HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
8 Nisan 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


19.50 TL - 20.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
18 Aralık 2019 Çarşamba Saat: 19:24

“Sendika sattı, biz sahip çıktık”

Ünye Madencilik'te yaşanan grev girişiminde sendikanın işçiler anında sattığı, firmanın ise işçilere sahip çıkarak iş başı yaptırdığı öğrenildi.
“Sendika sattı, biz sahip çıktık”

Ünye Madencilik sahibi Hamit Tecer, bir sendika tarafından işçilerin yanlış yönlendirilmesi sonucu 25 işçinin kanunsuz grev yaptığını, kanunun öngördüğü şekilde bu işçilerin iş akitlerinin fesh edildiğini işçilerden pişman olan 13 tanesinin işe geri döndüğünü söyledi.

İşçilerin maaş, fazla mesai ücreti, sosyal haklar tüm haklarının yerinde ve zamanında verildiğini ifade eden Tecer, işçilerin en büyük savucusunun kendisi olduğunu söyledi.

Ünye Madencilik sahibi Hamit Tecer yaptığı açıklamada, “İki gündür burada hiç hoşlanmadığımız ve tasvip etmediğimiz şeyler yaşandı.  Baktık ki kamuoyu gerçekten yanlış yönlendiriliyor, yanlış bilgilendiriliyor. Bu yanlış bilgilendirme Türkiye Büyük Millet Meclisine kadar taşındı. Biz Ünye Madencilik gurubu olarak Ünye’de yaptığımız yatırım ile iftihar ediyoruz. Ünye’de madencilik şirketi olmasına rağmen sosyal niteliği çok yüksek bir işletme kurduk. Bu işletmenin ömrü henüz 2 yıl. Buna rağmen çok hızlı ilerleme varken birden bire önümüze hiç beklemediğimiz şekilde olaylar konuldu.”dedi.

Milletvekilinin söylediği her şey yalan

Konunun mecliste gündeme geldiğini ancak ifade edilen her şeyin yanlış olduğunu ifade eden Tecer, “48 saat önce burada bir eylem kararı alındı.  Bir partimizin Milletvekili bunu meclise taşımış. Söylediği şeyler elimde ve bir tanesi doğru değil. Bir ülkede, bir şeyleri meclise taşırken araştırma yapılması veya yaptırılması, birini gönderip baktırması bu kadar zor mu ?  Meclise bu konuyu öyle bir şekilde taşındı ki sanki bu şirkette insanlar eziliyor gibi. Burada yemekler, tuvaletler, banyolar 4-5 yıldızlı otel gibi. Milletvekilinin anlattığı şeylerde bir tane doğruyu göstersin ben mesleği bırakıyorum.”dedi.

Sendika kurban etti, biz kurtardık

Sendika tarafından işçilerin kurban edildiğini ifade eden Tecer, “Eyleme katılan arkadaşlarımız burada. Onlar kurbandı, biz onları kurtardık. Çünkü yaptıklarından haberi yoktu. Bir eyleme katılıyorlar. Eyleme yönlendiriliyorlar. Eylemin adı Türkiye yasalarına göre suç, kanunsuz grev. İşi durduruyorsun. İşin emniyet payları var. Burada büyük fırınlar var, gaz tankları var. Bunları birden bire durdurmak doğru değil.” dedi.

İşçi haklarında sorun yaşanmayan bir firmayız

Kendilerinin işçilerin hakkını verme konusunda sorunsuz olduğunu belirten Tecer, “Bu kadar düzgün çalışan, maaşları günü gününe ödeyen. Ayın 1’ini sektirmeyen. Gerçek sigorta bedelleri neyse onun üzerinden ödeyen, fazla mesailerini kanunun ön gördüğü gerçek rakamlarla ödeyen, yemeğin en kalitesini çıkaran ki işletmede her gün et mi verilir, diyen arkadaşlar var. Biz verilir, dedik. Bir işçimiz bile çalıştığı mesainin karşılığını almadım diyemez. Çünkü talimatım kesin, işçinin sigortası tam yatarak, gerçek rakamı üzerinden yatacak. Maaşları ayın 1’inde yatacak. Banka ile protokol imzalayarak ayın 1’i Pazar gününe, resmi tatile dahi gelse maaşlar yattı. Çünkü tatil gününde belki işçi arkadaşlarımızın parası yoktur, bir gün daha beklemesin diye düşündük. Ama bizi öyle bir hale soktular ki sanki işçi düşmanı yaptılar. Ben işçi ailesinden geliyorum. Bu mesleğe 40 yılımı verdim. Bugüne kadar bir işçi kardeşimizi ezmek, üstünde baskı kurmak değil tam tersine haklarını korumak için mücadele ettik. Daha 2 yıllık bir şirketiz. Daha kendimizi tam toparlayamadık. Ama sosyal bir takım faaliyetlere başladık. Kendimizi Avrupa’nın denetlediği sistemler içine soktuk. Ve yapılan denetimlerde 5 üzerinden 5 puan aldık.”diye konuştu.

Tecer açıklamasında şu ifadeleri kullandı,

Sendikaya zorla üye yapmışlar

“Ünye’de bir madenci şirketinde grev yaşandı. Grev işçilerin gayet kanuni bir hakkı. Buradaki arkadaşlarımızda bir sendikanın üyeliğine girmek istemişler ve girmişler. Sayı 80-90’a kadar gelmişler ve bunların hiç birine müdahale etmedik çünkü kanuni hakları. Daha sonra 5-6 işçi arkadaşımız yanımıza geldi bizi zorla sendikaya üye yapıyorlar, dedi. Bu sendika buraya gelirse ve siz üye olmazsanız sizi barındırmayız demişler. İşçi arkadaşlarımızda inanmışlar. “

İhracatı 100 milyon Eurolara çıkardık

“Ünye ve Fatsa’da  10 yıl önce 1 milyon EURO’luk ihracat varken bunu buradan alıp 100 milyon EURO’lara taşıdık. Bunun başrolünü oynayan firmayız. Ünye Madencilik yoğun çalışıyormuş, bu suç mu ? İnsanlara burada ekmek ve iş vermek suç mu ? Yalan beyanlarla işleri buraya getirmek bir Milletvekilinin görevi midir ?

Milletvekili kanunsuz grev destekçiliği mi yapıyor?

Biz yoğun çalışıyoruz. Yoğun ihracat yapıyoruz. Ancak yaşanan yoğunlukta işçilerin bütün hakları verildi. Sendika ise olayları şöyle yorumluyor, biz burada 80-90 kişi olduk. Çoğunluğu aldık. Ünye Madencilikte çok yoğun çalışıyor. Biz Sendika hakkını 3-4 ay sonra alabiliriz. Bunun yerine biz onarla 1 gün grev patlatırsak, çalışmalarını durdurursak bunlar bize teslim olurlar diye düşünüyorlar. Bir işletmeyi kanunsuz bir şekilde teslim almak bu kadar kolay mı ? Sayın Milletvekili kanunsuz grevi mi destekliyor. Ama yaptığı bu.”

Sendika işçileri bir dakikada sattı

“Sendika yöneticileri grev yaparken sürekli bizleri aradılar. Biz bunları böyle bilmiyorduk. Bizi işçiler yanlış yönlendirdi, dediler. Sendika işçileri bir dakikada sattı.  Ama biz kanunsuz bir şey yapmadık. Kanun diyor ki, işletme dışı grev yapan yani kanunsuz grev yapan kişilerin iş akdi fes edilir diyor. Suç duyurusu yapılır 3 aydan 6 aya kadar hapis, para cezaları, zararların tazmini ve 50 günden az olmamak kaydı ile idari para cezası. Ben arkadaşları topladım bunları okudum. Bakın sizi yanlış yönlendiriliyorsunuz, işinize dönün çalışmalara başlayın dedim. “

Pişman olanları geri aldık

“25 işçi çıkartılmadı. Defalarca uyardığımız halde işe dönmeyen arkadaşlarımızı bir araya topladık. İşe dönen arkadaşlar içeri girecek. Ama dönmeyen arkadaşları işten çıkaracağız, dedik. Haklarını yüzüne okuduk ve iş akitlerini fes ediyoruz. Bu 20-25 arası bir sayıydı. Ama arkadaşlarıma talimat verdim. Azıcıkta olsa pişman olup  işe gelmek isteyenleri işe alın dedim. Bizi bugün alıp yarın çıkartır mısınız dediler. Hayır aksine siz şuan korunmaya alınıyorsunuz işçilerin haklarının en iyi koruyucu benim, dedim. Bugün itibari ile iş akitleri fes edilecek arkadaşlarımızdan 13 tanesi gelip pişman olduklarını ve yanıltıldıklarını ifade ederek iş başı yaptılar”

Şimdi kim kaybetti?

“Biz emekçinin hakkını yemiyoruz. Hakkını veriyoruz hem de alnının teri kurumadan. İşçi arkadaşlarımız şimdi fikir birliğine varmışlar. Bu sendika bizi yanlış yönlendirdi diyorlar. Şimdi kim kaybetti. Biz Ünye Madencilik olarak büyüdükçe işçinin hakkını da büyüterek vereceğiz. İşçilerin toplu sözleşmede alamadığı hakları ben kendim vereceğim. “

Banka, firmayı doğruladı

Ünye Madencilik’in çalıştığı bankanın Müdür Yardımcısı Ahmet Karayel, “Firmamızla yaklaşık 7 yıldır çalışmaktayız. Maaş ödemelerinde herhangi bir aksaklık yok. İşçilerin bütün özlük hakları ödeniyor. Bugüne kadar yaşanan bir problem olmadı. Olacağını da düşünmüyoruz.”dedi.

Bizi kandırdılar, sendikaya üye olduk

Grev’e katılan işçilerden Cengiz Kolcu, “Bize bu sendika için maaşlarınız daha yüksek olacak, şu bu olacak dediler. Sendikaya üye olmayan arkadaşlarımızın atılma ihtimalinin olduğunu söylediler. Bizde sendikaya üye olduk. Ama bugüne kadar maaşlarda, mesaide hiçbir sorun yaşamadık. 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.261 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Sendika, sattı, biz, sahip, çıktık”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler