HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
29 Kasım 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
5 Mayıs 2018 Cumartesi Saat: 12:44

Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden gelen işadamları, Vali Yavuz’u ziyaret etti

Kültür ve Turizm Bakanlığının himayelerinde, Ordu’da düzenlenen “2. Ortadoğu ve Kuzey Afrika Ülkeleri (MENA) Karadeniz Turizm ve Yatırım Zirvesi”ne katılmak üzere ilimize gelen işadamları ve yatırımcılar, Vali Seddar Yavuz’u ziya
Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden gelen işadamları, Vali Yavuz’u ziyaret etti

Başta Suudi Arabistan, Katar, Kuveyt, Yemen, Ürdün gibi Ortadoğu ülkeleri ile Mısır, Tunus, Cezayir gibi Kuzey Afrika ülkelerinden MENA Zirvesi’ne katılmak üzere 14 farklı ülkeden Ordu’ya gelen 35 yabancı işadamı ve yatırımcı, Vali Seddar Yavuz ile bir araya geldi 

Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtım Ajansı Yöneticisi Mustafa Göksu başkanlığındaki, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinden gelen 35 işadamı ve yatırımcı ile tek tek tanışan Vali Seddar Yavuz, “Aynı inancı paylaşan kardeşlerimizi Ordu’da görmekten dolayı büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi.

“Sizleri, Ordu’ya Yatırım Yapmaya Davet Ediyoruz”

Müslümanlar arasındaki ilişkilerin sadece siyasi boyutta kalmaması, ekonomik ilişkilerin de geliştirilmesi gerektiğini ifade eden Vali Yavuz, “Dolayısıyla bu iş birliklerinin Müslümanları genel anlamda kalkındıracağına ve refah seviyesinin artacağını düşünüyorum. Çünkü, Ortadoğu’da artan orandaki şiddet ve Müslümanların katledilmesi, bizi ziyadesiyle rahatsız ediyor ve üzüyor. Biz, devlet olarak dünyanın neresinde bir Müslümana eziyet edilse, bundan büyük bir üzüntü duyuyoruz. Ve bunu kendimize yapılmış gibi kabul ediyoruz. Bu nedenle daha çok iş birliğine ihtiyaç duyuyoruz. Eğer bu birlikteliğimizi pekiştiremezsek, güçlendiremezsek, korkarım ki bu şiddet ve zulüm, bir çok ülkeyi etkisi altına alacaktır. Bu nedenle de Karadeniz bölgesi olarak, Ortadoğu ülkeleriyle gönül coğrafyası olan ilişkilerimizi güçlü tutmak istiyoruz. O yüzden de sizleri Ordu’ya yatırım yapmaya, ortaklık kurmaya davet ediyoruz. Çünkü, Türkiye son 15 yılda inanılmaz bir kalkınma hamlesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğindeki bu kalkınma ve gelişme, sadece Türkiye’deki insanlar için değil. Tüm dünya için umut olmaya başladı. Özellikle Müslüman iş adamları için Türkiye eşsiz bir yatırım fırsatı sunuyor. Nitekim, Ordu üzerinden konuşacak olursak, 2017 yılında 705 bin misafir turiste ev sahipliği yaptık. Bundan sadece 5-6 yıl önce bu rakamlar yüzbinlerdeydi. Dolayısıyla artan oranda bir ilgi ve artan oranda bir misafirle karşı karşıyayız. Bizi mutlu eden bir başka hususta, aynı inancı paylaştığımız misafirlerimizin bölgemizi ziyaret etmesidir. Bu durum özellikle sosyal ve kültürel ilişkilerimizin gelişmesine de önemli katkılar sunuyor. Çünkü, toplumlar birbirini tanıdıkça daha çok kaynaşır. Bu kaynaşma sayesinde de ekonomik ve ticari ilişkiler gelişir. Özellikle Ortadoğu’dan gelen Müslüman kardeşlerimizle bölge halkı arasında sıcak bir temas, bir ilişki gelişiyor. O yüzden direkt sizler veya Ordulu iş adamlarımızla ortaklıklar kurmak suretiyle burada turizm yatırımları yapmanızı özellikle tavsiye ederiz. Bu vesileyle sizleri ilimizdeki ağırlamaktan memnuniyet duyduğumu belirtmek istiyorum. Umarım ki, bu ziyaret vesilesiyle önemli ticari ve ekonomik iş birlikleri ve yatırım fırsatları doğar” dedi.  

Türk-Suudi İşbirliği Konseyi Başkanı Fatih Gürsoy da bir konuşma yaparak, “Ben Ordu’ya ilk ziyaretimi yaptım. Ama sanıyorum ki, bu son olmayacak. Ordu’nun, Suudi Arabistan ve Ordu karşılaştırmasını yaptığımız zaman şöyle bir avantajı var. Mevcut Suudi Arabistan ikliminden dolayı bir doğa güzellikleri arıyor. Ordu’da bunun için biçilmiş bir kaftan bence. Suudlu arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin Ordu’yu çok seveceklerini ve buraya geleceklerini canı gönülden inanıyorum. Bizler de bunun için çaba sarf edeceğiz” diye konuştu.

Ziyarette, Cidde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ziad Bassam AlBassam, Riyad Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Manssour Benwarran, Dünya’nın birçok ülkesinde yatırımı ve 30 bini aşkın çalışanı bulunan Yemenli İşadamı Abdul Wasa Hayel Saeed, Kuveytli İşadamı Essa Alhajrı, Ordu’yu muhteşem bulduklarını, Ordu’nun doğal güzellikleri karşısında adeta büyülendiklerini, bu güzel şehre yatırım yapmak ve turist getirmek istediklerini ifade ettiler. 

Cidde Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ziad Bassam AlBassam tarafından Vali Seddar Yavuz’a, Suudi Arabistan’da makam sahibi kişilerin giydiği özel kıyafet hediye edilirken, Vali Seddar Yavuz da konuklara çeşitli hediyeler verdi.

Ordu Valiliği

Bu haber toplam 668 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler