HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Kullanışlı
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Ocak 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


16.50 TL - 17.50 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
13 Ocak 2020 Pazartesi Saat: 19:23

Organize Yaşam Bölgesi bir ilk...

Kabakdağı Düşünce Kulübü, Türkiye’de bir ilk olan Organize Yaşam Bölgesi için yaptığı envanter çalışması toplantısını Altınordu’da gerçekleştirdi.
Organize Yaşam Bölgesi bir ilk...

 

Toplantıda Organize Yaşam Bölgesi içinde yer alan 12 mahallede değerlendirilebilecek tarihi, turistik ve kültürel unsurların tespiti ele alındı.

Kabakdağı Düşünce Kulübü 2017’nin 22 Aralık tarihinden itibaren hiç ara vermeden toplanıyor. Dileyen herkese açık olan toplantılarda herkes fikrini yine dilediği gibi ifade ediyor. Kabakdağı Düşünce Kulübü bu hafta ilk kez Altınordu’da toplantı. Öğretmenevinde yapılan toplantıya Ordu Olay da katıldı. Kabakdağı Düşünce Kulübü’nün bu haftaki toplantısında Türkiye’de bir ilk olan ve dünyada da benzeri olmayan Organize Yaşam Bölgesi için envanter çalışması ele alındı. Bilindiği gibi Kabakdağı Fatsa’ya bağlı ve yöresel mimariye sahip evleri ve yiyecekleriyle öne çıkan bir yer.     

Envanter çalışması sürüyor

Organize Yaşam Bölgesi Kabakdağı, Küpdüşen, Tayalı (Çaldım), Yeniyurt, Yeşilköy, Kılıçlı, Bağlarca, Konakbaşı, Tepecik, Taşlıca, Demirci ve Kılavuzömer mahallelerinden oluşuyor. Burada yeni yer yaşam, üretim ve turizm biçimi üzerinde duruluyor. Bu toplantı da bu 12 mahallede turizm için değerlendirilebilecek nelerin olduğu tespit edilmeye çalışıldı. Mağaralardan eski köprülere, çağlayanlardan tarihi değirmenlere, çayırlardan kaya mezarlarına kadar hatta kendi şiirlerini söyleyen halk ozanlarına kadar ne varsa tespiti yapılarak bunların nasıl Organize Yaşam Bölgesi içinde nasıl değerlendirilebileceği ele alındı.

 Türkiye’de tek dünyada yok

Kabakdağı Düşünce Kulübü’nce yapılan toplantını moderatörlüğünü Güven Özel yaptı. Organize Yaşam Bölgesi tanımının Türkiye’de bir başka örneği olmadığını belirten Güven Özel, “Dünyada da örneği varsa da biz bilmiyoruz. Organize Yaşam Bölgesi’nin tanımı da bize ait. Kavramı biz ortaya attığımız için tanımı da biz yaptık. Aslında bu çalışmalar 19 yıldır devam ediyor. Daha önce bu çalışmaları Kabakdağı’nda yapıyorduk. Şimdi bunu genişlettik, 12 mahallede yapıyoruz. Burada sadece turizm yok. Eğitim var kültür var, organik tarım aslında yeni bir yaşam biçimi var” dedi.                    

Para kazanmak için yaşama 

Daha önce bazı şenlikler de yapıklarını aktaran Özel, “Eğitim Şenliği ile Tohum-Takas Şenliği bunlardan bazıları. Burada esas amacımız ortak yaşama kültürünü oluşturmak. Sağlık, refah, barış içerisinde yaşamak. Yaşadığımız yerde bu şekilde yaşamı sürdürüyorsak aslında amaç hasıl olmuş demektir. Bunun birden biri olması da mümkün değil, zaman gerekiyor.  Mesela bizim 1 İ, 3 T kuralımız var. Bunlar inanma, temizlik, teşebbüs ve tevekkül. Bizde yaşamak için yaşatmak var. Yani sadece para için değil. Parasız da kalmadan ama çok da ona bağlı olmadan yaşamak” diye konuştu.  

Ordu Olay

 

Bu haber toplam 140 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Organize, Yaşam, Bölgesi, bir, ilk...

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler