HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
1 Ekim 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
17 Ocak 2020 Cuma Saat: 18:39

Büyükşehir'e katı atık aktarma ve bertaraf bedeli tepkisi

Ordu’da siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşları, Ordu Büyükşehir Belediyesi’nin 2020 yılı evsel katı atık aktarma ve bertaraf bedeline tepki gösterdi.
Büyükşehir'e katı atık aktarma ve bertaraf bedeli tepkisi

Belediye binası önünde toplanan grup, imzalı dilekçe vererek, katı atık aktarma ve bertaraf bedeli olarak tahsil edilmek istenilen uygulamanın iptal edilmesini istedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Ordu Şubesi, Ordu Çevre Derneği ve bazı sivil toplum kuruluşları, Ordu Büyükşehir Belediyesince geçtiğimiz günlerde resmi internet sitesinde yayınlanan 2020 yılı evsel katı atık aktarma ve bertaraf bedeline tepki gösterdi. Dün Büyükşehir Belediyesi hizmet binası önünde toplanan grup, basın açıklaması yaparak katı atık aktarma ve bertaraf bedeli olarak tahsil edilmek istenilen uygulamanın iptal edilmesini talep etti.

Grup adına Büyükşehir Belediyesine verilen dilekçeyi okuyan ADD Ordu Şube Başkanı Av. Haluk Türkmen, sosyal devletin vazgeçilmez ilkesinin ‘devlet vatandaş için vardır’ olduğunu söyledi. Türkmen, “Büyükşehir Belediye Başkanlığınıza bağlı Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Atık Yönetimi ve Tesisler Şubesi Müdürlüğünüzce hazırlanan “2020 yılı evsel katı atık aktarma ve bertaraf bedeli tam maliyet hesap raporu” sitenizde yayınlanmış ve 13.01.2020 tarihine kadar da görüş ve önerilerimizin bildirilmesi istenmektedir. Her ne kadar yasal düzenlemeler böylesi bir gelir kaynağını belediyeler için olanaklı hale getirmişse de, sosyal belediyecilik anlayışı gereği, belediyelerin diğer kaynakları ve yine bize hizmet edilsin denilerek alınan genel gelir vergilerimizden belediyelerin aldığı paylar bu tür hizmetlerin verilmesi için alınmaktadır. Belediyeleri bir özel şirket gibi görüp, kar-zarar hesabı yöntemi ile hizmet verileceğini kabul edebilmem olanaklı değildir. Sosyal devletin vazgeçilmez ilkesi “devlet vatandaş için vardır”. Bir kamu kurumu olan ve yine halkının seçimi ve onayı ile hizmete talip olma özelliğine sahip belediyelerimizin bu ilkeyi tersine çevirmesini, yani ‘vatandaş devlet için vardır’ dönüşmesi kabul edilemez” dedi.

‘Çevre temizlik vergisi alınmaya devam mı edecek?’

 

Türkmen, sözlerini şöyle sürdürdü: “Genelde böylesi bir gelir kalemini ve yine faturanın biz vatandaşa kesilmesini kabul etmemekle birlikte, anılan hesap raporundaki birkaç yanlışı da dile getirmek isterim. Hesaplanan gider kalemlerinde hesaplanan miktardan Çevre Temizlik Vergisi Büyükşehir payı düşüldükten sonra net gider belirlenmiştir. Bütün Ordu iline mahsus hesap raporundan, neden ilçe belediyelerince toplanan çevre temizlik vergileri düşülmemektedir. Evsel katı atık aktarma ve bertaraf bedeli alındığında, çevre temizlik vergisi de alınmaya (ilçe belediyelerince de)  devam mı edecektir? Belli değildir, açıklanmaya muhtaçtır. Çalışan personel gideri olarak (43 personele ilişkin) 3.006.720,64-TL. belirlenmiştir. Kamu kurum (Belediye) çalışanlarının özel şirket mantığı ile ücretlerinin vatandaşa ödettirilmesi kabul edilebilir nitelikte değildir. Abone türüne göre değişken ve sabit tarife türü planlamasındaki belirsizlik, yani hangi tarife türünün uygulanacağı belli olmadığı gibi, sabit tarifede genelleme ile atık miktarının belirlendiği ve ücretlendirildiği, değişken tarifede de su tüketimi ortalama hesabına göre ücretlendirildiği anlaşılmakta olup, az kirletenden az, çok kirletenden çok prensibi devre dışı bırakılarak, herkesten eşit oranda ücret alınması yoluna gidilerek, eşitsizlik oluşturulmuştur. Öz olarak, sosyal devlet anlayışı ile taban tabana zıt katı atık aktarma ve bertaraf bedeli olarak tahsil edilmek istenilen uygulamanın iptal edilmesini saygı ile diliyorum.”

Bu haber toplam 323 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler