HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
30 Eylül 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
3 Ocak 2020 Cuma Saat: 12:26

O bina yıkılıyor!

Ünye'de 2018 yılının 8 Ağustos tarihinde meydana gelen selin ardından yıkım kararı alınan Cevizdere yatağındaki 4 katlı binanın yıkım çalışmalarına başlandı.
O bina yıkılıyor!

Ünye'de 2018 yılının 8 Ağustos tarihinde meydana gelen selin ardından yıkım kararı alınan Cevizdere yatağındaki 4 katlı binanın yıkım çalışmalarına başlandı.

Yaşanan sel felaketinin 500 yılda bir görülebilecek büyük bir afet olduğuna dikkat çeken Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı; "Bu felaketler çok açık gösteriyor ki dere boylarında yapılaşma olmamalı." dedi.

Derelerin önü ne kadar kapatılırsa kapatılsın, zamanı geldiğinde suyun yolunu bulduğunu belirten Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, herkesin bunu hesap etmesini, iskanını buna göre yapması gerektiğini söyledi.

2018 yılı Ağustos ayında meydana gelen ve başta sahil yolundaki köprü olmak üzere çok sayıda köprünün yıkıldığı sel sonrası yıkılması kararlaştırılan Cevizdere yatağındaki 4 katlı binanın yıkım çalışmalarına başlandı.

-Kamulaştırması yapıldı, tapusu alındı-

Aşırı yağışlar sonucu Cevizdere Köprüsü'nün yıkıldığını selin ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, sel bölgesinde incelemelerde bulunmuş, Cevizdere çevresindeki denetlemeler sırasında oradaki 4 katlı binanın yıkılması konusunda talimat vermişti. Talimat doğrultusunda orayla ilgili kamulaştırma çalışmaları yapılmış ve tamamlanmış, arsanın bina ile beraber kamulaştırmasını yaparak hazine adına tapusu alındı.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ekipleri bugün binanın yıkımına başladı. Yıkım sırasında polis ekipleri çevrede güvenlik önlemi alındı.

Dere yataklarından uzak durulması bizim hassasiyetimizdir

Ordu'nun Ünye, Fatsa, Perşembe, Çaybaşı ve İkizce ilçelerinde 7 Ağustos 2018'de meydana gelen selde 1 kişi hayatını kaybetmiş, 9 kişi yaralanmıştı. 9 köprünün yıkıldığı, 820 noktada heyelanın meydana geldiği selde, 18 ev de boşaltılmış, 43 bin 476 dekarlık alandaki 809 ton fındık selden zarar görmüş ve 165 milyon TL'lik maddi zarar oluşmuştu.

Çevre ve Şehircilik Ordu İl Müdürü Hüseyin Öztürk, “2018 yılının Ağustos ayında ilimizde meydana gelen sel felaketi dolayısıyla Çevre ve Şehircilik Bakanımız Sayın Murat Kurum’un ilimizde incelemelerde bulunmak üzere olay yerine intikal etmişti. Bakanımızın verdiği talimatlar ile yaptığımız çalışmalar neticesinde bu binanın riskli bina kapsamında yıkılmasına karar verdik. O tarihten beri kamulaştırma işlemlerini tamamlayarak yıkım ihalesine çıktık. Bugünde yıkım işlemine başlamış bulunuyoruz. Bundan böyle bu tür binaların dere yataklarına, taşkına sebep olan veya taşkından etkilenen binaları yapmamak, vatandaşımızı bu konuya hassasiyet göstermesi bakımından önemli bir gün an olduğunu değerlendiriyoruz. Bütün kamuoyunun dere yataklarından uzak durması bizim hassasiyetimizdir. Bakanlığımızın stratejik eylem planı içerisinde bu çalışmaları yaptık. Önümüzde ki yıllar bu çalışmalar meyvelerini verecektir.”dedi.

500 yılda bir olacak bir sel felaketi yaşandı

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, “2018 yılı 8 Ağustos tarihinde 500 yılda bir olacak ciddi anlamda bir sel felaketi yaşamıştık. Bu sel felaketi neticesinde ilimizi ve ilçemizi Sayın Cumhurbaşkanımız ve sayın bakanlarımız ziyarete ettiler. Burada 4 tane köprünün yıkılmış olduğu süreci hızlı bir şekilde tamamlayarak halkımızın hizmetine sunmuş olduk. Buna mütevellit sayın Cumhurbaşkanımıza ve bakanlarımıza teşekkür ediyorum.”dedi.

Bundan sonraki süreçlerde sel ve taşkınlara hesap edilerek yapılaşma olmalı

Bundan sonra bu tür yapılaşmalara müsaade edilmeyeceğini ifade eden Tavlı,”Çevre ve Şehircilik Bakanımızın burayı ziyaretinde bu binanın risk oluşturduğunu, bu alanla ilgili birim tarafından buraya heyet gönderilerek dere kenarında ki bu binanın risk oluşturduğu tespit edildikten sonra buranın yıkım kararı alınmıştı. Yıkım kararından sonra burada ki binanın kamulaştırması tamamlandı. Kamulaştırması tamamlanan binanın bugünde yıkımını gerçekleştiriyoruz. Allah’a şükürler olsun herhangi bir can kaybı olmadan o tehlikeyi atlatmış bulunmaktayız. Bundan sonra ki süreçlerde de yapılaşma ve inşaatlarda dere yataklarında ne kadar dikkat etmemiz gerektiğini gösteren bir durumu yaşıyoruz. İnşallah bundan sonra böyle durumlar yaşamayız. Böyle yapılaşmalara da müsaade etmeyiz” dedi.

Dereler, önü kapatılsa da gün gelir yolunu bulur

Dere yataklarına bina yapılmaması gerektiğini ifade eden Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, “2018 yılı Ağustos ayında ilçemizde yaşanan sel felaketinde ilçemizde can kaybı yaşanmamakla beraber ciddi hasarlar ve sıkıntılar meydana geldi. Tabi ki bizler doğal afetlere karşı ki özellikle sel felaketi Karadeniz’de çok sık karşılaştığımız afetler. Dere yataklarının ve suyun akış mecralarının daraltılmaması, kapatılmaması bizim için son derece önem arz ediyor. Halk arasında tabir olduğu üzere dere bir şekilde önünü kapatırsanız yolunu buluyor, öcünü alıyor ve eski yatağına dönüyor. Bizler tabi ki yatırım yapacağız, tabi ki herkesin iş yeri, bina ev özlemi vardır. Bunlar için gerekli imkanları oluşturmak da devletin görevidir. Ama devletin aynı zamanda hukuk çerçevesi içerisinde birinin bir diğerine zarar verecek yatırımları gerçekleştirmesinin önünde de devlet olarak mani olmak en öncelikli görevidir.”dedi.

Bütün bunlar vatandaşın mal ve can güvenliği için yapılıyor

Devletin İmar barışı uygulamasını suiistimal edenlere karşı müsamaha göstermediğini ve kararlılıkla olayın üstüne gittiğini belirten Kaymakam Güney, “Devletimiz iyi niyetle imar barışı adı altında yapılan yapıların kayıt altına alarak hukukileştirme sürecini başlatmıştır. Fakat bu süreci suiistimal eden iyi niyetli olmayan uygulamalara da son derece karşıdır. Bu çerçevede ülkemizde yaylalarda, kıyılarda, dere kenarlarında mevzuata aykırı imar barışı görüntüsü altında, kötü niyetli yapılan binalar kararlılıkla yıkılıyor. Bu konuda belediyelerimiz, özel idarelerimiz, Çevre Şehircilik İl Müdürlerimiz Emniyet, Jandarma ve Zabıta güçlerimizin güvenlik tedbirleri altında hummalı bir çalışmayla, kararlılıkla bu tip çalışmaları bertaraf ediyor. Yıkım çalışmalarını sürdürüyor. Bizler dere ıslah çalışmalarını Ünye özeline bakarsak, DSİ tarafından yapılıyor. Yıkılan köprülerimiz çok kısa süre içerisinde yapıldı. Bu şekilde risk oluşturan yapılarda yıkılarak, dere yataklarımız olası afetlerde zararın önlenmesi ve asgariye indirilmesi için gerekli tedbirleri alıyoruz. Bizler ne yapıyorsak vatandaşımızın mal ve can güvenliği için yapıyoruz. Ülkemizde kıt olan kaynakları sağlıklı ve doğru yatırımlarla hukuk çerçevesinde isabetli bir şekilde yaptığımız zaman hem kendi güvenliğimiz için hem de halkımızın güvenliği için doğru olanı yapmış oluruz.”dedi.

Konu hassasiyetle takip edildi

Kaymakam Güney açıklamasında şunları kaydetti, “Sayın Cumhurbaşkanımız ve ilgili bakanlarımız ilçemizi teşriflerinde konuyu hassasiyetle takip ettiler. Kaynak aktararak talimatlarını verdiler. Yerelde de sayın Valimizin öncülüğünde Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüz ve Belediye Başkanlarımız bu konuyu hassasiyetle takip ettiler. Bugün yıkım aşamasına geldik. Yıkımın ilçemiz için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Bundan sonra vatandaşımızın yapacağı yapılarda ki özellikle dere kenarında yapacağı yapılarda daha hassas davranmasını temenni ediyorum.” 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 470 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : O, bina, yıkılıyor!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler