HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
9 Ağustos 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
14 Ocak 2020 Salı Saat: 12:02

Mali Müşavirlere inşaat muhasebesi eğitimi...

Ordu Mali Müşavirler Odası'nda “İnşaat muhasebesinde vergi uygulamaları karşısında özellikli durumlar ve iade uygulamaları’’ konulu seminer düzenlendi.
Mali Müşavirlere inşaat muhasebesi eğitimi...

Ordu Mali Müşavirler Odasında, 11Ocak 2020 Cumartesi Günü 12.00 – 17.00 saatleri arasında Ertuğrul Yüksel konferans Salonu’nda “İnşaat muhasebesinde vergi uygulamaları karşısında özellikli durumlar ve iade uygulamaları’’ konulu seminer düzenlendi.  Seminere Oda Başkanı Bahadır BAŞ, Onursal Oda Başkanı Ertuğrul Yüksel, Önceki Dönem Trabzon SMMMO Başkanı Veysel Zekai Bak, YMM Mehmet Ali Soyalp, meslek mensupları, stajyerler ve muhasebe çalışanları katıldı.

Uzman hocalar getiriyoruz

Seminer açış konuşmasını yapan Oda Başkanı Bahadır Baş; 2020 Yılı ilk seminerlerine “İnşaat Muhasebesi “ile başlıyoruz. Meslektaşlarımız için sektörel seminerlerimiz sürecek. Konularında uzman Türkiye’de söz sahibi hocaları ilimize getiriyoruz. Ayrıca meslektaşlarımızın işine yarayacak güncel konuları tercih ediyoruz.”

İki gün üst üste odamızda Luca eğitimi gerçekleştirdik. Luca mesleğimizin geleceği için TÜRMOB/TESMER tarafından hazırlanmış önemli bir program. Bu programa sahip çıkmak hepimizin görevidir.

Elektronik dönüşümde sıkıntıyı hep mali müşavirler çekiyor

Elektronik dönüşümde sıkıntıyı hep mali müşavirler çekiyor. Bir yıl önceye dönecek olursak poşet beyannamesi nasıl verilecek, nasıl verilecek bunları konuşuyorduk. Poşet beyannamesinden strese girip kaybettiğimiz meslektaşlarımız var. Şubat ayının 15’nde Türkiye genelinin yarısı bu beyannameleri verdi yarısı vermedi. Bir hafta sonra bir düzenleme yayınlandı. Poşet beyannamesinin verilme süresi uzatıldı. Stresini biz yaşadık.

Sat-Yap'tan, Yap-Sat'a dönüştü

İnşaat Türkiye’nin ekonomisinin taşıyıcı sektörlerinden bir tanesi. 2018 yılından dövizden yaşanan değişimden sonra inşaat sektöründe bazı sıkıntılar yaşandı. Özellikle 2019 yılı verileri ile 2018 yılı verileri karşılaştırıldığı zaman ciddi anlamda düşüş olduğu görülüyor. Sadece Ağustos, Eylül ve Ekim Aylarında İpotekli satışlarda artış var. Bu artışın sebebi de faiz oranlarının %0,99 çekilmesi ile oldu. Ama Türkiye’de ciddi anlamda inşaat sektöründe durağanlık var.  Eskiden inşaat sektöründe Sat-Yap modeli vardı. Şimdilerde ise Yap-Sat dönemi yaşanıyor. Sat-Yap sürecinin Yap-Sat sürecine dönmesinin en önemli sebebi nihai tüketicilerde yaşanan güven sorundur. Sektörün son aylardaki artış ivmesinin sürmesini ümit ediyoruz.İnşaat muhasebesi konusunda bize zaman ayırdığı için değerli Üstadımız YMM Mehmet Ali Soyalp’e ve Seyhan Kandemir’e teşekkür ediyorum. dedi.

Seminerde, YMM Mehmet Ali Soyalp ; “İnşaat Muhasebesinde Vergi Uygulamaları ve Özellikli Konular, Arsa (Kat) Karşılığı İnşaat İşleri, Büyükşehirlerdeki 150 M2’nin Altındaki Konutlarda KDV Uygulaması ve Kat İrtifaklı Satışlarda VergilendirmeE. İstanbul KDV Grup Müdür Yrd. Seyhan Kandemir ise İnşaat İşlerinde KDV İadesi, Konut Teslimlerinde Kdv İadesi, Özel İnşaat İşlerinde Damga Vergisi, Yabancılara Ve Gurbetçilere YapılanKonut Ve İş Yeri Satışlarında Kdv İstisnası konularında sunum gerçekleştirdiler.

Seminer sonunda plaket olarak maddi desteğe ihtiyaç duyan gençlerin eğitimine destek olmak amacıyla Türk Eğitim Vakfı’na bağışta bulunularak TEV tarafından düzenlenen plaket takdim edildi.

Ordu SMMO

Bu haber toplam 297 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Mali, Müşavirlere, inşaat, muhasebesi, eğitimi...

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler