HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
1 Ekim 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
16 Ocak 2020 Perşembe Saat: 19:59

Danışmana Danişmend'i anlattılar!

Tarih Araştırmacısı Yazar Aydın Altun, Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Sevim Yavuz'a Akkuş'un Tuzak Mahallesi'nde türbesi bulunan Danişmend Komutanı Melik Muhammed Gazi'yi anlattı.
Danışmana Danişmend'i anlattılar!

Aydın Altun, beraberindeki Sadık Gümüş'le birlikte ziyaret ettikleri Yavuz'a ayrıca Akkuş'un doğal, organik değerleri ile ilgili de bilgi verdiler.

1105 yılında Canik seferi esnasında üç bin civarında alpereni ile şehit olan Danişmend Beyliği komutanı Melik Muhammed Gazi’nin Akkuş İlçesi Tuzak Mahallesinde bulunan türbesinin tanıtımı sürüyor.

Medfun Danişmend Komutanı Melik Muhammed (Mehemmed) Gazi ile ilgili araştırmalarıyla tanınan Tarih Araştırmacısı-Yazar Aydın Altun, Akkuş aşığı olan Tuzak Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Kurucu Başkanı Sadık Gümüş ile birlikte Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Danışmanı Sevim Yavuz'u ziyaret etti.

Aydın Altun, ziyarette, 9 asır önce Selçuklu Hükümdarlarına danışmanlık yaptıkları için Danişmendli Beyliği adını alan Danişmendlileri ve Akkuş-Tuzak'ta türbesi bulunan Danişment Komutanını anlattı.

Altun, ziyarete ilişkin yaptığı açıklamada, “Sayın Başkan M. Hilmi Güler'in Danışmanı Sayın Sevim Yavuz Hanımla Danişmendlileri ve Tuzak köyündeki dokuz asırlık tarihi Danişmendli Şehitliği konuştuk. İlgiyle dinlediler. En kısa zamanda ziyaret etmek istediğini ifade ettiler.”dedi.

Akkuş'un doğal ve organik değerlerini anlattık

Aydın Altun, ziyarette ayrıca Akkuş'un doğal ve organik değerlerine ilişkin bilgiler de verdiklerini belirterek şunları söyledi;

"Ülkemizde sadece Akkuş ilçesinde yetiştirilen tescilli Akkuş şeker fasulyesini konuştuk. Yurt içi ve yurt dışı taleplerin çok olduğunu talepleri karşılayamadığımızı üretimin artması gerektiğini, bu kapsamda devlet desteğine ihtiyaç olduğunu belirttik.

Kuş burnu ve töngelin (Muşmulanın) doğada kendiliğinden yetiştiğini, bunun bahçe usulü yetiştiriciliğine geçilerek marmalet, reçel ve turşusu yapılarak piyasaya sürülebileceğini, kurutulmuşunun doğal çay olarak tüketilebileceğini belirttik. Doğada kendiliğinden yetişen armut, elma, erik gibi meyvelerin doğal meyve suyu ve pekmezinin yapılabileceğini dile getirdik. Akkuş yaylalarında Anzer balına eşdeğer, hatta ondan daha kaliteli arı balı üretildiğini, bu balın halk arasında 'deli bal' diye bilindiğini, bunun en kaliteli bal olduğu bilgisini aktardık.

İlçenin bu değerleri üzerinden projeler geliştirilerek üretimin artırılıp, hem kırsal kesim için geçim kaynağı olabileceğini, hem de tüketicinin organik doğal ürünler tüketeceğini, bunların her birinin milli gelir olduğunu anlattık.

Bizi ilgi ve dikkatle dinleyen Danışman Sevim Yavuz Hanımefendi, bize teşekkür etti ve bu bilgileri değerlendirmek üzere çalışmalar yapılacağını ifade etti. Kendisine çok teşekkür ediyoruz."

 

Bu haber toplam 791 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Danışmana, Danişmendi, anlattılar!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler