HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
29 Eylül 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
8 Şubat 2020 Cumartesi Saat: 12:52

Kıran, Ünye’de işadamlarıyla buluştu

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Ünye’de bir restoranda düzenlenen sabah kahvaltısı programında ÜTSO meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu başkanları, işadamlarıyla bir araya geldi.
Kıran, Ünye’de işadamlarıyla buluştu

Ünye’nin gelişmek, büyümek için çok önemli potansiyeli olduğuna işaret eden Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, bu potansiyeli kullanma heyecan,  azim ve kararlığından asla vazgeçmemiz gerektiğine dikkat çekti.

Hemşerileri ile birlikte bütün bu anlayışların, bütün bu yaklaşımların, bütün bu heyecanların bir parçası olmanın kendisi için gurur vesilesi olduğunu belirten Yavuz Selim Kıran, Ankara’da bu projelerin takibi noktasında bir nefer olarak çalışmaktan da her zaman heyecan duyacağını ifade etti.

Kıran, Ordu’da yapılacak yatırımlarda kendi isminin değil, projelerin adının yaşaması anlamında her zaman şehre katkı sunmaktan onur, mutluluk ve gurur duyacağını sözlerine ekledi.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, çeşitli programlara katılmak üzere geldiği Ordu’da, Ünye Ticaret ve Sanayi Odası’nın (ÜTSO) programına katıldı.

Kıran, Ünye’de bir restoranda düzenlenen sabah kahvaltısı programında ÜTSO meclis üyeleri, sivil toplum kuruluşu başkanları, işadamlarıyla bira araya geldi.

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, “Bölgemizin dinamiklerini bir araya getirerek daha fazla enerji sağlamak için burada toplandık. Burada yapacağımız istişareler inşallah hayırlı, uğurlu olur” dedi.

 

Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, “Ticaret Odaları, yerel yönetimler ilçelerin bulundukları bölgelerin sosyoekonomik gelişmelerinin lokomotifi oldukları gibi ilçelerdeki bütün gelişmelerin önemli bir paydaşı ve istişare organıdırlar. Bizlerde ilçemizde gerek ÜTSO ile gerek Ticaret Borsası ile merkezi hükmet ve yerel yönetimin çalışmalarında her konuda sağlıklı iletişim kurarak, sağlıklı istişareler gerçekleştirip ilçemiz için faydalı olacak işlemlere birlikte imza atıyoruz. Tabi bizim ilçede yaptığımız bütün işlerde yakın takibi ve desteğini gördüğümüz Sayın Dışişleri Bakan Yardımcımızla beraberiz.” dedi.

 

OSB çalışmalarımızda büyük destek verdi

Ünye OSB’de Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran’ın büyük desteklerini gördüklerini ifade eden Kaymakam Güney, “İlçemizde OSB konusunda somut adımlar atıldı ve neticeler alınıyor. Tapularımız OSB yönetiminin elinde. Kamulaştırma ile ilgili artık hiçbir sıkıntımız kalmadı. OSB’lerle ilgili ödeneklerin çok kısıtlı olduğu merkezde, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızda kamulaştırma ile ilgili ödeneğin tamamına yakını Dışişleri Bakan Yardımcımızın yakın himaye ve destekleri ile Ünye’ye aktarıldı. Bu konuda kendilerine sonsuz şükranlarımı sunuyorum. Attığımız her adımda bizlerleydi, bizlerin yanındaydı. Yazdığımız yazılar, taleplerimiz hiçbir zaman karşılıksız kalmadı ve somut neticeler aldık. Bakan Yardımcımız ile beraber özellikle Genel Başkanvekilimiz Numan Kurtulmuş beyefendi, yerel siyasetçilerimiz ve  milletvekillerimize Ünye ve Ünye halkı adına şükranlarımızı sunuyorum.” dedi.

 

1 ay sonra alt yapı ihalesine çıkacağız

Güney Konuşmasında şunları kaydetti, “OSB’de somut neticeleri aldığımız bir süreçteyiz. İmar planlarımız onaylanma aşamasına geldi. Müteşebbisler anlamında hemen hemen bütün parsellerimiz dolmuş durumda. Çok az bir kısım kaldı ki bizde bir kısım boş alanın kalmasını arzuluyoruz. 1 ay sonra da biz altyapı projeleri ile ihaleye çıkacağız. Ümit ediyoruz ki o süreçte de çözüm noktasında gayret sarf eden büyüklerimiz ve başta Bakan Yardımcımız Yavuz Selim Kıran bey olmak üzere bugüne kadar olduğu gibi desteklerini esirgemeyecekler. Bizler bu konuda ilçe olarak kenetlenmiş durumdayız. Biz Ünye’nin mutfağında çalışan bürokratlar olarak Ünye’miz için, devletimiz ve milletimiz için üzerimize düşen ne varsa, elimizden ne geliyorsa elimizi, gerektiğinde gövdemizi taşın altına koyarak bir şeyler üretmeye çalıştık. Bundan sonra da devam edeceğiz.”

Ünyeli, Ordulu olmak benim için gurur vesilesi

Programda konuşan Ünyeli, Ordulu olmaktan gurur duyduğunu ve her fırsatta bunu dile getirdiğini belirten Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran şunları söyledi;

“Güzel, karlı, soğuk ama bu sıcak ortamda bu sabah memleketimde, doğduğum topraklarda tekrar sizlerle birlikte olmaktan, bu vesileyle sizlerle hasret gidermekten son derece mutluyum ve son derece heyecanlıyım. Dünyanın en güzel ilçelerinden birinde doğmakla ödüllendirilmişiz. Bu güzelliğe sahip olmak, aynı zamanda bu güzelliğin hakkını vermek gibi bir sorumluluğu da üzerinizde taşımak anlamına gelir. O anlamda her zaman Ünyeli olmaktan, Ordulu olmaktan gurur duyan bir kardeşiniz olarak bu şehre yapılan her hizmetin bir neferi olmaktan da onur ve gurur duyacağımı özellikle ifade etmek istiyorum.”

Kıran, Ordu’da yapılacak yatırımlarda kendi isminin değil, projelerin adının yaşaması anlamında her zaman şehre katkı sunmaktan onur, mutluluk ve gurur duyacağını belirterek, “Bir takım projelerde bizlerin ismini Kaymakam bey teveccüh gösterip zikretti. Ama bizler kendi ismimizin değil projelerin adının yaşaması anlamında her zaman şehrimize çorbada tuz misali de olsa katkı sunmaktan onur duyarız, mutluluk duyarız, gurur duyarız.”diye konuştu.

-“Dünyanın kalkınması artık yerel ve bölgesel kalkınmadan geçiyor”

Ülkelerin ve dünyanın kalkınmasının artık yerel ve bölgesel kalkınmadan geçtiğine dikkat çeken Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran,

“Bunca mücadeleye rağmen, bunca krize rağmen Türkiye’nin bu mücadelesinden vazgeçmeyeceğini de görmek ülkemizin geleceği adına son derece büyük umutlar vaat ediyor. Bu umudu somut ve kalıcı kazanımlara dönüştürmek için biz de bakanlık olarak, bakanımızın yönetiminde çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. Ülkelerin kalkınması, dünyanın kalkınması artık yerel ve bölgesel kalkınmadan geçiyor. Dünyada artık ülkelerden çok, şehirlerin birbiriyle rekabetleri konuşuluyor. Dolayısıyla şehirlerimiz kalkındıkça, şehirlerimiz güçlendikçe Türkiye’nin hedeflerine daha kolay yürüyeceği muhakkak. Bu anlamda Ünye’mizin ve Ordu’muzun her bir köşesinin ihtiva ettiği çok önemli fırsatlar var.” dedi.

Yatırım azmimizden hiçbir zaman vazgeçmemeliyiz

Şehirlerde planlanan yatırımlardan hiçbir zaman vazgeçmemek gerektiğini vurgulayan Yavuz Selim Kıran, “Dün akşam Ordu’da MÜSİAD Genel Başkanı vardı ve MÜSİAD Ordu şubesinin açılışı gerçekleştirildi. Bugün Ünye Ticaret ve Sanayi Odamızın himayesinde burada Ünye’de Ünye’mizin geleceğini, Ünye’mize yapılacak yatırımları konuşuyoruz. Birazdan sizlerle bu yatırımları istişare edeceğiz. Bu yatırım trendinden, hiçbir şeklide vazgeçmememiz, yatırım azmimizden, yatırım kararlılığımızdan taviz vermememiz gerekiyor. Zira bundan geriye gidersek o zaman sadece Ünye değil, sadece Ordu değil, bundan Türkiye’de kaybedecektir.” diye konuştu.

Sorumluluklarımızı yerine getirmeliyiz

Ünye’nin ve Ordu’nun doğal güzellikleriyle her zaman gurur duyduklarını, bunu hep anlatacaklarını ve dünya ile paylaşacaklarını ifade eden Yavuz Selim Kıran, anlatmakla kalmayıp bununla ilgili sorumlulukları da yerine getirmek gerektiğini vurgulayarak şunları söyledi:

 “Bu güzelliklerin hakkını vermek, bu güzelliklerin sorumluluğunu yerine getirmek adına da Ünye’miz başta olmak üzere bölgemize yeni projeler, yeni yatırımlar, yeni hizmetler kazandırmanın da peşinde olacağız. Olmak durumundayız.

Asıl önemlisi katma değer…

Bu anlamda Ünye Organize Sanayi Bölgesi’ni bugün hayata geçiriyor olmak Ünye için aslında çok büyük bir kazanım değildir. Evet 35-40 yıldır bu meseleyi konuşuyoruz. Bu anlamda Kaymakam Beyin, ticaret insanlarımızın, keza milletvekillerimizin, siyasi büyüklerimizin katkılarıyla bu projenin bugün artık sonuca ulaşmaya ramak kalması çok önemlidir. Ama bu Ünye için çok büyük bir fırsat değildir. Ünye için daha büyük fırsat Ünye Organize Sanayi Bölgesi hayata geçtikten sonra oraya ne kadar katma değer, bu Organize Sanayi Bölgesi’ne yapılacak yatırımlar Ünye’mize ve bölgemize ne kadar büyük katma değer sağlayacak bu önemlidir. Oraya ne kadar büyük yatırımcılar gelecek ki bu anlamda Ünye’mizin çok büyük vakit  kaybettiği muhakkaktır. Bu kaybedilen vakti de telafi etmek zorundayız. Bu anlamda yediden yetmişe sizlerin gösterdiği seferberliğe şahit olmaktan da ayrıca memnuniyet duyuyorum. Bu kaybedilen vakti bir an evvel kazanmak için artık Ünye Organize Sanayi Bölgesi’nde de kazmanın vurulması son derece önemli. Bu anlamda Sanayi ve Teknoloji Bakanımızın son derece yakından bu projeyi takip ettiğini ben buradan özellikle paylaşmak ve kendisinin de selamlarını iletmek istiyorum. En son geçtiğimiz hafta kendisi ile birlikteydik. Yine Ünye Organize Sanayi Bölgesi’ni konuştuk. Yine Ünye Organize Sanayi Bölgesi’nin bir an evvel hayata geçirilmesi ve açılışının yapılması konusunda kendisinin ne kadar heyecanlı olduğuna bir kez daha şahit olduk. Bu anlamda artık daha fazla vakit kaybetmeden bu sorunu geride bırakarak, Ünye’miz için OSB’nin de ötesinde yeni projeleri hayata geçirmek durumundayız.”

-“Ünye’nin çok büyük potansiyeli var”-

Kıran, Ünye’nin çok büyük potansiyeli olduğunu, bu potansiyeli iyi değerlendirmek gerektiğini vurguladığı konuşmasında şunları söyledi:

“Ünye’nin çok büyük potansiyeli var. Ünye bir eğitim şehri haline gelebilir. İşte bugün aynı zamanda özel bir okulun açılışı vesilesiyle de buradayım. Ama Ünye’nin üniversitesiyle ki üniversite arazisi noktasındaki gelişmeler de takdire şayandır. Ancak, burada itiraf etmek istiyorum, bunlar Ünye için heyecan verici adımlar değildir. Ünye’nin potansiyeli bunlardan çok daha büyük projelerin hayata geçirilmesine yeterdir, muktedirdir. Bu potansiyeli hayata geçirmek için, Ünye’nin bir üniversite şehri haline gelmesi için hep birlikte gayret göstermek durumundayız. Ünye’nin bir turizm şehir olması ama sadece deniz turizm değil, bir kongre turizmi, bir sağlık turizmi, bir spor turizmi, imkanlarından son derece güçlü şekilde faydalanması için de büyük bir kapasitesi var. Büyük bir potansiyeli var.

Çevre ilçelerimizle önemli bir hinterlandız

Çevre ilçelerimizle birlikte son derece önemli bir hinterlanda sahibiz.  Argan Yaylası’ndaki kar şenliklerini takip ediyorum. Bu tarz etkinliklerin farklı alternatif tesislerinin de hayata geçirilmesiyle son derece önemli kazanımlara dönüşeceğini inanıyoruz. Ünye çok önemli bir kongre turizminin merkezi haline de gelebilir. Bunun için de tesisleşmenin çok büyük önemi var. Sizlerle birlikte bütün bu anlayışların, bütün bu yaklaşımların, bütün bu heyecanların bir parçası olmaktan memnuniyet ve gurur duyacağımı her zaman paylaşmak istiyorum. Ankara’da bu projelerin takibi noktasında bir nefer olarak çalışmaktan da her zaman heyecan duyacağımı bir kez daha ifade etmek istiyorum.”                   

Programa Kıran’ın yanı sıra, Ünye Kaymakamı Ümit Hüseyin Güney, Ünye Belediye Başkan Vekili Orhan Gürel, Çaybaşı Belediye Başkanı Hüseyin Semiz, Akkuş Belediye Başkanı İsa Demirci, İkizce Belediye Başkanı Osman Kaygı, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve işadamları katıldı.

 

Bu haber toplam 1.000 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kıran, Ünye’de, işadamlarıyla, buluştu

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler