HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
27 Eylül 2020 Pazar
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
17 Haziran 2020 Çarşamba Saat: 20:08

“Buraya bir gelen bir daha gelmez!”

17 Haziran Çarşamba günü yeni yerinde kurulan pazaryerinden, ne pazarcı esnafı ne de vatandaş memnun.
“Buraya bir gelen bir daha gelmez!”

Esnaf işlerinin aşırı düşmesinden, satış yapamamaktan, dere kokusundan ve sıcaktan dert yanarken, vatandalar ise pazarın uzak oluşundan, ulaşım zorluğundan dert yandı.

Bazı esnaflar; “Satamadığımız malımızı dereye mi dökeceğiz” derken, bazı vatandaşlar ise buraya bir sefer gelenin bir daha gelmeyeceğini belirterek tepki gösterdi.

Liseler Mahallesi Irmak Caddesi’nde kurulan Ünye’nin yeni pazaryeri ilk kurulduğu 17 Haziran Çarşamba günü Pazar esnafları ve vatandaşlardan tepki gördü.

Pazarcılığı baba mesleği olarak sürdürdüğünü ifade eden Sedat Yelen, “56 yaşındayım ve 45 yıldır pazarcılık yapıyorum. Baba mesleği yapıyorum. Bugün bizim belediye başkanımızın 15 tane Belediye Meclis üyesini alıp da pazarı gezmesini isterdim. Arkadaşlar; yerinizden memnun musunuz, değil misiniz? Diye sormasını beklerdim. Ama gelmediler” dedi.

Satışlar çok düşük

Her hafta 1000-1,500 liralık iş yaptığı sürede bu hafta 130 liralık satış yapabildiğini ifade eden Yelen şunları söyledi; “Bugün 50 kilo balık aldım. Satışım daha 130 lira. Diğer tarafta öğleye kadar 1000-1,500 liralık satış yapıyordum. Başkanımız, Meclis Üyeleri, Zabıta Müdürü bir gelseydi de görseydi.  Böyle olmaz. Bu millet bu hafta duruyor. Ama haftaya ne olur Allah bilir.”

5-6 haftadır perişan durumdayız

40 yıllık pazarcı Bekir Çelik ise, “Buraya geldik, daha hiç bir şey satmadık. 5 bin liralık mal aldım şu saate kadar satışım 150 lira. Zaten bir öyle yaptılar, bir böyle yaptılar, 5-6 haftadır perişan durumdayız. Mal satıp kar etmeyi geçtik, emekli maaşımı da burada yiyorum.”dedi.

Malımızı akşam dereye dökeriz

Mallarını dereye dökmeye hazır olduklarını ifade eden Mustafa Cürebal, “Bu Pazar yerinden hiç memnun değiliz. Mallarımız olduğu gibi duruyor. Akşama dereye dökmeye hazırız. İş yok. Ben her hafta 3-4 bin liralık mal alıyordum. Bu hafta 1000 liralık mal aldım, yarısı duruyor. Altı asfalt üstü şemsiye, yandık mahvolduk” şeklinde konuştu 

Ne yer, ne içeriz?

Pazarcı esnaf Gürkan Kisbet,”Burada iş olmaz. Çünkü millet eski tarafı arıyor. O tarafta yıllardır oturmuş bir yer vardı. Burada 1.5 ay kalacağız. Ama bu 1.5 ay 6 hafta eder. Biz 6 hafta ne yer ne içeriz? Evin ekmek parasını ben pazardan götürüyorum” ifadelerinde bulundu.

5 bin liralık mal aldım, 50 liralık mal sattım

20 yıldır pazarcılık yaptığını ifade eden HaliyeAltun, “Burada hiçbir hareket yok. Müşterilerimiz arıyor; biz oralara gelemeyiz, diyorlar. 5 bin liralık mal aldım, sabahtan bu yana öğleye kadar sattığım 50 liralık mal. Zaten iş yok,  birde zabıta gelip fotoğrafımızı çekiyor. Bana ceza kesecekmiş. Biz onları başımıza oturttuk insan diye. Bize böyle mi yapmaları lazımdı. Alt sıcak asfalt, üstümüz şemsiye piştik burada. Sıcak ürünlerimi de mahvetti. Kokudan durulmuyor. Hastalık var diyorlar. Burada hastalık yok mu ? Buradaki hastalık bizi hep alacak. Pazar sergimi açmazsam benim ekmek param yok. Bize bakmıyorlar, bize sahip çıkmıyorlar. Bunlardan fayda yok, sesimizi Cumhurbaşkanımız duysun. Biz Cumhurbaşkanımıza sesleniyoruz. Biz ona güvenerek bunlara oy verdik” diye konuştu.

Bir daha açmamıza gerek yok

30 yıllık pazarcı İsmail Hamarat, “Tezgahımı bıraktım, pazarı komple gezdim. Bir Allah’ın kulu memnun değil. Yanımda çalışan arkadaşım; bir daha açmamıza gerek yok, dedi. Bence de yok. Çünkü buradan umutlu değilim, pazaryeri böyle olmaz” dedi.

Irmak acayip kokuyor

Irmak kenarındaki kokudan çok rahatsız olduklarını ifade eden Üzeyir Çalık, “Irmak acayip bir şekilde kokuyor. Leş mi var, pislik mi var ne olduğu belli değil. Şuanda burada işler zayıf, diğer tarafta öğleye kadar işi yarım etmiştik. Mal olduğu gibi duruyor. 6 bin liralık mal aldık bin liralık satış yok” diyerek tepkisini dile getirdi.

Mevcut müşterilerimizle bağımız koptu

30 yıldır pazarcılık yapan Şükrü Kurt, “İşler düşük, çünkü bizim mevcut müşterilerimiz vardı. Yıllardır oturttuğumuz müşteriler şuanda kayboldu. O yüzden işler düşük gidiyor. Irmak kenarı sapa kalıyor. Zaten zincir marketler esnafı öldürüyordu. Bizi de sürekli bunlar köşeye sıkıştırıyorlar” dedi.

1.5 ay sonra buradan geri döneceğiz, söz verdiler

AK Parti’ye ve Belediye Başkanına güvendiğini ifade eden pazarcı esnafı Cumali Çakır şöyle konuştu; “34 yıldır Hal lokantası önünde pazarcılık yapıyordum. Buraya geldiğimde ben çok iyi tanıyan beni bırakmayan 3-5 müşterime satış yaptım. Ayrıca çok sıcak oluyor. Koku da var ama bunu yetkililer değerlendirecektir. Bize söz verdiler 1-1,5 ay sonra eski yerimize gidebiliriz. Ben başkanımıza, AK Parti’ye güveniyorum. Onlar ne söz verdiyse yapacaklardır. Yapmaya devam edeceklerdir.”

Bu işe çok karşıyız

Pazar yerine alışverişe gelen vatandaş Fatma Er ise, “Burada Pazar istemiyoruz. Yıllardan beri çocukluğumuzun gerçek Çarşambası ve Çarşamba pazarı önceki yer. Bu işe çok karşıyız” diyerek, pazaryerinin değiştirilmesinin çok yanlış olduğunu dile getirdi. 

Burası çok uzak, ulaşım sorunu var

Yeni pazaryerinden ilk defa alışveriş yapmaya gelen Turan Altun, “Pazar çok dağınık. Vatandaşlar nereye arabasını park edecek, nereden gidecek. Dolmuş hattının buraya gelmesi lazım. Bu şekilde çok zorluk çekilir” dedi.

Buraya bir gelen bir daha gelmez

İsmini vermek istemeyen ve pazara alışveriş için gelen vatandaş ise, “Ben bu pazara bir daha gelmem. Pazaryeri böyle mi olur? Uzak, ulaşım zor, kokuyor. Benim gibi düşünenler çok. Buraya bir gelen bir daha gelmez” şeklinde konuştu.

Ünye KENT Haber


 

Bu haber toplam 2.691 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Buraya, bir, gelen, daha, gelmez!”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler