HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
26 Eylül 2020 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anabolik sipariş steroid sipariş balkan pharma
10 Eylül 2020 Perşembe Saat: 09:35

Makineyle, fındık işçisinden yüzde 60 tasarruf

Ünyeli fındık üreticisi Abdulkadir Doğan, bu yıl ilk kez fındık toplama makinesiyle hasat gerçekleştirdiğini, sonuçta fındık işçisinden yüzde 60 tasarruf ettiğine şahit olduğunu söyledi.
Makineyle, fındık işçisinden  yüzde 60 tasarruf

Abdulkadir Doğan, makinenin kullanımında 3 kişi gerektiğini, dolayısıyla 3 kişilik bir ailenin hiç amele parası vermeden fındığını toplayabileceğin, ifade etti.

Doğan, 28 bin liraya aldığı makinenin kısa sürede kendisini amorti edeceğini belirterek; “Artık makineli toplamaya geçmek gerekiyor. Bu makineler hızla yaygınlaşmalı” dedi.

Fındıkta her geçen yıl maliyetlerin arttığını, bu yüzden maliyeti düşürmek için çeşitli girişimlerde bulunduklarını belirten Ünyeli fındık üreticisi Abdulkadir Doğan, maliyeti düşürmek adına bu yıl fındık toplama makinesi alarak fındık hasadını gerçekleştirdiğini ifade etti.

3 kişilik bir aile hiç yevmiye vermeden fındığını toplayabilir

Pat pat olarak tabir edilen tarım araçlarının girdiği her yere fındık makinesinin girdiğini ve uzun hortumu sayesinde ulaşamama veya erişememe gibi bir sorun yaşamadıklarını belirten Abdulkadir Doğan, makineyi kullanmak için 3 kişilik ekip gerektiğini, 3 kişilik bir ailenin hiç yevmiye vermeden makineyle fındıklarını toplayabileceğini söyledi.

Ortalamam yüzde 60 tasarruf..

Bu yıl makineyle fındık topladığından maliyetin aşağıya indiğini ifade eden Abdulkadir Doğan gazetemiz yaptığı açıklamasında şunları söyledi; “Bu yıl 28 bin TL verip fındık toplama makinesi aldık. Yani ilk defa bu yıl  fındık toplama makinesi denedik. İlk denememize rağmen işçilikte çok büyük tasarruf sağladığına şahit olduk. Yapmış olduğumuz hesapta bu tasarrufun ortalama yüzde 60’lar civarında olduğunu gördük. Çünkü üfleme makinesiyle fındığı bir araya topluyorsunuz. Daha sonra elektrikli süpürge gibi çekiyorsunuz. Ama bunun püf noktası bahçenin temiz olması lazım. Bahçede fındık dibi ışkın, ot, diken ve yabani bitki olmaması lazım. Bahçe temiz olduğunda maliyet daha da aşağıya düşüyor. Bu yıl benim bahçem çok temiz değildi. Bu nedenle makineyle toplamadan azami tasarruf sağlayamadık. Ama buna rağmen günde 700 kilodan aşağı fındık toplamadık. Eğer bahçe temiz olursa günlük toplanan fındık 1 tondan aşağıya kesinlikle düşmez.”

Artık makineli toplamaya geçmek gerekiyor

Fındıkta maliyetlerin aşağıya düşmesi için bu makinenin yaygınlaşması lazım. Makine yaygınlaştığında işçilik maliyeti düşecek. İşçilik maliyeti düştüğü zamanda fındık maliyeti geri gelecek. Çünkü fındıkta en büyük külfeti toplama maliyeti oluşturuyor. Bunun için makineleşmemiz lazım. Dediğim gibi pat pat olarak tabir edilen tarım araçlarının girdiği her yere bu makine giriyor.

Bu makine üreticiye kazandırdığı amele parasıyla bir iki yılda kendi kendini amorti eder.

Ayrıca devletin ilgili kurumları, ziraat odaları toplama makinesinin yaygınlaşması için üreticiyi bilgilendirmesi, aydınlatması lazım. Fındık üreticisi fındık yaklaştıkça amele derdine düşüyor. Bu makineler yaygınlaşsın çok değil üç, beş sene sonra üretici ne amele derdine düşer, ne de ameleye para öder.”

ÜNYE KENT HABER 

Bu haber toplam 1.407 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Makineyle, fındık, işçisinden, yüzde, 60, tasarruf

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler