HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
7 Temmuz 2020 Salı
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
14 Ocak 2020 Salı Saat: 13:11

"Haberlerde kasıt ve kötü niyet var!"

Bazı ulusal basında ve sosyal medyada yer alan Ünye’deki fındık fabrikalarında kadın işçilerin çalışma şartlarını kötü gösteren haberlerin kasıtlı ve art niyetli olduğu belirtildi.
"Haberlerde kasıt ve kötü niyet var!"

Yapılan haberlerin, bir araştırma içinden bazı kelime ve cümlelerin cımbızlanarak, zorlamayla yapıldığına dikkat çeken Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, "İlçemizin ve ilçemizde bulunan fındık fabrika sahiplerinin hedefe koyulmasının amacını pek anlayabilmiş değiliz." dedi.

Yapılan haberlerde kasıt ve kötü niyet olduğunu belirten Başkan Uslu, "İlçemizin ve bölgemizin her türlü sorununun çözümünde katkı veren fındık fabrikası sahibi üyelerimizle ilgili bu art niyetli haberi yapanları esefle kınıyoruz." ifadelerinde bulundu.

Geçtiğimiz hafta içerisinde ulusal basında ve sosyal medyada paylaşılan, Ünye’deki fındık fabrikalarında kadın işçilerin çalışma şartlarının öne çıkarıldığı haber ile ilgili olarak Ünye Ticaret Borsası tarafından açıklama yapıldı.

Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu tarafından yapılan açıklamada, yapılan haberlerin başka bir konu içinden adeta cımbızlanarak, zorlama ile yapıldığı belirtilerek şöyle denildi;

Bilimsel bir çalışma içinden kasıtlı haber üretildi

Konu yakından incelendiğinde, Ordu üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nihan Ciğerci Ulukan’ın imzasıyla yayımlanan “Kırsal Dönüşüm, Tarım Dışı İstihdam ve Kadın Emeği: Fındık Fabrikalarında Çalışan Kadınlar” isimli araştırmasından adeta bazı bölümlerin cımbızlanarak adeta zorlanarak habere konu edildiği görülmektedir. DİSK Genel-İş Sendikası’nın ‘Emek Araştırma Dergisi’nde de yayınlanan ve tamamen bilimsel bir çalışma olan bu konunun özellikle istismar edilerek ve özellikle Ünye İlçesindeki fındık fabrikaları ön plana çıkarılarak, son derece olumsuz koşullarda kadın işçilerin çalıştırıldığı izlenimini uyandırmak art niyetlidir ve tarafsız  basın-yayın ilkeleri ile uyuşmamaktadır.

Araştırmanı amacı başka, yapılan haber başka...

Bu Araştırmanın Amacı ve Yöntemi, araştırmacı  tarafından ; “Doğu Karadeniz kuşağında ve Türkiye’nin en fazla fındık üretimi alanında yer alan Ünye İlçesinde fındık fabrikalarında kadın istihdamının ortaya konulması olarak amaçlanmıştır. Çalışmada kadınların çalışma ortamları ve koşullarını ortaya koymanın yanında aşağıda belirtilen sorular cevaplandırılmaya çalışılmıştır: Kırsal kadının ücretli bir işte çalışmasının ne gibi toplumsal ve ekonomik sonuçları vardır? Kırda yaşanan yapısal dönüşümlerin tarım dışı ücretli işlerde kadınların daha fazla emek piyasasına katılmasına katkı sunacak mıdır? Ücretli bir işte çalışmak kadınların toplumsal cinsiyet ilişkilerinde bir değişim yaratmakta mıdır? Ücretli iş, kadınların elde ettiği geliri kendisi için harcayabilme, hane içindeki işlerin paylaşımı, hane kararlarında söz sahipliği konularında değişimler yaratmakta mıdır? Tüm bu soruların cevaplarını bulabilmek, kadınların toplumsal ve ekonomik konumlarını anlamak ve yorumlamak için niteliksel araştırma yöntemi tercih edilmiştir” olarak açıklanmıştır.

İlçemizin ve fabrika sahiplerinin hedefe konulması ne anlama gelmektedir?

Durum,  bu geniş  ve bilimsel çalışmada bu şekilde izah edilmiş ve Genel İş Sendikasının Emek Araştırma Dergisinde araştırmanın tümüne yer verilerek bilimsel ve sosyolojik yönleriyle değerlendirmenin tamamı paylaşılmışken, her hangi bir yorum eklenmemişken, bu araştırmada özellikle bazı bölümlerin cımbızlanarak ön plana çıkarılmaya çalışılması, ilçemizin ve ilçemizde bulunan fındık fabrika sahiplerinin olumsuz bir tavırla hedefe koyulmasının amacını pek anlayabilmiş değiliz ve bu haberde bir kötü niyet olduğuna inanıyoruz

Fabrikalar sürekli denetlenmektedir

Ünye’de bulunan fındık fabrika sahipleri, işletmelerinde çalıştırdıkları kadın-erkek işçiler ile bölgemizde istihdama ciddi manada katkı vermekte ve insanların evlerine ekmek götürmelerine vesile olmakta, ilçemizin ve ülkemizin sosyal-ekonomik-kültürel  gelişimine katkı sağlamaktadırlar. Ayrıca şu konu unutulmamalıdır; Borsa'ya üye fabrika sahiplerimizin iş yerleri sürekli resmi makamlarca denetlenmekte ve çalışma koşulları ve standartları yerinde izlenmektedir. Bu kapsamda ve bu zamana kadar her hangi bir olumsuzluk yaşanmamıştır.

Bu art niyetli haberleri yapanları esefle kınıyoruz

Ayrıca;   ilçemizi ve bölgemizi ilgilendiren her konuda kapıları çalınan ve sürekli her konuda maddi ve manevi destekleri talep edilen, sorunlar ortaya çıktığında çözüm için ilk akla gelen isimler olan ve genel olarak da bu talepleri geri çevirmeyerek ilçemizin ve bölgemizin her türlü sorununun çözümünde katkı veren fındık fabrikası sahibi üyelerimizle ilgili bu art niyetli haberi yapanları esefle kınıyoruz.

Yapılanı esefle kınıyoruz

Bütün bu olumsuz gayretlere rağmen; fındık fabrikası sahibi üyelerimiz yine insanlarımıza istihdam sağlamaya, yine bölge ve ilçe sorunlarının çözümü için maddi-manevi destek sağlamaya devam edecekler her şeyden önce işsizliğin-yoksulluğun ortadan kalkması için gayret göstereceklerdir. Üyelerimizin bu haberde gayri nizami işler ve çalışma ortamları  oluşturdukları şeklinde bir izlenim uyandırmak, bilimsel çalışma olan bir araştırmada diğer konuların tamamını atlayarak kötü niyetle ve kasıtlı olarak  bazı bölümleri ön plana çıkartma gayretinde bulunan  ve olumsuz düşüncelerine alet eden bu art niyetli yaklaşımı, anlayışı üzüntü ile karşılıyor ve  bir kez daha esefle kınıyoruz."

Bu haber toplam 733 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : "Haberlerde, kasıt, ve, kötü, niyet, var!"

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler