HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
1 Temmuz 2020 Çarşamba Saat: 19:00

Hedef; yolu yatırım programına aldırmak..

Ünye-Akkuş-Niksar yolu ile ilgili olarak Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan’ın açıklamalarıyla başlayan süreç, milletvekilleri, belediye başkanları ve Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun açıklamalarıyla devam ediyor.
Hedef; yolu yatırım programına aldırmak..

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan’ın, Ünye-Akkuş-Niksar Yolu yapım projesinin bittiği açıklaması sonrası yapılan açıklamalarda, sıranın yatırım programına alınmasına geldiği, yolun bir an önce yatırım programına alınması için harekete geçilmesi gerektiği belirtiliyor.

Geçtiğimiz hafta Ünye STK temsilcilerinin gazetemiz aracılığı ile yaptıkları yolun bir an önce yatırım programına alınması çağrısına bu hafta, ilçedeki siyasi parti ilçe başkanları da katıldı.

Niksar Belediye Başkanı Özdilek Özcan’ın Oney Flaş Radyo Haftanın Yorumu programında Ünye-Akkuş-Niksar arasında yapılması kararlaştırılan yüksek standartlı bölünmüş yol projesinin bittiğini belirtmesinin ardından başlayan heyecanlı süreç devam ediyor. Başkan Özcan’ın Tokat ve Orduluların bir an önce toplanıp oluşturulacak komite marifetiyle yolun yatırım programına alınması çalışmalarının başlatılması çağrısı Ünye’de karşılık buldu.

Diğer taraftan Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun geçen haftaki Tokat ziyaretinde; Tokat’tan Niksar’a kadar uzanan duble yolun, devam ettirilerek Ordu-Ünye’ye uzanacağını, bununla ilgili çalışma yapıldığını belirtmesi bu konuda Ünye kamuoyundaki heyecanı artırdı.

Ünye’deki siyasi parti ilçe başkanları gazetemize yaptıkları açıklamada; yolun çok uzadığını ve artık bir an önce yapılması gerektiğine işaret ettiler.

Yolun projesinin bittiği haberi ve Ulaştırma Bakanı Karaismailoğlu’nun açıklamalarını değerlendiren siyasi parti ilçe başkanları yolun bir an önce yatırım programına alınmasını istediler.

Siyasi parti ilçe başkanlarının gazetemize yaptıkları açıklamalar şöyle;

Argan; Hedefimiz yolun yatırım programına alınması

AK Parti Ünye İlçe Başkanı yaptığı açıklamasında; yolla ilgili bundan sonraki süreçte hedefin yatırım programına aldırmak olduğunu belirterek şunları söyledi; “Önemli olan, Ünye-Akkuş-Niksar arasındaki güzergahın  yüksek standartlı bölünmüş bir yol olmasını sağlamak değil, bölgeleri birbirine bağlamak, Kuzey’den Güney’e Karadeniz, İç Anadolu ve Akdeniz bölgelerini en kısa mesafeden birbiriyle buluşturmaktır.

Yolun pişecek noktaya gelmesi bizi heyecanlandırıyor

Ünyeliler ve Tokatlılar olarak bu konuda nihai bir sonuç almak istiyoruz. Bize artık somut bir tarih verilsin arzusundayız. Bu anlamda geçtiğimiz hafta Tokat’a gerçekleştirdiği ziyarette Ulaştırma ve Alt Yapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu’nun söyledikleri önem arz ediyor. Niksar’a kadar gelen yolun Ordu-Ünye’ye inecek yol olduğunu, bununla ilgili çalışıldığını söylemesi bize bundan sonrası için görev çıkarıyor. Yolun bir an önce başlaması için kapısını aşındırmamız gerektiğini gösteriyor. Yolun artık pişecek noktaya gelmesinin verdiği heyecanla çalışmalarımızı yoğunlaştıracağız. Bu aşamadan sonra en kısa sürede, hatta önümüzdeki hafta bir Ankara ziyareti planlıyoruz. Hedefimiz yolun yatırım programına alınmasını sağlamaktır.

Maral; bu seneden geçti seneye yatırım programına alınmalı

Cumhuriyet Halk Partisi Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, konuyla ilgili açıklamasında bu seneden geçtiğini, önümüzdeki senenin yatırım programına alınası için çalışılması gerektiğini belirterek şöyle konuştu;

Herkes bir şey söylüyor, ama ortada bir şey yok

Bir yolun yapılabilmesi için önce bir yıl önceden programa girmesi, ödeneğinin ayrılması gerekiyor. Yani bir şey envantere girmiş mi önce ona bakmak lazım. Herkes bir şey söylüyor ama işin kaynağından bir belge, gösterilen bir şey yok. Şu anda elimizde netleşen hiçbir şey yok.

İktidar partisi olmadan bu konularda bir netice almak mümkün değil. Sonuçta burada %60 ila 70 oy alan bir iktidar bloğu var. Onlar bu işin üzerine düşseler şimdiye kadar zaten yaparlardı. Ama piyasayı oyalıyorlar. Ben iktidar kanadının bu işe çok asılmadığını düşünüyorum. Bu yıldan geçti. Bunu yapacaklarsa bu seneden, gelecek senenin programına koyup kaynağını da ayırıp o şekilde yapmaları gerekiyor.

Demir; Ordu ve Tokat işbirliği ve güç birliği içinde olsun

Ünye-Akkuş-Niksar yolundaki hedefin Karadeniz Bölgesinden Akdeniz Bölgesine açılmak olduğunu belirten MHP İlçe Başkanı Hacı Demir, bunun için öncelikle Ünye, Akkuş, Niksar ve Tokat bölgesinin sürekli ve güçlü bir şekilde işbirliği yapması gerektiğini söyledi.

Bu işi birlikte gerçekleştireceğiz

Hacı Demir açıklamasını şöyle sürdürdü; “Çok kısa süre içinde Ordu ve Tokat milletvekillerimiz, belediye başkanları, STK temsilcilerimiz ve bu işin paydaşları ile bir araya gelerek bu yolun önemini vurgulamak gerektiğinin altını çizmek istiyorum. Nihayetinde de somut bir adım atmak kaydı ile bu yolun yapılması noktasında Ünyeliler, Tokatlılar dolayısıyla bu coğrafyada yaşayan insanlar olarak bunu gerçekleştireceğiz.”

Çuhacı; İç Anadolu denize kavuşmalı

 

Ünye-Akkuş-Niksar yolununtarihten gelen önemine dikkat çeken İyi Parti Ünye İlçe Başkanı Feryal Çuhacı, “Denizi özleyen, denizle buluşmak isteyen İç Anadolu Bölgesi insanları en kısa güzergah olarak bu yolla denize ulaşabilecek. Karadeniz’i İç Anadolu ve Akdeniz’e  bağlayacak olan Kuzey -Güney oto yolu projesi bir an evvel hayata geçirilmelidir. Bu yolla ilgili olarak Karayolları 7. Bölge Müdürlüğü tarafından çalışılan yapım projesi bitmiş, Bakanlığa sunulmuş. Bundan böyle yatırım programı ve ihale projesinin hayata geçirilmesi gerekiyor. Niye bekleniyor? Ya da daha ne kadar beklenecek? Artık bu iş yatırım programına alınsın, ihalesi yapılsın yolda çalışma başlasın” dedi.

 

Şahin; biz bu yol konusunda üzerimize düşeni yapmaya hazırız

Ünye-Akkuş-Niksar yolunun yatırım programına alınması için üzerlerine ne düşüyorsa yapmaya hazır olduklarını ifade eden Saadet Partisi Ünye İlçe Başkanı Özgür Şahin,“Ünye’mizin, Akkuş’umuzun, Niksar ve Tokat’ımızın tüm iktidar ve muhalefet parti temsilcileri, belediye başkanları ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile birlikte güçlü bir şekilde gerek Bakanlık gerekse Cumhurbaşkanlığına giderek bu isteğimizi dile getirmeliyiz. Ülke ve bölge ticareti açısından, gelişmeye sağlayacağı katkı açısından yolun ehemmiyetini eksiksiz anlatmalıyız. Biz bu konuda üzerimize düşen ne varsa yerine getirmeye hazırız” diye konuştu.”

Özkan: Bir an önce toplanılmalı

Büyük Birlik Partisi Ünye ilçe Başkanı Erol Özkan, “Bu yolla ilgili olarak bütün siyasi ayrılıkları görmezden gelerek iktidar ve muhalefet ortak hareket etme zorunluluğumuz vardır. Yol yapılıp hizmete girdiği zaman üç bölgeye, Karadeniz, İç Anadolu ve Akdeniz bölgesi ekonomilerine çok ciddi katkı yapacak. Bu katkının en kısa sürede gerçekleşmesi için bölge siyasi partileri, belediye başkanları, STK temsilcileri bir an önce yolun yapımına başlanması için bir buluşma, bir toplantı gerçekleştirmeli, burada belirlenecek yol haritası üzerinden harekete geçilmelidir.

Ocak; Bu yol Akdeniz’e uzandığında muazzam bir hizmet olacak

Yeniden Refah Partisi Ünye İlçe Başkanı Harun Ocak yol ile ilgili açıklamasında; “Ünye’mizin kronikleşen sorunlarından biri olan Ünye Niksar arasında yapılması düşünülen Dereiçi Yolu bu günlerde yine dillendirilmeye başlandı. Bildiğimiz kadarıyla Ünye Akkuş Niksar yolu 90 km. uzunluğunda. Ülkemiz yol ağları ile örüldü, ücretli veya ücretsiz bir sürü yol yapıldı. 2, 4, 6 şeritli kaymak gibi yollar yapıldı. Bu yolları yapmak için dağlar delindi, tüneller açıldı. Yine, deniz dibinden yollar geçirildi. Ama Ünye’ye gelince yıllardır süre gelen Ünye Akkuş Niksar yolu bir türlü yapılamadı. Sanki Ünye uzayda! Bu yol yapılmış olsa söz konusu edilen konteyner limanı da yapılmış olsa  Akdeniz Bölgesi’ne uzansa muazzam bir hizmet olacak” dedi.

Ünye KENT Haber

 

Bu haber toplam 1.348 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Hedef;, yolu, yatırım, programına, aldırmak..

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler