HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
23 Kasım 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
27 Temmuz 2020 Pazartesi Saat: 21:24

“Çamlık Ünye Belediyesi’ne devredilsin”

ÜNSİYAD Başkanı Kemal Yankuncu, Çamlık’la ilgili en doğru çözümün buranın, Büyükşehir Meclisi’nde alınacak kararla Ünye Belediyesi’ne devri olacağını belirtti.
“Çamlık Ünye Belediyesi’ne devredilsin”

Buranın imar projesinde kamusal alan özelliğinin korunmasının önemine işaret eden Kemal Yankuncu, “Çamlığımızda harikabir mimari proje uygulanarak insanların ve Ünye’mizin hizmete sunulmasının çok anlamlı olacağına inanıyorum” dedi.

Yankuncu; söz konusu edilen yap-işlet-devret modelinin günümüz koşullarında gerek ülkemizde gerekse dünyada insanların mutlu ve huzurlu olmadığı, insanların beklediklerini bulamadığı bir model halini aldığını söyledi.

İstanbul’da bulunan Ünyeli Sanayici ve İşadamları ve Yöneticileri Derneği (ÜNSİYAD) Başkanı Kemal Yankuncu, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarafından Çamlık’ta uygulanacak yap-işlet-devret modeline karşı olduklarını ifade ederek, o bölgenin imar planındaki yeşil alan vasfının ve doğal vaziyetinin korunarak yapılacak her türlü projeye destek olacaklarını söyledi.

Çamlık Büyükşehir’e devroldu, sorunlar başladı

Ordu’nun Büyükşehir olmasıyla birlikte 2014 yılında Büyükşehir Belediyesi’ne devrolunan Çamlık’la ilgili bu tarihten sonra sorunlar sürecinin başladığını belirten ÜNSİYAD Başkanı Kemal Yankuncu şunları söyledi;

Çamlık sadece ağaçtan, çamdan ibaret değildir

“2014’ten beri zaman zaman gündeme gelen Ünye Çamlığı Ünyelilerin adeta sinir ucudur. Çamlık’la ilgili duyarlılığımız aynı zamanda doğup büyüdüğümüz şehrimize karşı temel sorumluluklarımızın başında gelir. Çamlığı yaratan değerlerin sadece ağaçtan, çamdan ve deniz kenarı olmasından ibaret olmadığı gerçeğini bilmek ilimizi, ilçemizi idare edenler için çok önemlidir. Tarihsel sorumluluk içerisinde Ünye dışında ve Ünye’de yaşayan Ünyelilerin Çamlık’la ilgili taleplerine, çığlıklarına ses vermemek ne kadar doğru olabilir?

İnsanların tepkisine aldırışsız kalmak ne kadar doğrudur?

Artık hiçbir şeyin gizli kalmadığı bir dünyadayız. Dolayısıyla Çamlık’ta yapılan ya da yapılmak istenen ne varsa kamuoyu ile paylaşılmalı. Bizlerin seçtiği yöneticilerin burada en doğru çalışmayı yapmaları için paylaşımcı olmaları, bilgi paylaşımında bulunmaları doğru idare etmenin temel kuralıdır. Ama böyle yapmayıp oturdukları makamdan aldıkları güçle hareket ederlerse yanlış yapma ihtimalleri artar. Gelinen noktada Çamlık’la ilgili olağanüstü durum, Ünyelilerin tepkisi bunun sonucunda ortaya çıkmıştır. Burada, insanların bu haykırışlarını duymamak, sessiz kalmak hiçbir yöneticinin yapabileceği bir şey olduğuna inanmıyorum.

Çamlık’ta yap-işlet-devret modeli doğru bir model değildir

Yap-işlet-devret modeli günümüz koşullarında gerek ülkemizde gerekse dünyada insanların mutlu ve huzurlu olamadığı, beklediklerini bulamadığı bir model olarak ortaya çıktı. İstisna da olsa bazı durumlarda başarılı olmuş olabilir. Ama herkesin bir anısının olduğu, her Ünyeli için anlam derinliği olan Çamlık’ta bu model asla doğru bir model olamaz. Böylesine ruh derinliklerimize ve  hafızalara kazınan bir yerin yap-işlet-devret modeli ile yapılıp işletilecek olmasını doğru bulmuyorum. “Yap işlet devret modeli kapsamında burayı bir işletmeci alabilir. Burayı alacak işletme sahibinin tek arzusu ise kar etmektir. Kar etmek, karını daha da büyütmek için mücadele edecek olan işletmeci hesabını da bunu üzerine yapacaktır. Buradaki işletmesini büyütmek isteyecek, yeni yeni inşaatlar yapma gayretinde olacaktır.

Ortak kabul ve memnuniyet önemlidir

Bütün bunlara karşı bizde şunu diyoruz; burası kamusal bir alan. Bu kamusal alana bizim ödediğimiz vergilerle açık, şeffaf, hepimizin hoşuna gidebilecek, hepimizin memnuniyetini alacak harika bir mimari proje uygulanarak, insanların ve Ünye’mizin hizmete sunulması çok anlamlı olacaktır. Eskiden İstanbul’da deniz kenarında insanların gidemediği restoranlar vardı özel şirketlerin işlettiği. Ama İstanbul Büyükşehir Belediyesi buralara sahip çıktı. Herkese hizmet eden sosyal tesisler konusunda bir çığır açıldı. Doğayı koruyarak deniz kenarına, sahillere o kadar güzel tesisler yapıldı, bunları örnek almak gerekir.

Bu gibi tesisler ilçe belediyelerine devredilebiliyor

Ordu, Büyükşehir Belediyesi olduktan sonra Çamlığın kullanım hakkı mevzuat gereği Büyükşehir Belediyesine geçmiş olabilir. Ama bugün Türkiye’de örneklerini gördüğümüz gibi Büyükşehir Belediyesi Meclisi’nde kabul edilen bir oylama ile buranın kullanım hakkı Ünye Belediyesine verebilir. En doğrusu da budur. Ünye Belediyesi, Ünyelilerin duyarlılıklarını esas alarak burada bakım ve yenileme çalışması yapabilir. Böylelikle Çamlık’la ilgili tartışma biter, burası kamusal hizmet vermeyi, herkese açık mesire alanı olma vasfını sürdürür.

Demokratik tepkimiz sürecektir

Ünye Çamlıkla ilgili bize düşen bir şey varsa, öneriler, fikirler veya başka ne varsa her şeyi yapmaya hazırız. İstanbul’da bulunan bütün Ünyeli Dernek Başkanları, duyarlı arkadaşlarımın hepsinin niyetinin bu konuda ne olduğunu biliyorum. Çamlık’la ilgili 2018 yılında açılan ihaleye giren arkadaşımıza dahi bunun doğru olmadığını dile getirmiştik. Çamlık’ta, herkesin kullanabildiği kamusal amacı dışında ne yapılırsa yapılsın yanlış olacaktır. Bu amacı dışında yapılacak her türlü çalışma ve uygulamaya demokratik tepkimizi dile getirmeye ve sesimizi duyurmaya devam edeceğiz.” 

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 632 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler