HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
17 Ekim 2019 Perşembe Saat: 19:11

Üreticilere ekipman desteği...

Fındıkta kalite ve verimliliği artırmak amacıyla üreticilere ekipman dağıtımı yapıldı.
Üreticilere ekipman desteği...

Toplam 670 mahallede 2 bin 10 üreticiyle uygulanması planlanan yaklaşık 350 bin lira bütçeli proje kapsamında il ve ilçe tarım ve orman müdürlükleri ile ziraat odalarında görevli 70 teknik personel görev yapacak.

İl Tarım ve Orman Müdürlüğünce hazırlanan, Ordu Valiliği Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığınca (YİKOB) desteklenen "Fındıkta Örnek Uygulama Timleri Sahada Projesi" kapsamında eğitim ile makine ve alet dağıtım töreni düzenlendi.

Fındığın başkenti Ordu

Vali Seddar Yavuz, burada yaptığı konuşmada, Fındıkta bahçelerin yaşlandığını, verimin düştüğünü ama dünyadaki rekabetin de kızıştığını belirterek "Rekabet gücümüzü korumak, geliştirmek bakımından bizim birim alandan verim miktarımızı yükseltmemiz gerekiyor. Birim alandan elde ettiğimiz verimimiz düştükçe rekabet gücümüz de karımız da kalmıyor ve göçü tartışmaya başlıyoruz." dedi.

Hayatımızı fındık belirliyor

Valilik Yatırım izleme ve Koordinasyon Başkanlığının bütçesini aktif olarak tarım teşkilatı için kullanmak istediklerine işaret eden Yavuz, şunları kaydetti:

"Valilik olarak bu ekipmanları alalım ve tarım ve orman ilçe müdürlüklerimiz, ziraat odalarımız, çiftçilerimiz hep beraber güzel işler yapsınlar istedik. Bırakın bu dik yamaçlı arazilerde tarım yapmayı, insanlar orada yürümekten korkar. O yüzden Ordulu kardeşlerimizi, Karadeniz insanının bu cesaretini, çalışkanlığını hepimizin takdirle karşılaması ve onun emeğine saygı duyması gerekir. Orduluların deyimiyle fındık sadece fındık değildir, fındık sadece hasat mevsiminde konuşulan bir husus değildir. Bütün hayatımızı, neredeyse doğumumuzdan ölümümüze her alanımızı etkileyen, kültürümüzü, sohbetimizi, yeme içme biçimimizi, her şeyimizi etkileyen önemli bir üründür. Onun için bu önemli ürüne hep birlikte sahip çıkmalıyız."

Türkiye Ziraat Odaları Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan ile İl Tarım ve Orman Müdürü Kemal Yılmaz'ın da konuşmalarının ardından Vali Yavuz ve diğer protokol üyeleri tarafından ekipmanların dağıtımı gerçekleştirildi.

Projenin bütçesi 350 bin lira

Toplam 670 mahallede 2 bin 10 üreticiyle uygulanması planlanan yaklaşık 350 bin lira bütçeli proje kapsamında il ve ilçe tarım ve orman müdürlükleri ile ziraat odalarında görevli 70 teknik personel görev yapacak.

İlçelere 19 çapa makinesi, 35 akülü budama seti, 35 motorlu budama testeresi, 22 sırt atomüzörü, 70 budama testeresi, 70 budama makası, 70 tulum ve 70 çizme dağıtıldı.

Bu haber toplam 533 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Üreticilere, ekipman, desteği...

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler