HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Ağustos 2018 Cuma
Fındık Fiyatı


9.00TL
PUAN DURUMU

BAL LİGİ 4. GRUP PUAN DURUMU
NoTakımAAVP
01FATSA BELEDİYESPOR563865
02ÜNYE 1957 SPOR502951
03YENİ AMASYA SPOR442050
04LADİK BELEDİYESPOR331749
05ÇARŞAMBASPOR37945
06ŞARKIŞLA BELEDİYESPOR382144
07ATAKUM BELEDİYESPOR461643
081926 BULANCAKSPOR30132
09TURHALSPOR24-832
10SİNOPSPOR24-1826
11GÖRELESPOR35-1424
12SİVAS DEMİRSPOR19-3716
13ETİ LİSESİ GENÇLİKSPOR19-2815
14ORDUSPOR20-46-1
NAMAZ VAKİTLERİ
10 Mayıs 2018 Perşembe Saat: 21:06

Ünye’de 4 sürüngen türü bulundu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 11. Bölge Müdürlüğü, Ordu İl Şube Müdürlüğü'nce yürütülen arazi çalışmalarında Ünye’de 4 sürüngen türü bulundu.
Ünye’de 4 sürüngen türü bulundu

Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar (DKMP) 11. Bölge Müdürlüğü, Ordu İl Şube Müdürlüğü'nce yürütülen “Ordu İli Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme” projesi arazi çalışmaları devam ediyor.

Proje ile Ordu ilinin; bitkileri, memeli hayvanları, kuşları, balıkları ve sürüngenleri tespit edilerek biyolojik çeşitlilik haritası hazırlanacak.

Ünye’de yapılan çalışmalar sırasında; Yarı Sucul Yılanı (Natrixnatrix), Bacaksız Kertenkele (Anguisfragilis), Yeşil Kertenkele (Lacertaviridis), Trabzon Kertenkelesi (Darevskiarudis) gibi türler, yaşam alanlarıyla birlikte tespit edildi.

Edinilen bilgiye göre, DKMP Ordu Şube Müdürlüğü tarafından yürütülen ve üniversitelerden uzman akademisyenlerin katılımıyla gerçekleştirilen “Ordu ilinin Karasal Biyolojik Çeşitlilik ve İç Su Ekosistemleri Biyolojik Çeşitlilik Envanter ve İzleme" projesinin, Ünye ilçesinde de; tür tespit, örnek alımı ve fotoğraf çekimleri yapılarak devam ettiği öğrenildi.


Çalışmalar sonunda bulunan türlere ilişkin şu bilgiler verildi:

“Yarı Sucul Yılanı (Natrixnatrix); ısırmazlar, insanlar için tehlikeli değillerdir. Yakalandığında, kloak bezleriyle pis kokan (oderetetra) aerosol bir sıvı veya gaz çıkarır, ağzını açarak ölü taklidi yapar. Bacaksız Kertenkele (Anguisfragilis); halk arasında ‘Kör Yılan’ adıyla bilinmesine rağmen aslında bu hayvanlar yılan değil, oluklu kertenkeledir. Oluklu kertenkelenin vatandaşlar tarafından ayakları olmadığı için yılan sanılarak, öldürülmekteler. Bu bilinçsizlik yüzünden nesli tükenme tehdidi altına girebilecek türler arasındadırlar. Halk arasında bilinenin aksine zararsız canlılardır. Çok uysaldırlar, zehirsizdirler ve ısırmazlar. Tarım için zararlı böcekleri ve sinekleri yiyen, toprağı deşerek havalandıran yararlı bir canlıdır. Yılanlarda göz kapakları yoktur, ama bunların göz kapakları vardır. Ayrıca derisinin kenarlarında oluklar bulunmaktadır ve bu yüzden de 'Oluklu kertenkele' denilmektedir.

Yeşil Kertenkele(Lacertaviridis); halk arasında ‘Gök göçemen’ adıyla bilinirler. Zehirli değillerdir. Ama kuvvetli ısırırlar. Genel olarak böcekleri, örümcekleri, solucan gibi küçük omurgasız hayvanları, küçük kemiricileri besin olarak alırlar. Bazen tatlı meyveleri de yerler. Çok hızlı hareket edebilirler. Kuyrukları vücudun 2/3'ü kadar olur. Boyları 40 cm kadar olabilir. Trabzon Kertenkelesi (Darevskiarudis); zehirsizlerdir. Tehlike anında kuyruklarını bırakarak dikkat dağıtırlar. Genel olarak böcekleri, örümcekleri, kırkayakları ve solucan gibi yumuşak vücutlu, küçük omurgasız hayvanları besin olarak alırlar. Kuyrukları vücudun 2/3'ü kadar olur. Boyları 26 cm kadar olabilir.”

Ünye ilçesinde bulunan bitki ve hayvan türlerinin tespit çalışmalarının ilerleyen günlerde de devam edeceği öğrenildi.

 Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 9.336 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’de, 4, sürüngen, türü, bulundu

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler