştir?

-22 obada insanların yaşadığı ve 25 bin civarı küçükbaş hayvan ile 3 bin büyükbaş hayvanın bulunduğu bölgenin suyunun tamamının bu şekilde alınması mevzuata ve su kullanım ilkelerine uygun mudur?

-Bu uygulamanın bölgede yarattığı doğal hayat yıkımının boyutları ölçülmüş müdür?

-Derelerden suyun bu kadar yüksek rakımlardan alınması yerine farklı kolların birleşerek debisinin de arttığı daha düşük rakımlardan alınması teknik açıdan daha doğru değil midir?

- Kabadüz Belediyesi’nin bu uygulamayı su dağıtımı işini daha ucuza getirmek için yaptığı düşünüldüğünde ekonomik çıkarlar için doğal hayattan vazgeçilebilir mi?

Bu haber toplam 448 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Dünyada, örneği, var, mı?

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler