HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
16 Ekim 2019 Çarşamba Saat: 12:19

STK’lardan “Barış Pınarı”na destek

Ünye’nin sivil toplum kuruluşu (STK) temsilcileri ortak yaptıkları basın açıklamasıyla “Barış Pınarı” harekatına destek verdi.
STK’lardan “Barış Pınarı”na destek

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası (ÜTSO), Ünye Ticaret Borsası (ÜTB), Ünye Gıda Maddeleri Odası, Ünye Madeni Eşya Odası, Ünye Terziler Odası, Ünye Şoförler Odası, Ünye Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi ve Ünye Ziraat Odası, ÜTSO toplantı salonunda bir araya gelerek basın açıklaması yaptı.

ÜTSO Başkanı İrfan Akar, 81 ilde aynı anda tüm Odalar ve Borsalarla birlikte basın açıklaması yaptıklarını söyledi. 

-Amaç terör koridorunu ortadan kaldırmak -

Türkiye’nin 9 Ekim 2019’da Suriye sınırı üzerinde “Barış Pınarı” adı verilen sınır ötesi harekâtına başladığını hatırlatan Akar, “Amaç, hem ülkemiz sınırlarının güvenliğini sağlamak, hem de ülkemiz ve bölge ülkeleri için tehdit oluşturan terör koridorunu ortadan kaldırmaktır. Bu bölgeyi PKK/PYD/YPG ve DEAŞ gibi terör örgütlerinden temizleyerek, Suriye halkını teröristlerin baskı ve zulmünden kurtarmak, bölgede huzur, güven ve barış ortamını yeniden tesis etmektir.” dedi.

-STK’lar olarak bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz -

Başkan İrfan Akar, devletin aldığı kararla başlatılan Barış Pınarı harekatına ilçedeki sivil toplum kuruluşu temsilcileri olarak destek verdiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

“Bizler devletimizin aldığı bu kararın arkasındayız ve destekliyoruz. Zira Türkiye, uluslararası kurallardan doğan hakkını kullanmıştır. Barış Pınarı Harekâtı, evrensel hukuk ve Birleşmiş Milletler Güvelik Konseyi terörle mücadele kararları ile BM Sözleşmesi’nde yer alan meşru müdafaa hakkı çerçevesinde başlatılmıştır. Suriye’nin toprak bütünlüğüne, egemenliğine ve siyasi birliğine saygı gösterilmektedir. Dolayısıyla bu harekât, meşrudur ve uluslararası hukuka uygundur.”

-Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerin en güçlü cevabı operasyonlarla vermektedir -

Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekâtıyla başlayıp devam eden operasyonlarla Türkiye, terör örgütlerine ve destekçilerine gereken cevabı en güçlü şekilde verdiğini vurgulayan Akar, “Bu terör örgütleri, Suriye içinde ve Suriyelilere yönelik de saldırılar düzenlemektedir. Masum insanları katleden ve ülkemizin güvenliğine de açık tehdit oluşturan terör gruplarına sessiz kalmamız beklenemez.”diye konuştu.

-Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir -

Akar, Türkiye’nin düzenlediği operasyonlarla terörün hâkim olduğu bölgede hayatın normale döndüğünü, barış ve huzurun geldiğini ifade ederek, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Düzenlediğimiz operasyonlarla yurtlarını terk etmek zorunda kalmış Suriyelilerin geri dönüşüne de zemin hazırlamış olduk. Türkiye’nin elinden gelen tüm imkânlarını bu bölgeler için nasıl seferber ettiğini de tüm dünya kamuoyu gördü. Bizler Türkiye olarak yıkmaktan, yakmaktan yana hiç olmadık, olmayacağız. Bizim tarafımız huzurdur, barıştır, kardeşliktir.”

-Uluslararası camiayı ülkemize destek vermeye davet ediyoruz -

ÜTSO Başkanı İrfan Akar, Türkiye’nin başlattığı ‘Barış Pınarı” harekatına destek için uluslararası camiaya çağrı yaparak, şunları söyledi:

 “Türkiye’nin terörle mücadeleye dönük çabaları, etnik ve dini temizlik de dâhil olmak üzere, insanlığa karşı işlenen suç niteliğindeki PKK/PYD/YPG ve DEAŞ eylemleri nedeniyle yerlerinden edilmiş Suriyelilerin geri dönüşlerinin önünü açacak, Suriye’nin toprak bütünlüğü ve birliğinin korunmasına da katkıda bulunacaktır. Bu nedenle Türkiye’nin başlattığı her harekât, Suriyeli göçmenler, mazlum ve mağdur durumdaki yerel halk tarafından desteklenmektedir. Tüm bu gerçekler ışığında, uluslararası camiayı, teröre karşı ortak duruş sergileme ve evrensel insan haklarını bu bölgede hâkim kılma yönünde niyetlerini açık bir şekilde göstererek, ülkemize destek vermeye davet ediyoruz.”

Akar, ilçedeki sivil toplum kuruluşları adına yaptığı açıklamasını şöyle tamamladı:

“Türkiye ve Türkiye ekonomisine yöneltilen tehditlere Türk milleti, iş dünyası ve sivil toplumu, bir ve beraber olarak en güzel cevabı verecektir.Bu tehditler karşısında bu vatanın her bir ferdi, Türkiye’nin geleceği için daha çok çalışacak, daha çok üretecektir. Üst kuruluşlarımız, yurtdışındaki muadilleriolan kurumlar ve üyesi oldukları uluslararası kuruluşlar nezdinde çalışmaya ve ülkemizin bu haklı duruşunu aktarmaya başladılar. Gün sessiz kalma değil, milli birlik ruhuyla, bir ve beraber olarak ses verme günüdür.

-Provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz -

Öte yandan bütün vatandaşlarımızı, özellikle sosyal medyadaki bilgi kirliliği ve provokasyonlara karşı dikkatli olmaya çağırıyoruz.

Bu bölgede yaşayanlar bizim komşumuzdur, kardeşimizdir.

Aynı medeniyetin, aynı kültürün, aynı inancın mensupları olan bizler arasındaki kardeşlik ve komşuluk hukukunu kimse yok edemez.

Aramıza kimse fitne ve fesat sokamaz, bizi birbirimize düşman edemez.

Türkiye’nin iş dünyası olarak dualarımızla ve bütün gönlümüzle devletimizin ve kahraman askerlerimizin yanındayız.

Türk Silahlı Kuvvetlerimizin bölgedeki terör unsurlarını yok edeceğine ve terör örgütlerini hezimete uğratacağına olan inancımız tamdır.

Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyoruz, mekânları cennet olsun.

Yaralılarımıza acil şifalar temenni ediyoruz.

Cenab-ı Hak Mehmetçiğimizi korusun, Ordumuzu muzaffer kılsın. Allah, yar ve yardımcımız olsun. 

Bu haber toplam 480 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : STK’lardan, “Barış, Pınarı”na, destek

Haber Yorumları ( 1 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
MARK 17.10.2019 04:48
DİKKAT: ACİL BİR KREDİ ARIYORUM VE AŞAĞIDA AŞAĞIDAKİ AÇILMIŞ MISINIZ? BURADA% 3 FAİZ ORANINDA UYGUN BİR KREDİ ALMA OLANAKSINIZDIR. DETAYLI AŞAĞIDA BAŞLAYIN. Daha fazla bilgi için E-posta (([email protected])) ADI ÜLKE KREDİ MİKTARI SÜRE, MÜDDET TELEFON # MESLEK. E-posta. ([email protected])

Son Haberler