HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
12 Nisan 2021 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
3 Aralık 2019 Salı Saat: 19:20

"3 Aralık kutlama değil farkındalık günüdür"

CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, "Bu kapsamda 3 Aralık Engelliler Günü bir kutlama değil, bir farkındalık günüdür. " dedi.
"3 Aralık kutlama değil farkındalık günüdür"

Engellilerin hayata tutunmaları ve üretmeleri için bedenlerinin dışında birçok engel bulunduğuna işaret eden CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, "Bu kapsamda 3 Aralık Engelliler Günü bir kutlama değil, bir farkındalık günüdür. " dedi.

Birleşmiş Miletler insani gelişmişlik endeksine göre 188 ülke arasında 72.  olan ülkemizde engellilerin, çocukların ve kadınların eşitsizlik halkasının en başında yer aldığını belirten CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral 3 Aralık Dünya Engelliler Günü ile ilgili olarak yaptığı açıklamasında şunları söyledi; "Engelli yurttaşlarımızın hayata tutunmaları ve üretmeleri için bedenlerinin dışında birçok engel bulunmaktadır. Ülkemizin gelişmişlik düzeyine ulaşması  ve engelli yurttaşlarımızın eşit haklara sahip olması için doğru devlet politikası ve bilinçli bir toplum yaratmak gerekmektedir.

Doğru devlet politikası, bilinçli toplum

Sosyal devlet olma ilkesinin gereği olarak, toplumdaki her bireyle eşit haklara sahip olması gereken engelli yurttaşların bu haklarını korumak ve geliştirmek temel devlet sorumluluğudur. Ülkemizin gelişmişlik düzeyine erişmesi ve engelli yurttaşlarımızın eşit haklara sahip olması için doğru devlet politikası ve bilinçli bir toplum yaratmalıyız.

Tek başına sosyal yardım yetmez

Engellilerin sorunlarının çözümü sadece sosyal yardımlarla  olmaz. Sosyal devlet ilkesinin gereği gereği olarak, sosyal politika üretme ve eşitsizlikleri ortadan kaldırmak birincil ödevimizdir. Bizlerde, tüm kurumlarımızla, belediyelerimizle, valiliklerimizle, okullarımızla, sokaklarımızla eşitsizliği ortadan kaldıraca, engelli yurttaşlarımızın yaşamlarını kolaylaştıracak önlemleri almak zorundayız. Devletin yapacaklarına bizler de kendi yaşam alanlarımızda destek vermeliyiz.

Engel önyargılarımızda ve uygulanmayan kurallardadır

Unutmayalım ki engel bedende değil, engel ön yargılarımızda ve uygulanmayan kurallardadır. Örneğin; kamu kurumlarında boş bulunan 20 bine yakın engelli kadroları için atama yapılarak işe başlanabilir. Kuralları koyan da devlet uygulamayan da devlet, devlet samimi olarak koyduğu kuralları uygulamalıdır. Unutmayalım! Engeller aşılmak içindir. El ele vererek tüm engelleri aşmak elimizde.3 Aralık Dünya Engelliler Günü  “engellerin” yaşamaya engel olmadığı bir dünya düşüyle kutlu olsun.

Bu haber toplam 362 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : "3, Aralık, kutlama, değil, farkındalık, günüdür"

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler