HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Ekim 2020 Pazartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
17 Ağustos 2020 Pazartesi Saat: 11:07

Ünye-Niksar yolu için 3 milyar sözü!

Tokat TSO Başkanı Ali Çelik, “Ünye – Akkuş – Niksar Yolu’nun yapım bedeli 3 milyar lira. Yolu yapın, size namus ve şeref sözü, biz 1 yılda Rusya’ya 3 milyar liralık ihracat yapacağız.” dedi.
Ünye-Niksar yolu için 3 milyar sözü!

Gazetemize özel yaptığı açıklamada, Rusya’yı besleyecek kadar tarımsal güce sahip olduklarını belirten Ali Çelik,“Bunları en kestirme olarak Ünye’den ihraç edebiliriz. Bu yolun hala yapılmamış olması Tokat ve yöresi için büyük haksızlık” ifadelerinde bulundu.

Başkan Çelik; “Yol için gerekirse Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin önünde kendimizi zincirleyeceğiz. Açlık grevine gideceğiz. Bu yol bizim olmazsa olmazımız. Yolun yapılması için Ünye ile kader ortağıyız. Sırt sırtayız” diyerek, bir an önce yola başlanması isteğini dile getirdi. 

Rusya’yı besleyecek kadar tarımsal girdiye sahip olduklarını ancak Ünye- Niksar-Tokat yolu yapılmadığı için ticari olarak pastadan gerekli payı alamadıklarını ifade eden Tokat Ticaret ve sanayi Odası Başkanı Ali Çelik, “Biz mermer, hayvancılık, tarım, maden ve orman ürünlerinde inanılmaz bir potansiyele sahibiz. Bizim 200 rakımdan 1300 rakıma 7 tane ovamız var. Kelkit ve Yeşilırmak olmak üzere iki tane büyük ırmak ilimizden geçiyor. 100’ün üzerinde çok lezzetli ve kaliteli tarımsal ürün çeşidimiz var. Bütün bu ürünleri bizim özellikle Balkanlara ve Rus Cumhuriyetlerine ihracat imkanımız var” dedi.

Yolun yapılmayışı Tokat ve bölgesine büyük haksızlık

Bu yolun yapılamamış ve bitirilememiş olmasını Tokat ve bölgesi için büyük haksızlık olarak değerlendiren Başkan Ali Çelik sözlerine şöyle devam etti; “Bu yol ürünlerimizi Karadeniz’e, Ünye’ye, limana en kestirme indirebileceğimiz yol. Herkes bilir ki sebze ve meyveler son derece narin ve naiftir. Taşıma ve nakliye esnasında çok dikkatli olmak gerekir. Ünye-Niksar arasındaki mevcut yoldaki yüzlerce virajdan geçerek giden bir tırdan limana indirdiğiniz mahsulün raf ömrü 20 günden 2 güne düşüyor. Özellikle kiraz ve şeftali hafiften hırpalandığında raf ömrü bir anda kayboluyor. Bu yüzden biz ürünümüzü en düzgün şekilde sahile indirmek zorundayız. Sabahleyin tarlada olan ürünü öğleyin Ünye’ye, akşam da Rusya pazarına götürebilecek imkanımız varken, mevcut yol son derece sıkıntılı ve berbat bir yol olduğu için bundan faydalanamıyoruz. Ticari alandaki değeri, turizm alanındaki değeri ve bunların yanı sıra birçok alandaki değerini bile bile bu yolun halen yapılmamış ve bitirilmemiş olması Tokat’a ve bölgemize büyük bir haksızlık.

Daha az hareketli yollar yapıldı, bu yol görmezden gelindi

Niksar-Ünye yolundan geçen araç sayısının 5’te 1’i kadar ticari hareketliliği olmayan yollara milyarlar harcanıp yapıldı. Ama Niksar-Ünye arası yol görmezden gelindi. Burada yapılacak yol topu topu 70-80 kilometre. Buna rağmen hala yapılamamış olması bizi son derece üzüyor ve rahatsız ediyor.”

Yolumuzu yapın 1 yılda 3 milyarlık ihracat sözü veriyoruz

Bu yolun maliyetinin 3 milyar lira olduğun değinen Başkan Çelik, bu yol yapıldığında Rusya’ya 1 yılda 3 milyarlık ihracat sözü vererek;  “Biz konfor veya lüks peşinde değiliz. Biz üretmek, ihracat yapmak ve ülkemize katkı vermek istiyoruz. Bunun içinde Tokatlılar olarak diyoruz ki, bu işin bedeli 3 milyar lira. Size namus şeref sözü veriyoruz; siz bu yolu yapın biz Tokatlılar olarak 1 yılda Rusya’ya 3 milyar liralık ihracat yapacağız.

Gerekirse açlık grevine gidecek, yolumuzu yaptıracağız

Bu yolu öyle ya da böyle yapacağız. Gerekirse Ankara’ya gidip Cumhurbaşkanlığı Külliyesinin önünde kendimizi zincirleyeceğiz. Açlık grevine gideceğiz. Ama bu yolun yapılmasını sağlayacağız. Bu yol bizim olmazsa olmazımız. Bu yolun yapılması için Ünye ile biz kader ortağıyız. Sırt sırtayız.”

  ÜNYE KENT HABER

Bu haber toplam 1.136 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye-Niksar, yolu, için, 3, milyar, sözü!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler