HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
5 Temmuz 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


24.00 TL - 26.00 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
14 Ocak 2020 Salı Saat: 13:38

"İlküvez çöp döküm yeri değil yaşam vadisidir"

ÜNTİD Başkanı Adnan Sobi; "İlküvezli dostlarımızın yapmış oldukları mücadele kendileri kadar Ünye, Çaybaşı ve ilimizin geleceğini de ilgilendiren bir mücadeledir." dedi.
"İlküvez çöp döküm yeri değil yaşam vadisidir"

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi; İlküvez Mahallesi’nde yapılan Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama alanını turizmciler olarak onaylamadıklarını açıkladı. 

İlküvez'in çöp döküm yeri değil yaşam vadisi olduğuna işaret eden Sobi, "İlküvezli dostlarımızın yapmış oldukları mücadele kendileri kadar Ünye, Çaybaşı ve ilimizin geleceğini de ilgilendiren bir mücadeledir." dedi.

Ordu’nun Büyükşehir olması dolayısıyla sorunların çözümlerini Altınordu, Fatsa ve Ünye olarak çözümlenmesi gerektiğini belirten Sobi, “Ordu’nun çöpünün yüzde 30'u Ünye Çimento Fabrikası’nda yakılarak, yüzde 15'ni Cevizdere Mahallesi’nde Ayrıştırma Tesisinde ayrıştırarak ildeki çöpün yüzde 45'i Ünye'de bertaraf ediliyor. Kalan yüzde 55'lik kısmı Altınordu ve Fatsa ilçelerinde çözüm noktaları oluşturularak sonlandırılması adil ve daha doğru olacaktır."

Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi Göksu Mevkisi’nde Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Katı Atık Bertaraf ve Düzenli Depolama tesisine ilişkin bölge halkının yanı sıra, diğer ilçelerden de tepkiler yükseliyor.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği de yaptığı açıklamada, İlküvez havzasının doğal yaşam alanı olduğunu, turizm için önemli olan bu bölgenin vahşi depolama yapılarak yok sayılmasının kabul edilir olmadığı vurgulandı.

Dernek Başkanı Adnan Sobi, yaptığı yazılı açıklamada, Ordu ilinin bütünüyle; yani sadece bölgesel değil, ülkenin bakir bir doğal destinasyonu olduğuna işaret etti.

Sobi, İlküvez'de vahşi depolama sonucu yaşanan çöp sorunun kabul edilebilir olmadığını belirterek, şunları söyledi:

“Hem stratejik, hem turizmsel, hem de sürdürülebilir doğal değerlerin korunması başta, devletimiz, Valiliğimiz, Büyükşehir Belediyemiz, 19 ilçemizle birlikte, Ordu ilimizde bulunan tüm sivil toplum kuruluşlarımız ve halkımızın tamamı tarafından kutsal emanet bilinci ile sahiplenilmelidir. İlküvez Mahallemizde yapılan ve yapılmak istenen vahşi depolama alanı tamamen geleceğimizi ipotek altına alan bir kirliliğin sebebi olacaktır.  Coğrafyası, doğası ve insani yaşam hayatı kalitesi açısından nadide bir bölgenin hak ettiği hizmet ve yatırım tamamen doğal hayata uyumlu, insani yaşamı öne çıkaran ve doğal yaşamı da en hassas şekilde koruyacak bir yaşam vadisine çevrilmesi gereken bir destinasyondur.   İlküvezli dostlarımızın yapmış oldukları mücadele kendileri kadar Ünye, Çaybaşı ve ilimizin geleceğini ilgilendiren bir onur ve emanete sahip çıkma, geleceği yaşatma mücadelesidir.”

-Sorun ortaktır -

Çöp sorunun herkesin ortak sorunu olduğunu belirten Adnan Sobi, “Ordu ili Büyükşehir olması dolayısıyla bu tür toplumsal sorunların çözümlerini üç merkezli planlamalıdır. Altınordu, Fatsa ve Ünye. Ordu ilinin çöpünün yüzde 30'u Ünye Çimento Fabrikası’nda yakılarak bertaraf edilmekte, yüzde 15'ni yine Ünye Cevizdere Mahallemizdeki Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne ait Ayrıştırma Tesisinde ayrıştırılmaktır.  Dolayısıyla Ordu ilinin çöpünün yüzde 45'i Ünye'mizde bertaraf ediliyorken,  kalan yüzde 55'lik kısmının ise Altınordu ve Fatsa ilçelerimizde çözüm noktaları oluşturularak sonlandırılması adil ve daha doğru olacaktır."

 

Bu haber toplam 888 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : İlküvez, çöp, döküm, yeri, değil, yaşam, vadisidir

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler