HABER ARAMA
 • DOLAR5,2814
  % 0,08
 • EURO5,9676
  % -0,07
 • ALTIN224,3274
  % 0,64
 • BIST 100102.715
  % 0,57
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Kullanışlı
 • Beğenmedim
 • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Şubat 2019 Pazar
Fındık Fiyatı


14 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
1 Temmuz 2018 Pazar Saat: 14:05

“Ünye’ye ilçe muamelesi yapmanız mümkün değil”

Ordu Valisi Seddar Yavuz, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ordu’da yapılacak toplam 8 adet yatırım projesinin tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, “Ünye’yi de güzel modern bir kültür merkeziyle buluşturmak fevkalade ö
“Ünye’ye ilçe muamelesi yapmanız mümkün değil”

Çünkü Ünye, Türkiye’deki birçok ilden daha çok gelişmiş bunu hepimiz gördük. Ünye’ye ilçe muamelesi yapmanız mümkün değil. Birçok ilden ekonomik potansiyeli daha yüksek.” diyerek Ünye’nin bir şehir olarak önemine vurgu yaptı.

Ordu’da Kültür ve Turizm yatırımları ile ilgili bir lansman gerçekleştirdiklerini, burada iki büyük projeden birinin Ünye Kültür Merkezi olduğunu vurgulayan Vali Yavuz, “Bu iki önemli projeden biri Ünye’den Türkiye’ye açılan bir kültür merkezinin yapımı. İhale tarihi yakında belli olacak ve Ordu Müzesi ile birlikte yapacağımız bir iş.”dedi.

 

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından Ordu’da gerçekleştirilecek olan ve 100 milyon liralık yatırımı kapsayan toplam 8 adet yatırım projesinin tanıtım toplantısı yapıldı. Toplantıda konuşan Ordu Valisi Seddar Yavuz, “Ünye’yi de güzel modern bir kültür merkeziyle buluşturmak fevkalade önemli. Çünkü Ünye, Türkiye’deki birçok ilden daha çok gelişmiş bunu hepimiz gördük.” dedi. 

-“Şehrimize değer katacak bu projeyi de hep beraber gerçekleştirmiş olacağız”-Yapılacak turizm yatırımlarının Ordu’ya değer katacağını ifade eden Yavuz, “Kültür ve Turizm Bakanlığımızın ilimizde gerçekleştirdiği ve gerçekleştireceği 100 milyon TL’lik bir yatırımın lansmanını yapmak üzere bir araya geldik. Ordu’muza kazandıracağımız Arkeoloji Müzemizin yeni bir konseptle olacağını sizler de göreceksiniz. Şehrimize değer katacak bu projeyi de hep beraber gerçekleştirmiş olacağız.” dedi.

-“Ünye Kültür Merkezi’nin ihale tarihi yakında belli olacak”- 

Ordu’nun önümüzdeki 5 ila 10 yıl içerisinde en çok değerlenen, en çok kıymetlenen, en çok büyüyen şehirlerden biri olacağına vurgu yapan Vali Seddar Yavuz, “Benim bu şehirdeki görevim; şehrin vizyonunu izlemek, vizyonunu görmek, geleceğe yönelik tahminlerde bulunmaktır. Milletvekilimiz, Büyükşehir Belediye Başkanımız, Kaymakamlarımız burada. Bu şehir, önümüzdeki on yıl içerisinde tanınmayacak bir hale gelecek. Şehir olarak, birlik ve beraberlik içerinde şehrin vizyonuna katkıda bulunmamız, bu şehrin kalkınmasını sağlamamız gerekiyor. Bu kapsamda kalkınma çalıştayımız hazır. Bugün itibariyle Kültür ve Turizm yatırımları ile ilgili bir lansman gerçekleştirdik. Burada önemli olan iki tane büyük proje var. Bir tanesi Ünye’den Türkiye’ye açılan bir kültür merkezinin yapımı. İhale tarihi yakında belli olacak ve Ordu Müzesi ile birlikte yapacağımız bir iş.” diye konuştu.

-“Ünye, Türkiye’deki birçok ilden daha çok gelişmiş, bunu hepimiz gördük”- 

Ordu’da 4 Bin 500 tane arkeolojik eser bulunduğuna, ancak bunların toplu bir arada sergilenebileceği bir alanın olmadığını söyleyen Vali Seddar Yavuz, “Bu konuyu Sayın Bakanımıza aktardık. Proje geliştirilerek,  müzeden çok bir yaşam alanı oldu. 750 kişilik bir toplantı salonu ile birlikte kütüphaneler koyduk ve bu şehrin bütün arkeolojik değerlerini orada sergileme imkanı bulacağız.”dedi.

“Ünye’yi de güzel modern bir kültür merkeziyle buluşturmak fevkalade önemli.”diyen Vali Yavuz, “Çünkü Ünye, Türkiye’deki birçok ilden daha çok gelişmiş bunu hepimiz gördük. Fatsa ilçemiz de farklı zaten. Yani Fatsa’ya, Ünye’ye ilçe muamelesi yapmanız mümkün değil. Birçok ilden ekonomik potansiyeli daha yüksek. Turizm yollarının altyapısının geliştirilmesi için çalışma yaptık. Bununla ilgili de yine Sayın Bakanımızla görüşmemizde 7 milyon 550 bin TL’lik bir kaynak elde ettik. Bu kaynakla İkizce ilçesi Laleli Camisinin çevre düzenlemesi yapılmıştı. Büyükşehir Belediye Başkanlığımızla beraber yapacağız, protokol yapıldı” diyerek, Gümüşhane’de yapılan DOKA toplantısından bahsetti ve iki önemli projeye destek verildiğini kaydetti.

-“Ünye’ye 1 Milyon 150 bin liralık destek sunuyoruz”-

Vali Yavuz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“DOKA tarafından desteklenen projeden birinin Ünye Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ve Burunucu mevkiinde bulunan 3 adet tescilli yapının basit onarımı ve 7 adet yapının dış cephesinin iyileştirilmesi projesi. Proje kapsamında 1 Milyon 150 Bin TL’lık destek sunuyoruz. Altınordu Belediyemiz tarafından Osmanpaşa caddesi üzerinde bulunan tarihi binaların dokusu bozulmadan dış cephe restorasyonu için  850 Bin TL  destek verilecek. Büyükşehir Belediyemizin Çambaşı yaylasındaki binaların dış cephesinin güzelleştirilmesi ile ilgili olarak da 860 Bin 500 TL destek kararı alındı. Önümüzdeki süreçte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde bu şehirde Milletvekillerimizle, Belediye Başkanlarımızla, diğer kamu kurum kuruluşlarımız, sivil toplum kuruluşlarımızla el ele gönül gönüle bu şehre hizmet etme noktasında yatırımları hep beraber takip edeceğiz ve herhangi bir vatandaşımızın sorununu çözümünde bundan sevinç duyacak, gözyaşı döken insanın gözyaşını sileceğiz. İlimizin yetiştirmiş olduğu değerli bilim ve siyaset adamı Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş başta olmak üzere emeği geçen herkese teşekkür ediyorum.”  .

Toplantıdaki konuşmasında AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı, Ordu’da kültür anlamında çok daha yüksek sesle adım atılması gerektiğini belirterek, ”Kültür şehri, turizm şehri Ordu diyoruz. Doğa, kültür, turizm ile biz bu şehri ayağa kaldırabiliriz. Dikkatimizi, mesaimizi, yoğunluğumuzu, tüm kamu kurumlarıyla, tüm hemşerilerimizle beraber bu noktaya vermeliyiz.” diye konuştu.

Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz da projelerden dolayı Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Ordu Valiliği’ne teşekkür etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak Ordu ilinin her zaman ayrıcalıklı bir yeri olduğuna dikkat çeken Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, “Ordu, bizim için çok önemli bir şehirdir. Kültürel mirasın onarımı, restorasyonu ve bakımıyla ilgili bundan öncede birçok proje yapılmış, bundan sonrada bu projelerimiz sürecektir.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından, Vali Seddar Yavuz, Kültür ve Turizm Bakanı  Prof. Dr. Sayın Numan Kurtulmuş  ile Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt’a plaket takdim etti.

Valilik toplantı salonunda gerçekleştirilen tanıtım toplantısına Vali Seddar Yavuz, AK Parti Ordu Milletvekili Ergün Taşçı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürü Yalçın Kurt, Büyükşehir Belediye Başkanı Enver Yılmaz, Vali Yardımcıları Ekrem Ballı, Turgut Subaşı, İl Jandarma Komutanı Albay Tolunay Başer, İl Emniyet Müdür Vekili Orhan Memiş, Altınordu Kaymakamı Niyazi Erten, Altınordu Belediye Başkanı Engin Tekintaş, kaymakamlar, belediye Başkanları, daire müdürleri, sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

 Ordu Valiliği

Bu haber toplam 6.207 defa okunmuştur

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler