HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Ekim 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
13 Ağustos 2020 Perşembe Saat: 08:39

Ünye’nin gözü-kulağı Büyükşehir Meclisi’nde!

Ünye’nin gözü-kulağı Ordu Büyükşehir Belediye Meclisinin 13 Ağustos Perşembe (bugün) günü yapacağı Meclis toplantısında…
Ünye’nin gözü-kulağı Büyükşehir Meclisi’nde!

Toplantıda, Çamlık’taki imar durumunun eski haline döndürülmesi görüşülecek.

Ünye Sivil Toplum Platformu tarafından, Melis’ten güzel haberler bekledikleri, Çamlığa ve Ünyelilere yapılan bu tarihi haksızlığın giderileceğine inandıkları belirtildi.

Konuya gösterdiği duyarlılık nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’e teşekkür ettiklerini belirten platform üyeleri, Çamlıkla ilgili duyarlılıklarını sürekli canlı tutacaklarını, doğru yapılana destek, yanlış yapılana ise asla izin vermeyeceklerini ifade etti.

Ünyelilerin gözü-kulağı Büyükşehir Meclisinde.. Ünyeliler heyecanla Çamlık’la ilgili çıkacak kararı bekliyor. 2017 yılında Çamlık’taki yeşil alan olan imar durumunu değiştirip ticari turizm alanı olarak yapılaşmaya açan Büyükşehir’in, Çamlığa ve Ünyelilere yaptığı yanlışlık ve haksızlığın giderilmesinin bekleyen Ünyeliler, konuya gösterdiği duyarlılık nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’e teşekkür ediyor.

ÜNTİD, Ünye Muhtarlar Derneği, CÜGD, ÜNRİD, AKTUDER, Ünye Sakatlar Derneği, Ünye-Fatsa Şehit ve Gazi Aileleri Derneği, Ekmek Üreticileri Federasyonu Bölge Temsilciliği, Teknikerler Birliği Ordu İl Başkanlığı, KALEMDER, ÜNBEGDER, DGSK İl Başkanlığı ve Yunus Emre Derneği’nden oluşan Ünye Sivil Toplum Platformu konuya ilişkin bir basın açıklaması yaptı. 

Yapılan açıklamada şöyle denildi;

Çamlık ile ilgili çalışmaları yakından izliyoruz

“Büyükşehir Belediyesi tarafından Çamlık’ta yapılan çalışmalarla ilgili derin bir bilinmezlik yaşanmaktadır. Bu zamana kadar çalışmaların kapsamını içeren bir proje açıklanmaması Ünyelileri endişeye sevk etmiş, tepkilere sebep olunmuştur.

Biz, Ünye Sivil Toplum Platformu olarak Çamlık’taki çalışmaları yakından izliyor, yanlışa mahal verilmemesi noktasındaki hassasiyetimizi sürekli canlı tutuyoruz.

Şu ana kadar yanlış yapılmadı

Şu ana kadar Çamlık’ta yapılan çalışmalarda, daha önce Ünye’de yapılan toplantılarda alınan kararlara ters bir şey yapılmadığını gözlüyor, bundan da ziyadesiyle memnunluk duyuyoruz.

Yanlışa asla fırsat vermeyeceğiz

Ancak, çalışmaları yakından takibe devam edeceğiz. Doğru yapılan çalışmalara destek olacak, eğer bir yanlışlık yapılırsa gereken uyarıyı yapacağız. Uyarıya rağmen yanlışta ısrar edilirse Ünye kamuoyu ile birlikte tepkimizi en sert biçimde gösterecek, konuyu en üst makamlara taşıyacak, yanlışa asla fırsat vermeyeceğiz.

Olmazsa olmaz çalışma; imar değişikliği

Diğer taraftan Çamlık’ta asıl, olmazsa olmaz olan bir diğer çalışma, imar değişikliği çalışmasıdır. Dokuz ay önce yapılan toplantıda kararlaştırıldığı halde uzun süre bu konuda bir çalışma yapılmaması bizlerde endişeye yol açmıştı. Ancak Haziran ayından bu zamana bu konuda da bir çalışma yapıldığına şahit oluyoruz.

Eski imara dönülmesi için çalışma başlatıldı

Yapılan çalışma, burada 2017 yılında Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen imar değişikliğinden vazgeçilip eski imar durumuna döndürülmesi çalışmasıdır.

Çamlık yapılaşmaya açık hale getirildi

2014 yılında yasa gereği Büyükşehir’e devrolunan Çamlık’taki mevcut  imar durumu yapılaşmaya kapalı, ağaçlık alan-mesire yeri olarak belirlenmişti. Ancak Büyükşehir Belediyesi bu imar durumunu değiştirip Çamlığı baştan sona ‘ticari turizm’ amaçlı imara açtı. Üstelik buradaki tarihi mezarlığı Çamlık’tan kopararak, yapılaşmaya yasal dayanak oluşturdu. Ayrıca tek tapu olan Çamlığı 5 ayrı parsele bölerek, gerekirse bütün gerekirse parça parça satışa ya da devretmeye hazır hale getirdi. Bunun sonrası Büyükşehir Belediyesi tarafından Çamlık artık, üzerinde yapılacak tesislerle gelir getiren bir değer, satıldığı takdirde ise iyi para edecek bir mülk olarak görüldü, bütün hesaplar bunun üzerinden yapılmaya başlandı.

Çamlığa ve Ünyelilere tarihi bir haksızlık yapıldı

Çamlığı Ünyelilerin elinden alıp birilerine mal etmekten başka izahı olmayan bu imar değişikliğinin, Çamlığa ve Ünyelilere yapılan tarihi bir haksızlıktan başka bir anlamı yoktur. 

Nitekim bu haksızlık Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Hilmi Güler tarafından da görülmüş, bürokratlarına giderilmesi talimatı vermiştir. Kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Ünye’nin gözü kulağı Büyükşehir Meclisi’nde

Bir süredir bu konuda yapılan görüşmeler ve çalışmalar sonrası hazırlanan dosyanın 13 Ağustos 2020 Perşembe günü toplanacak Büyükşehir Belediye Meclisi’nde görüşülmesi kararlaştırılmıştır. Şu anda bütün Ünye’nin gözü Meclis’te, kulağı Meclis’ten çıkacak karardadır.

Biz aşağıda adları bulunan derneklerden oluşan Ünye Sivil Toplum Platformu olarak Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Hilmi Güler’in ve Büyükşehir Meclisimizin yapılan yanlışı ortadan kaldıracağına, Çamlığa ve Ünyelilere yapılan bu büyük haksızlığı gidereceğine inanıyor, Meclisimizden güzel haberler bekliyoruz. Saygılarımızla…

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği “ÜNTİD” Başkanı Adnan Sobi, Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Çalışkan, Canik Ünye Gazeteciler Derneği “CÜGD” Başkanı Ali Öztürk, Ünye Radyo İletişim Derneği Başkanı “ÜNRİD” Hakan Korkmaz, Akkuş, Tuzak Dernek Başkanı “AKTUDER” Başkan İsa Türk, Ünye Sakatlar Derneği Başkanı Mahmut Bek, Ünye-Fatsa Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Ünye Temsilcisi Murat Alemdar, Ekmek Üreticileri Federasyonu Bölge Temsilcisi Murat Yüksel, Teknikerler Birliği Ordu İl Başkanı Musa Kıranlı, KALEMDER Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, Ünye Bedensel Engelliler Spor Derneği “ÜNBEGDER” Başkanı Nihat Yerlikaya, DGSK İl Başkanı Oktay Fidan, Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.349 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler