HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
1 Ekim 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
17 Ocak 2020 Cuma Saat: 12:17

İlküvez çöp alanında olay çıktı!

Çaybaşı İlküvez Mahallesi Göksun mevkiindeki katı atık vahşi depolama alanında köylü ile yetkililer arasında olaylar çıktı.
İlküvez çöp alanında olay çıktı!

Ordu Büyükşehir Belediyesi görevlisinin iki köylü kadını itmesi ve CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel’in olay yerini incelemek için içeri girmek istemesine güvenlik güçlerince engel olunmaya çalışılması üzerine toplanan köylüler duruma tepki gösterdi.

Milletvekili Adıgüzel köylülerin desteği ile içeriye girdi, gözlem yaptı ve bölgeden su numuneleri alarak çıktı.

 

Çaybaşı ilçesi İlküvez Mahallesi’nde Göksu Mevkisi Kepçelipınar Yaylası’nda Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan Katı Atık vahşi depolama alanının insan ve çevre sağlığına verdiği zarar üzerine tepkiler her geçen gün artıyor.

Çöp alanına İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Yavuz Ağıralioğlu ve Büyük Birlik Genel Başkanı Mustafa Destici ’nin ardından CHP Ordu Milletvekili Mustafa Adıgüzel’de geldi. 

Çöp alanında köylü ile yetkililer arasında olaylar çıktı.

Ordu Büyükşehir Belediyesi görevlisinin iki köylü kadını ittiği ve CHP Ordu Milletvekili Dr. Mustafa Adıgüzel’in olay yerini incelemek için içeri girmek istemesine güvenlik güçlerince engel olunmaya çalışılması iddiaları üzerine toplanan köylüler duruma tepki gösterdi.

Milletvekili Adıgüzel köylülerin desteği ile içeriye girdiği, yaptığı incelemenin ardından bölgeden su numuneleri alarak çıktığı belirtildi.

-“Doğanın katledilmesine izin vermeyeceğiz” -

Olaydan sonra yazılı açıklama yapan Adıgüzel şunları ifade etti:

“Burada her haliyle bir doğa katliamı yapılıyor. Bazı yandaşların karı için doğanın bu kadar fütursuzca katledilmesine izin vermeyeceğiz.

-Gece gündüz nöbet tutuyorlar -

Burada 70-80 hatta 90 yaşında insanlar kış soğuğuna rağmen gece gündüz nöbet tutuyor. AKP’nin %90 oy aldığı bu coğrafyada sahipsiz bırakılmış insanların sabrı taşmış vaziyette. Şurada içme suyunun halini yetkililerin görmesi gerekir. Numunemi aldım. Bu numuneyi hem laboratuvarda analiz ettireceğim, hem de yetkililere götüreceğim. İnanın bölgede kış olmasına rağmen kokudan durulmuyor. Varın yazın buranın halini siz düşünün. Okullarda öğretmenler koku nedeniyle öğrencileri dersliklerden dışarı çıkarmıyorlar.

-“Yetkililer buraya gelsin vatandaşın halini görsün” -

Burada vatandaşlarla görüşmelerimizde bize aktarıldığı kadarıyla Çaybaşı’na da vekâleten kaymakamlık yapan İkizce Kaymakamı Mustafa Berat Kasımoğlu bölgeye gelmiş ve köylülere tehditkâr bir üslupla “Vekiller buraya geldi de ne oldu? Bazı grupların oyununa geliyorsunuz” gibi cümleler kurmuş. Burada bugüne kadar benim dışımda gelen kişiler; İyi Parti Grup Başkanvekili Sayın Yavuz Ağıralioğlu ve BBP Genel Başkanı Sayın Mustafa Destici . Şimdi bu kaymakam ne demek istiyor? Bahsettiği gruplar hangi gruplar? Yetkililer buraya gelsin de vatandaşın halini bir görsün.

Şu anda bölgede vatandaş yetkililere şunu diyor “Ya bu çöpü buradan götürün ya da bizi buradan götürün. Kentlere göç olmasın, köylerimiz boşalmasın diye ahkâm kesiyorsunuz ama getirip çöpü yaşam alanlarımıza yığıp dünyamızı başımıza yıkıyorsunuz.

“Baskılar nedeniyle bu tür haberleri yayınlayamadıklarını duyuyorum”

Bu çöp alanı için bugüne kadar 180 dönüm orman alanı kesilmiş, 40-50 dönüm daha kesilmesi planlanıyor. Bu her haliyle doğa katliamıdır. Burada, bu kışın soğuğunda genci yaşlısı ile nöbet tutan vatandaşlarımız bana şunları söyledi:

“Bize sahip çık. Sakın bizi bırakma. Muhtarlarımızı bile gelip tehdit ettiler. Ne yerel kanallar, ne ulusal kanallar bizi vermiyor. Çık televizyonda bizi anlat.”

Bununla ilgili çok net bir şey ifade etmek istiyorum. Ordu’da iki yerel kanalın Valilik ve Büyükşehir Belediyesi’nden gördükleri baskılar nedeniyle bu tür haberleri yayınlayamadıklarını duyuyorum. Buradan vatandaşlarımıza sözümüz konunun sonuna kadar takipçisiyiz. AKP iktidarının seçimden seçime hatırladığı bu halkın artık sabrı taşmış durumda. Bu insanlara sahip çıkacağız.”

Adıgüzel, çöp tesisinin önünde köylülere seslendi.

Konuşması sık sık köylülerin alkışları ve destekleriyle kesilen Adıgüzel; konuyu hem TBMM’de, hem de Ordu’da her noktada takip edeceğini vurguladı.

Ünye KENT Haber

 

Bu haber toplam 2.120 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : İlküvez, çöp, alanında, olay, çıktı!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler