HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
3 Nisan 2020 Cuma
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
3 Mayıs 2018 Perşembe Saat: 20:57

Kültür Yolu’nun bilgilendirme levhaları için toplandılar

“Ünye Kültür Yolu Bilgilendirme Levhası Çalışma Grubu” Ünye Belediyesi’nin ev sahipliğinde bir araya gelerek, Kültür Yolu güzergâhında bulunan kültürel ve tarihi dokuları bilgilendirme levhalarıyla ilgili fikir alışverişi yaptı
Kültür Yolu’nun bilgilendirme levhaları için toplandılar

 “Ünye Kültür Yolu Bilgilendirme Levhası Çalışma Grubu”, ilçemizde geçmişte günümüze miras kalan Kültür Yolu güzergâhındaki eserlerin bilgilendirme levhaları için fikir alışverişinde bulundular.

Ünye Atatürk Parkı Sosyal Tesisleri’nde gerçekleşen ve iki oturumdan oluşan toplantıda Ünye Belediyesi’nin hazırladığı ve içinde Kültür Yolu içerisinde bulunan alanların tarihçelerinin yer aldığı, bilgilendirme levhasına yazılacak yazılardan oluşan kitapçıklar katılımcılara dağıtıldı.

Toplantının ilk oturumunda; Yalı Kilisesi, Hüsrev Yürür Konağı, Sebile Hanım Konağı, Paşabahçe Konağı, Saray Hamamı, Saray Camii, Cumhuriyet Meydanı ve Tarihi Çınar, Süleyman Paşa Konağı, Orta Cami, Yaşayan Kültürel Miras Müzesi, Sabri Kadı Konağı, Kadılar Yokuşu ve Çifte Hamam hakkında bilgilendirme tabelalarının ne şekilde olacağı konuları görüşüldü.

Toplantının ikinci oturumda ise Bakırcılar Arastası, Kefeli Han, Orta Çarşı, Ünye Kalesi, Ayanikola Kilisesi, Galabuzu ve Burunucu hakkında bilgilendirme tabelalarının ne şekilde olacağı konuları görüşüldü.

-“Kültür Yolu Projesi hıza ilerlemekte”- 

Ünye Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Sibel Cerrahoğlu, Kültür Yolu projesi kapsamında yapılan çalışmalarla birlikte bilgilendirme tabelaları konusunda ihtiyaçların ortaya çıktığını ifade ederek, “Kültürel varlıklarımızın gün yüzüne çıkarılmasına dair çalışmalar başlatmıştık. Bunun sonucunda bazı ihtiyaçlar doğdu. Kültür Yolu projesinde bu zamana kadar oldukça hızlı ve iyi bir şekilde yol aldığımızı düşünüyoruz. Şu anda Ordu Valiliği’nin desteği ile Kültür Yolu’nda ihaleye çıkarak cephelerde ve zeminde bütünlük sağlanıp, Kültür Yolu projemizi biraz daha hızlandırmış olacağız. Projede ortaya çıkan ihtiyaçlarımızdan biri bilgilendirme levhalarının eksikliği. Bunları sizin yardımınızla, sizin gibi kültüre, tarihe gönül vermiş Ünye’nin aydınları ile bir sonuca ulaşalım istiyoruz. Bu anlamda sizin desteğinizle bu programı organize ettik.” dedi.

Toplantıda söz alan Ünye Yerel Tarih Araştırma Gurubu Üyesi gazetemizin Araştırmacı Yazarlarından Ahmet Derya Varilci, kitapçıktaki bazı bilgiler ve isimlerde yanlışlık olduğunu, o yüzden kitapçığın ve bilgilerin gözden geçirilmesi gerektiğini söyledi.

Sibeh Cerrahoğlu ise bundan sonra ki süreçte tarihçiler, Tarihi Kentler Birliği ve farklı toplantılarla bilgilerin süzgeçten geçirilerek revize edileceğini söyledi.

Toplantıda Yalı Mevki’inde bulunan Yalı Kilisesi’nin isminin orijinal adı olan “Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi” olarak değiştirilmesinin doğru olacağını, levha ve tabelalarda ise “Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi” yazısının yanına parantez içinde “Yalı Kilisesi” veya “Yalı’daki Kilise” olarak yazılabileceğini ifade edildi. Katılımcılarda, Yalı Kilisesi adının Meryem Ana Rum Ortodoks Kilisesi olarak değiştirilmesi kararında birleşti.

Toplantı’da Hüsrev Yürür Konağı ile ilgili, konağı yaptıran Hüsrev Yürür’ün babası Çerkezlerin IBIH Boyundan bir prens olan Hacı Ahmet Efendi’nin prens kimliğinin ön plana çıkarılması gerektiği, bu yüzden konağın isminin Çerkez Prens Ahmet Efendi Konağı olarak değiştirilmesi gerektiği ifade edildi.

Sebile Hanım Konağı’yla ilgili kitapçıkta bazı eksik ve yanlış bilgilerin yer aldığı ve bunun tekrar araştırılması gerektiği ifade edilen toplantıda, Paşa Bahçe Konağı ile Süleyman Paşa Konağı ve surları konularının araştırılması gerektiği ifade edildi.

Çifte Hamam konusunda söz alan gazetemiz Ünye Kent’in Araştırmacı Tarihçi, Yazarlarından Mehmet Karayalman, Ünye Orta Cami ile Kadılar Yokuşu’na kadar olan alanın bir külliye şeklinde Sadullah Bey Medresesi olduğunu, Çifte Hamamın da bu medresenin bir parçası olduğunu hatırlatarak, Çifte Hamamın Medresenin Hamamı olduğunu söyledi.

Ünye Kent Gazetesi Araştırmacı Yazarlarından Tarihçi Yaşar Karaduman da hazırlanan kitapçığı inceleyerek, gerekli düzeltmeleri aktardı, hazırlanan metinlerde aktarılan bilgilerdeki fazlalık ve eksikleri dile getirdi.

Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, Çalıştay’da görev alan Ünyeli tarih araştırmacıların Ünye adına yaptığı çalışmaların önemli olduğunu, bu çalışmaların değerinin Ünye adına hiçbir şekilde ölçülemeyeceğini söyledi.

 Ünye Kent Konseyi olarak Ünye Belediyesi’nin Kültür Yolu’yla ilgili yaptığı çalışmaları her Ünyeli gibi önemle takip ettiklerini ifade eden Kıroğlu, “Ünye’nin geleceği için çok değerli bulduğumuz bu çalışmaları bizler de heyecanla takip ediyoruz.” dedi.

Kıroğlu, Kültür Yolu güzergahı içine bir eski kitap satan sahafın, geleneksel bakkal dükkanının, bir kıraathane ve Türk kahvesi ikram eden dükkanla birlikte, mühür kazma işinin sergilenerek bu tarihi değerlerin canlandırılması, Süleyman Paşa Sarayı’nın völyef kabartmasının yapılarak uygun bir yere yerleştirilerek gece ışıklandırılma yapılması önerisinde de bulundu.

Ünye Belediyesi Strateji Geliştirme Müdürü Sibel Cerrahoğlu başkanlığında gerçekleşen toplantıya; Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, Ünye Yunus Emre Dernek Başkanı Yaşar Argan, Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, Gazetemizin Araştırmacı Tarihçi Yazarları Yaşar Karaduman, Mehmet Karayalman, Aynur Zeren Tan, aynı zamanda Ünye Yerel Tarih Araştırma Gurubu Üyeleri olan Ahmet Kabayel ve Ahmet Derya Varilci ile Dil Bilimci Bilgin Hasdemir ve belediye personeli katıldı.

Ünye KENT Haber 

Bu haber toplam 777 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler