HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
6 Ağustos 2020 Perşembe
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
21 Temmuz 2020 Salı Saat: 20:00

“Cumhurbaşkanımız güzel fiyat açıklar!”

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, “Fiyatı Cumhurbaşkanımızın açıklayacağı söylendi. Cumhurbaşkanımız açıklarsa güzel fiyat açıklar, diye umut ediyoruz” dedi.
“Cumhurbaşkanımız güzel fiyat açıklar!”

“Bir birimizi kandırmanın hiçbir esperisi yok” diyerek Tarım Bakanı’na tepki gösteren Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, 665 bin tonluk rekoltenin mümkün olmayacağını, bu yüzden revize rekolte açıklaması yapılması gerektiğini söyledi.

İhracatçılar Birliğinin yaptığı rekolte çalışması sonucunun 500 bin olduğunu ifade eden Osman Sarıkahraman, Tarım Bakanlığı’nın 665 bin tonluk rekolteyi nasıl bulduğunu merak ettiklerini ifade etti.

Sarıkahraman, bu yıl 24 lira seviyelerinde bir fiyat beklediklerini belirterek, “Fiyatı Cumhurbaşkanımızın açıklayacağı söylendi. Cumhurbaşkanımız açıklarsa güzel fiyat açıklar, diye umut ediyoruz” dedi.

Tarım Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin açıklamış olduğu 665 bin ton tahmini rekoltenin gerçekçi olmadığını, kendisine yanlış bilgi verilerek Bakanın yanıltıldığını belirten Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman; “Müslüman bir ülkede yaşayan Müslüman insanlarız ve bir birimizi kandırmanın hiçbir espirisi yok. Bunlar bize yakışmıyor. Bizim tahmini rekoltemizle onların açıkladığı rakamlar arasında yaklaşık 100 bin ton gibi bir rakam var. Bunu doğru bulmuyoruz. Bir birimizi kandırarak bir yere varamayız. Her şeyi doğru söylemek lazım” dedi.

Fındık İhracatçıları Birliği’nin tahmini 500 bin ton

Karadeniz Fındık İhracatçılar Birliğinin yaptığı rekolte çalışması sonucunun 600 bin olduğunu, Bakanlığın 665 bin tonluk rekolteyi nasıl bulduğunu merak ettiğini ifade eden Osman Sarıkahraman, “Rekolte tahmin ekibinin içinde Ziraat Odalarını temsilen her ilin Ziraat Odası temsilcileri var. Dolayısıyla tüm paydaşların içinde bulunduğu bir ekiple yapılıyor bu çalışma. Bu çok ciddi ve titiz bir çalışma neticesinde rekolte tahmini açıklama yetkisi Tarım Bakanlığı’nda. Ancak daha önceki aylarda ihracatçıların, özel sektörün, fındıktaki tekel zihniyetin yasak olduğu halde çiçek sayımı üzerinden yaptığı çalışmalardaki tahmini rekolte 500 bin ton civarında açıklanmıştı. Sonradan çiçek mi açtı, fındık yeniden doğum mu yaptı, ne oldu? bunu anlamak mümkün değil. İnşallah dedikleri rakam çıkar, bizde; attık tuttuk ama doğruymuş deriz” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanına yanlış bilgi verildiğini düşündüğünü ifade eden Sarıkahraman, “Bunlar bir manipüle aslında. Dolayısıyla bunların hiç birini doğru bulmuyoruz. Doğru bir tanedir. Yalan-dolanla, kandırarak üreticinin alın terini sömürme düşüncesi doğru değil. Biz ihracatçısı ile, alanı satanı ile, üreteni ile hep biriz. Yeri geldiğinde birlik beraberlikten dem vurulurken, birilerinin çıkarı ön plana çıktığında yalan-dolana  başvurulmasını doğru bulmuyoruz. Biz sayın Bakanı yanılttıklarını düşünüyoruz. Bu rakamları sayın Bakan’a kimler verdi bilemiyorum ama revize bir rekolte açıklanabilir. Bunun düzeltilmesini talep ediyoruz” ifadelerinde bulundu.

Cumhurbaşkanımız güzel fiyat açıklar

Osman Sarıkahraman sözlerini şöyle sürdürdü; “Tarım Bakanı, fındık fiyatının Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanacağını söyledi. Cumhurbaşkanımız üreticiyi memnun edecek bir fiyat açıklayacak diye bekliyoruz. Memnun olunmayacak bir fiyat olsaydı bunu Cumhurbaşkanımız değil bir başkası açıklardı. Şu anda üreticiler; ‘Cumhurbaşkanımız fiyat açıklarsa güzel açıklar’ diyor ve umut içinde bekliyor. Ama bugünlerde fiyatın açıklanması gerekir ki hem alıcı hem satıcı hem de manav dediğimiz esnafımız herkes önünü görebilsin. Üretici bahçeye girmeden fiyatın açıklanmasını bekliyoruz.

Ayrıca bu yıl 24 lira fiyat bekliyoruz. Eğer bu fiyatın altında bir fiyat verilirse hakikaten buruluruz. Fındık dünyada karşılığı olan bir ürün. Yabancı firmalar bölgemizde cirit atıyorlar. Çünkü dünya artık fındığı tanıdı. Bunun da kıymetinin bilinmesi lazım. Ben 2020 yılının fındık üreticisi açısından güzel bir yıl olacağını düşünüyorum. Üretici panik yapmasın, ürünün kıymetini bilsin, malına sahip çıksın. Bu yıl fındığın ucunun ne olacağını Allah bilir. TMO 24 liradan fındık sattı. Bizim de bu yıl beklediğimiz rakamlar bu rakamlar. Olması gereken budur.”

 

Bu haber toplam 2.872 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler