HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
6 Ağustos 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
19 Temmuz 2020 Pazar Saat: 17:16

Değiştirilen imar planı Çamlık’ı bitirir!

Çamlık’ta yapılan imar değişikliğinin burayı bitirecek bir değişiklik olduğuna dikkat çeken Kent Konseyi Başkanı Mim. Sevindik Diktepe Demir, bir an önce eski imara dönülmesi gerektiğini söyledi.
Değiştirilen imar planı Çamlık’ı bitirir!

Kent Konseyi olarak Çamlık’la ilgili aldıkları kararları Büyükşehir Belediyesiyle ve kamuoyu ile paylaştıklarını belirten Sevindik Diktepe Demir, Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Ünye Kent Gazetesi’nde yayınlanan demeci sonrası bu konuyu bir kez daha kamuoyunun dikkatlerine sunma gereği duyduklarını ifade etti.

Öte yandan Ünye sahilinde çalışması başlatılan bisiklet yolu ile ilgili olarak kamuoyu ile paylaşılan bir proje olmadığını, bunun da Ünye kamuoyunda endişe yarattığını belirten Başkan Diktepe Demir, “Yürütme Kurulumuz, yerel halkın günlük yaşamını fevkalade yakından ilgilendiren projenin detaylarının paylaşılmasını talep etmektedir”dedi.

Çamlık’ta yapılan ve burayı yeşil alan olmaktan çıkarıp ticari turizm alanı haline getiren imar değişikliğinin Çamlık’ı bitirecek bir değişiklik olduğuna dikkat çeken Kent Konseyi Başkanı Mim. Sevindik Diktepe Demir, bir an önce eski imara dönülmesi gerektiğini söyledi.

Sevindik Diktepe Demir konuyla ilgili açıklamasında şunları söyledi:

Büyükşehir Belediye Başkanı’nın Ünye Kent Gazetesi’ndeki demeci duruşumuzu yeniden anımsatmak isteriz

“Ünye Kent Konseyi Yürütme Kurulu olarak, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Hilmi Güler’in Ünye Kent Gazetesi’nde çıkan demecinin ardından kamuoyunda ve özellikle sosyal medyada çıkan tartışmalara istinaden, daha önce Ordu Büyükşehir Belediyesi ile de paylaştığımız düşüncelerimizi ve bu konudaki duruşumuzu yeniden anımsatmak isteriz.

Çamlık, şehrin müşterek alanıdır

Kent Konseyi, şehrin gerek en geniş katılımlı ve tabanlı oluşumu niteliğiyle gerekse yapısı itibariyle Ünyelilerin konuyla ilgili tüm hassasiyetini doğal olarak paylaşmakta ve hissetmektedir. Çamlık, kent halkının yürüyüş yaptığı, spor yaptığı, piknik yaptığı, yani nefes aldığı; tüm toplum kesimlerinin eşit olarak yararlandığı bir kent korusu olmasının yanında Ünyelilerin anılarını yaşattıkları, geçmişleri ile bağ kurabildikleri ender kalan müşterek alanlardan biridir. Ünye’de Çamlık denildiğinde birçok insanın aklına ilk gelen, şehirle özdeşleşmiş bir yer olduğudur.

İmar değişikliği, Çamlık’ın tümüyle imha edilmesine olanak sağlıyor

Yakın geçmişte yapılan bir imar planı değişikliği Çamlık’ın neredeyse tümünün imha edilebilmesine olanak sağlamaktadır. Ve yine yakın geçmişte tüm Ünyelilerin karşı çıktığı ve engellediği yoğun yapılaştırma girişimini anımsatmaktadır.Bu durum Ünye kamuoyunun Çamlık konusundaki duyarlılığını arttırmaktadır.

Çamlık’ta bunları talep ettik, etmeyi sürdürüyoruz

Yukarıda da belirtildiği üzere Ordu Büyükşehir Belediyesi’ne de sunduğumuz görüşlerimizi değerli hemşerilerimizle bir kez daha paylaşmak isteriz;

1. Öncelikle ve ivedilikle mevcut imar planı değiştirilmelidir.

2. Çamlık, tüm Ünyelilerin kullanımına açık ve ücretsiz yararlanmalarına uygun olmalıdır.

3. Ağaçlar korunmalı, bakımı yapılmalıdır.

4. Güvenlik duygusunu sağlamanın ötesine geçmeyen abartısız renk ve şiddette aydınlatılmalıdır.

5. Eski lokanta ve motel olan bölümde, günü birlik tesisi alanı için emsal E=0.10 veya E=0.15 ve kat yüksekliği 3,5 metre olan tek katlı kır lokantası veya çay bahçesi yapılmalıdır.

6. Küçük bir mescit ve tuvalet olmalıdır.

7. Mezarların bakımı yapılmalı ve korunmalıdır.

8. Birkaç noktada içme suyu çeşmesi yer almalıdır.

9. Otopark, halihazırda yol kenarında yer alan bölümde ve mevcut spor aletlerinin olduğu yeri de içine alacak biçimde genişletilmeli; Çamlık içine araç girişi olmamalıdır.

10. Kıyıda insanların denize girişi olanaklı hale getirilmelidir.

11. Çamlık, ticari bir alan ya da rant kaynağı olmamalıdır. Özetle; Çamlık, kent halkının nefes aldığı, denize girebildiği, temiz, bakımlı, güvenli bir kent korusu olmalıdır.

Bisiklet yolu çalışmalarından endişe duyuyoruz

Kent Konseyi ayrıca, Ünye otobüs terminalinden başlayan ve ilçemizin en gözde dış mekanı olan ve yıllardır piknik alanı olarak kullanılan Çamlık’a kadar olan sahil şeridi boyunca yapımına başlanan Bisiklet Yolu projesinin uzun ve doğal görünümüyle ilçemizin turizm tabanlı gelişimine katkıda bulunan sahilimize zarar vereceği endişesini kamuoyu ile paylaşmaktadır. Yürütme Kurulumuz, yerel halkın günlük yaşamını fevkalade yakından ilgilendiren projenin detaylarının  paylaşılmasını talep etmektedir.

Kamuoyu ile paylaşım katılımcı demokrasinin gereğidir

Ünye Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan Çamlık ve Bisiklet Yolu projeleri ile ilgili olumlu ve olumsuz görüşlerini kamuoyu ile paylaşmayı katılımcı demokrasinin gereği ve yerelde karar alma mekanizmasına katkıda bulunmak olarak değerlendirmektedir."

Ünye KENT Haber 

 

Bu haber toplam 1.810 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Değiştirilen, imar, planı, Çamlık’ı, bitirir!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler