HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
4 Ağustos 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
12 Şubat 2020 Çarşamba Saat: 20:15

Su faturalarına çöp parası eklendi

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi, OSKİ’nin su faturalarına çöp parası ilave edilmesi kararı aldı.
Su faturalarına çöp parası eklendi

Alınacak çöp parası, katı atık aktarma ve bertaraf edilme bedeli olarak harcanan suyun tonu başına ve yapı tipine göre 25 ila 37 kuruş arasında su faturasına yansıtılacak.

Büyükşehir Belediye Meclis toplantısındaki görüşmesi tartışmalara yol açan çöp parası bedeli, oy çokluğu ile kabul edildi.

 

Ordu Büyükşehir Belediye Meclisi, Şubat Ayı Olağan Meclis Toplantısı’nda su faturalarına yansıtılacak katı atık aktarma ve bertaraf edilme bedeli görüşüldü. Buna göre OSKİ’nin su faturalarına, meskenlerden 25, işyerlerinden 37, inşaatlardan 27, şantiyelerden 37, sanayi tesislerinden 25, resmi dairelerden 34, kamu yararı olan yapılardan 25, park ve bahçelerden 34 ve diğer tesislerden 25 kuruş ton başına katı atık aktarma ve bertaraf edilme bedeli ilave edilecek.

Konu yeniden ele alınmalı

Mecliste görüşülen konu tartışmalara da neden oldu. CHP Ordu Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Sami Torun bedellerin yüksek olduğunu daha düşük olması ve yeniden bir değerlendirme yapılması gerektiğini söyledi. Torun, ayrıca Mesudiye’deki bir ev ile Altınordu’nun Bahçelievler Mahallesindeki bir evin aynı tutulduğunu belirterek bunun hakkaniyetli bir durum olmadığını, çünkü her iki evin eşit hizmet almadığını kaydetti. CHP Ordu Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Ertuğrul Yüksel de yükün hep vatandaşa yüklendiğini belirterek rakamların düşürülmesi için yeni bir değerlendirme yapılması gerektiğini söyledi.

Ortalama 1 lira yansıyacak

AK Parti Ordu Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi İsmet Yücesoy ise Ordu’da konutların ortalama 5-6 ton su kullandığını bu yapılan düzenleme ile faturalara 1 lira ödeme geleceğini söyledi. Ordu Büyükşehir Belediyesinin 2020’de 12 milyon 770 bin lira katı atık aktarma ve bertaraf edilme harcaması yapılması ön görüldüğünü aktaran Yücesoy, yapılan zam ile bunun sadece 5 milyon lirasının tahsilinin ön görüldüğünü  ifade etti. Yücesoy, yasa katı atık aktarma ve bertaraf edilme bedelinin tamamının faturalara yansıtılması hakkı tanındığı halde bunu yapmadıklarını sadece giderin yüzde 40’ını faturalara yansıttıklarını geri kalanın belediye tarafından karşılanacağını söyledi.

Herkes kullandığı su miktarı kadar ödeyecek

Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler de adaletli bir tutum takındıklarını çok harcayandan çok az harcayandan az bedel alacaklarını söyledi. Güler, yükün büyük bir kısmını kendilerinin yüklendiğini ifade ederek rakamları olabildiği kadar küçük tutmak için gayret gösterdiklerini belirtti. Daha sonra yapılan oylama ile CHP’nin yeniden değerlendirilsin önerisi reddedilerek katı atık aktarma ve bertaraf edilme bedellerinin belirlendiği şekilde faturalara yansıtılması oy çokluğuyla karara bağlandı.

 

Bu haber toplam 1.734 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Su, faturalarına, çöp, parası, eklendi

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler