HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
12 Haziran 2020 Cuma Saat: 19:30

“Esnafımız eski günlerine dönmeye başladı”

1 Haziran itibariyle esnaf ve sanatkarların eskiye dönmeye başladığını ifade eden Ünye Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Özkan, kapanan işyerlerinin de açılmaya başladığını söyledi.
“Esnafımız eski günlerine dönmeye başladı”

Yaşanan 3 aylık zorlu süreçte devletin sağladığı desteklerin esnafa can suyu olduğunu belirten Ali Özkan; esnaf ve sanatkarın harıl harıl çalıştığını ötelenen ve ertelenen borçlarını kapatma mücadelesi verdiğini söyledi.

Başkan Özkan; mülk sahiplerinin, kiracısı olan esnaf ve sanatkara bu süreçte destek vermesinin önemine işaret ederek, “Sizler kiracılarınıza babalık edin, ağabeyi olun. Bu süreci el ele vererek atlatalım” dedi.

Hükümetin pandemi sürecinde esnaf ve sanatkarı rahatlatmaya yönelik adımlar attığını ifade eden Ünye Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Özkan, “3 aylık süreç içinde tabi ki iş yerini tamamen kapatan esnaf ve sanatkar olmuştu. Devletimiz esnaf ve sanatkarlarımıza SGK primlerine, banka kredilerine, Belediye mülklerinde kiracı olanlara 3’er ay öteleme yaptı. Esnaf Kefalet üzerinden yüzde 4,5 oranlı kredi kullanım hakkını sağladı. Bu katkı ve destekler zorlu süreçte esnaf ve sanatkara can suyu oldu” dedi.

Esnaf ve sanatkar geriye dönük taksitlerini ödeme mücadelesi veriyor

Esnaf ve sanatkarın 1 Haziran itibariyle büyük ölçüde işine sarıldığına işaret eden Ali Özkan, “Geldiğimiz noktada esnaf ve sanatkarımızın işyeri yüzde 95 oranında açık, ve faaliyetleri devam ediyor. Ama esnaf ve sanatkarımızın geriye dönük öteleme, kredi taksitleri var. Şuan ki kazançları onları ödemeye yeterli olmuyor” diye konuştu.

Mülk sahipleri kiracıları ile el ele versin

Mülk sahiplerinin 3 aylık salgın süreci ve şu anki normalleşme sürecinde kiracılarına esneklik sağlaması gerektiğini söyleyen Başkan Özkan şu ifadeleri kullandı, “3 aydır kapalı olduğu halde kirasını ödemeye çalışan esnaf ve sanatkarımız var. Devletimiz bir çok olanağı sunmuş, işyeri mülk sahipleri devlet değil ama onlarda kiracısının karşısında bir baba veya bir ağabey olduğundan esnaf ve sanatkarların kiralarında biraz kolaylık tanımaları ve bir orta yol bulmaları önem arz ediyor.”

Süreç inşallah kademe kademe düzelir

Özkan, ayrıca şunları kaydetti, “Şuanda esnaf ve sanatkarımız harıl harıl çalışmaya devam ediyor. Geriye dönük ötelemeleri ve borçlarını kapatmaya çalışıyor. Piyasada iş potansiyeli normal ama geçen 3 aylık kapalı süreçten gelen ödemelere şuan ki kazanç yetmiyor. Bu süreç inşallah kademe kademe düzelir, esnaf ve sanatkarımız kısa bir zamanda refaha kavuşur. Tüm esnaf ve sanatkarımıza hayırlı bol kazançlar diliyorum.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 959 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler