HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
3 Aralık 2019 Salı Saat: 19:45

Aznif Federasyonu kurulsun!

Dünyada sadece Ordu’da oynanan ve unutulmaya yüz tutan aznifin zeka ve strateji oyunu olduğu belirtilerek "Aznif Federasyonu" kurulması istendi.
Aznif Federasyonu kurulsun!

Merkezi İstanbul’da bulunan Ordulular Kültür ve Eğitim Vakfı (OKEV) tarafından, dünyada sadece Ordu’da oynanan ve unutulmaya yüz tutan aznifin zeka ve strateji oyunu olduğu belirtilerek satranç federasyonu gibi aznif federasyonunu kurulmasının gereğine işaret etti.

Ordulular Kültür ve Eğitim Vakfı (OKEV) Başkanı Adem Uzunömeroğulları, Ordu Kahveciler ve Otelciler Odası, Uzunömeroğulları Kültür-Eğitim ve Dayanışma Derneği (UKED) ile birlikte düzenlediği Aznif Turnuvası ile ilgili olarak açıklamada bulundu. Bu yıl ikinci kez düzenlenen Aznif Turnuvası’na geçen yıl olduğu gibi yaklaşık 70 kişi katıldığını belirten OKEV Başkanı Adem Uzunömeroğulları, her yıl kasım ayında düzenlenecek olan turnuvada dereceye girenlerin altınla ödüllendirildiğini, turnuvadan elde edilen gelirin ise öğrencilere burs olarak verildiğini ifade etti.

Dünyada sadece Ordu'da...

Aznif unutulmasın ve yeni kuşaklar tarafından da bilinsin diye iki yıl önce böyle bir turnuva düzenleme kararı aldıklarını aktaran OKEV Başkanı Uzunömeroğulları, “Aznif, Ordu’ya has bir oyundur. Bu oyun Ordu’dan başka bir yerde oynanmamaktadır. Kesinlikle domino ile karıştırılmaması gerekir. Bazı yerlerde aznif, dominodan biraz daha farklı bir oyun gibi geçiyor ama değil. Domino, aznife göre daha basit bir oyundur. Sadece taşları birbirine benzemektedir. Biz vakıf olarak, oyunun kurallarını belirleyerek bir yönetmeliğe bağladık. Yöremizde nasıl oynanıyorsa kuralları o şekilde belirledik. Vakfımızın sitesine de koyduk.” dedi.  

Aznif, satranç gibi zeka oyunu...  

Aznifi Ordu’nun bir değeri olarak gördüğünü aktaran OKEV Başkanı Uzunömeroğlu, “Hesap, akıl, beceri strateji gerektiren zeka göstergesi Aznif oyunu akıl salığı için bir ilaçtır. Aznifi oynamak için eğitim şart değildir. Satranç ve briç gibi aklı ve dimağı zinde tutan bir oyun olması sebebiyle bir bunu bir spor olarak değerlendiriyoruz. Bu bir zeka oyunudur. Beyin jimnastiği yaptıran bir oyundur. Hekimler yaşlılık hastalıklarına çok iyi gelen bir oyun olabileceğini söylüyor. Bu bir kumar oyunu değil beyin ve zeka oyunudur. Bu yarışma daha geniş kapsamlı da yapılabilir. Mesela Gülyalı birincisi Altınordu birincisi ile karşılaşır. Bu daha güzel olur.” diye konuştu.    

 Aznif için federasyon kurulsun

Aznife kesinlikle itibarının geri iade edilmesi ve üzerindeki gölgenin kaldırılması gerektiğini vurgulayan OKEV Başkanı Uzunömeroğlu, “Geçmişte büyüklerimiz bu oyunu kahvehanelerde oynamışlar. Buradan da zannediliyor ki bu bir kahve oyunudur. Bu bizim bir dezavantajımız. Bu sebeple kumar oyunu gibi algılanıyor ama değil. Bu oyunun Ordu’nun pratik zekasının geliştirilmesinde büyük bir işlevi olmuştur diye düşünüyorum. Biz başarabilirsek nasıl satranç federasyonu var, nasıl briçte Türkiye ve Dünya çapında organizasyonlar varsa aznifi de böyle yapmak istiyoruz. Bu işi oralara taşımak istiyoruz. Bu ancak Orduluların bu işe sahip çıkması ile olur.” şeklinde konuştu.

Ordu Olay

 

Bu haber toplam 530 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Aznif, Federasyonu, kurulsun!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler