HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Ağustos 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
13 Ocak 2020 Pazartesi Saat: 18:17

Saray Hamamı yeniden hizmette...

1800'lü yılların başlarında yapılan ve 1982 yılına kadar hamam olarak hizmet vermesinin ardından kapanan Saray Hamamı geçen 38 yılın ardından yeniden hizmete açıldı.
Saray Hamamı yeniden hizmette...

Uzun süre kullanılmamasının ardından metruk hale gele gelen ve yıkılmaya yüz tutan Saray Hamamı geçtiğimiz dönemde Ünye Belediyesi tarafından satın alınmış, restore ettirilmişti.

Geçtiğimiz ay Belediye tarafından kiralama ihalesi yapılan hamam,  Ünye Madencilik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Tecer ve ortağı Serdar Kocaoğlu tarafından kiralanarak gerekli hazırlığın ardından hizmete açıldı.

Geleneksel Türk Hamamı olarak işletilecek hamamda bentonit (kil) ile sağlık uygulamaları da yapılacak.

Ünye merkez Çamurlu Mahallesi Saray caddesi üzerindeki Saray Hamamı geçen 38 yılın ardından yeniden hizmete açıldı.

Ünye'de bir tarihi daha tekrar canlandırdık

Açılışta konuşan Ünye Madencilik AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Tecer, “Ünye’nin çok önemli bir tarihini daha tekrar canlandıerdı, hizmete soktuk. Sayın Belediye Başkanımız ve Kaymakamımız sayesinde burası tekrar eski kimliğine kavuşturuldu. Buranın hamam kimliğinin yanına Ünye’mizin şifalı killerini de ekledik. Burayı Ünye’nin şifalı killerini uygulama merkezi haline getirdik. Ünye’mizin şifalı killerinin insanlara nasıl şifa verdiğini herkes her yerden okuyabilir. Bu Ünye’mizin en eski kültürüdür. Yüzlerce yıllık gelenektir. Bundan sonra Ünye halkımız sadece hamam kültürü değil, kil kültürünü de kazandırmış olacağız.”dedi.

Medeniyetimizde yer alan kurumlardır

Açılışta konuşan AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, “Osmanlı medeniyetine baktığımızda hanlar ve hamamlar çok güzel yer tutarlar. Bu manada Ünye’mizde özellikle bu eski hamamın tarihi özelliğine kavuşturulmuş olması bizler açısından çok güzel bir eserdir. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum. İşletmecimize başarılar diliyorum. Bu eserin buraya kazandırılmasında emeği geçen Belediye Başkanımıza, Kaymakamımıza ve tüm emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”dedi.

Sağlık turizminde önemli hizmet verecek

Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı yaptığı konuşmasında,“Burası bundan sonra sadece hamam kültürünün yaşatılması için değil, aynı zamanda bu hamam Ünye’de çıkan bentonitin yani kilin de sağlık turizminde kullanıldığı önemli hizmeti daha yapacak. Ünye’mize hayırlı olmasını, işletmecisine bol bereketli helalinden kazançlar  getirmesini diliyorum.”dedi.

Burada geleneğimizi ve geleceğimizi görüyorum

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney ise açılışta, “Açılışını gerçekleştirdiğimiz hamamda geleneğimizi ve geleceğimizi görüyorum. Ünye geçmişten günümüze miras kalan eserlerin korunduğu, yaşatıldığı ve muhafaza edildiği, bugün burada gördüğümüz gibi fonksiyon verilerek hayata katıldığı önemli ilçelerden bir tanesi. Biz aslına uygun bir şekilde tarihe saygı göstererek geleneğimize saygı göstererek hamamımızı onardık. Ünye Belediyemize devrettik. Ünye Belediye Başkanımız yoğun bir çaba içerisinde buranın hukuki alt yapısını hazırlayarak kiralanabilecek bir pozisyona getirdi. Bugünde ilçemizde önemli müteşebbislerden birisi olan arkadaşımız Hamit Tecer Bey gerçekten burada da öncülük ederek güzel bir ilke imza atacak. İnovasyonda heyecanını hiç yitirmeyen, ilkleri ilçemize yaşatan değerli iş insanımız Hamit Tecer ve Serdar Beyi tebrik ediyorum.” dedi.

Açılış Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkanı Hüseyin Tavlı, Ünye ilçe Emniyet Müdürü Ahmet Aksu, AK Parti Ünye İlçe Başkanı Kenan Selim Argan, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşların katılımı ile gerçekleşti.

 

Bu haber toplam 1.142 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Saray, Hamamı, yeniden, hizmette...

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler