HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Kullanışlı
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
7 Haziran 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
8 Kasım 2019 Cuma Saat: 08:32

Kentler rant aracı görülmemelidir

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ordu İl Temsilci Yardımcısı Şehir Plancısı Mustafa Aybastı, Yerel Yönetimlerin kentleri bir rant aracı görmemesi gerektiğine işaret etti.
Kentler rant aracı görülmemelidir

Yerel Yönetimlerin kentleri bir rant aracı görmemesi gerektiğine işaret eden TMMOB Şehir Plancıları Odası Ordu İl Temsilci Yardımcısı Şehir Plancısı Mustafa Aybastı, "Yerel yönetimler kentte yaşayan tüm insanların yaşam kalitesini yükseltecek her türlü faaliyetler ve projeler olarak görmelidir." dedi.

TMMOB Şehir Plancıları Odası Ordu İl Temsilci Yardımcısı Şehir Plancısı Mustafa Aybastı Dünya Şehircilik Günü kapsamında yaptığı açıklamasında; sanayileşme sonrası kırsal alandan kente göçün artması ile kentsel sorunların artması, çarpık kentleşmenin önlenmesi amacıyla şehircilik faaliyetleri ön plana çıktığına değinerek; "Cumhuriyetimiz kurulduğu yıllarda, 1927 yılı ülke nüfus sayımına göre kentsel nüfus %24,2 iken, kırsal nüfus %75,8 olarak belirlenmiştir. Günümüzde bu durum tam tersine dönmüş olup, ülke genelinde kentsel nüfus %75 -80 iken, kırsal nüfus %20-25 olarak karşımıza çıkmaktadır ve kentlere göç devam etmektedir." dedi.

Ünye'de yapılması gerekenler yapılmalı...

Ünye kentimiz Karadeniz kıyı kentleri içinde, çevre yolu olan üç kent (Ünye, Ordu, Tirebolu ) içinde yer alarak, doğal sahil yapısını korumuştur. Bu nedenle turizm potansiyelini korumaktadır. Bu nedenle yerel yönetimin diğer sivil toplum kuruluşları ile beraber iş birliği içinde Turizm konusuna ve projelerine ağırlık vermesi gerekmektedir.  Ayrıca Ünye’nin geçmişten günümüze bir liman kenti özelliğinden dolayı, Liman alanının büyütülmesi, Üniversite Kampüs alanının oluşturulması ve işsiz gençlerimize iş olanağı sağlayacak Organize Sanayi Alanının bir an önce hayata geçirilmesi Ünye kentinin en büyük beklentisidir.

Sel ve taşkınlara karşı tedbir alınmalı

Bir de Küresel ısınmadan dolayı, iklim dengesinin değişmesi ile yağış dengesinin bozulmasından dolayı sel riskleri artmıştır. Ünye kentimizde 3-4 adet kentsel alan içinden geçen dere yataklarının varlığı nedeni ile bir çok kez sel felaketi yaşamış ve yaşamaktadır. Bu nedenle yerel yönetimimizin DSİ ile birlikte çalışarak, özellikle sel sularının kentsel alana girmeden önce, kırsal alanlarda da sel afetini önleyici tedbirler alınmasını ( su hızını düşürme, suyun göletle tutulması, taş ve ağaç taşınmalarının tutulması, kırsal alanda dere yataklarının temizlenmesi-genişletilmesi, dere yataklarında ve taşkın alanlarında yapılaşmaya müsaade etmemesi vs. ) sağlaması gereklidir.

Kentler rant aracı olmamalı

Türkiye’de Yerel Yönetimler kentleri bir rant aracı değil, kentte yaşayan tüm insanların yaşam kalitesini yükseltecek her türlü faaliyetler ve projeler olarak görmelidir. Bu vesile ile 8 Kasım Dünya Şehircilik Gününü tekrar kutlarım. 

Bu haber toplam 301 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kentler, rant, aracı, görülmemelidir

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler