HABER ARAMA
 • DOLAR5,2814
  % 0,08
 • EURO5,9676
  % -0,07
 • ALTIN224,3274
  % 0,64
 • BIST 100102.715
  % 0,57
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
 • Gayet Güzel
 • Kullanışlı
 • Beğenmedim
 • Daha iyisi olabilirdi
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Şubat 2019 Pazar
Fındık Fiyatı


14 TL
PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
11 Temmuz 2018 Çarşamba Saat: 18:55

Yola Ünye’den rest!

Ünye’de hastane önünde yola yapılması planlanan ‘battı çıktı’ modeli yerine viyadüklerle yolun yükseltilerek trafiğin üstten verileceğine ilişkin haberimiz ses getirdi.
Yola Ünye’den rest!

Ünyeli sivil toplum kuruluşlarının başkanları ile şehrin ileri gelenleri yaptıkları açıklamayla yola viyadük yapılmasına tepki göstererek, “Ünye sahipsiz mi?” sorusunu sordular.

STK Başkanları, viyadük marifetiyle yolun yükseltilmesine kesinlikle müsaade etmeyeceklerini söyleyerek alınan bu yanlış karardan dönülmesini istediler.

Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Kıroğlu, Ünye Devlet Hastanesi’nin önüne yapılması planlanan battı-çıktı modelinin yerine üst geçit yol yapılması kararına tepki göstererek, Sebep ne olursa olsun biz Ünyeliler asla burada yer üstünde viyadük, köprü, köprüyol, vb. bir çalışma istemiyoruz. Bu konuda Karayollarını duyarlı olmaya davet ediyoruz.” dedi.

 

Ünyeli Sivil Toplum Kuruluşu Başkanları, Devlet Hastanesi önündeki kazaların önlenmesi için yapılması planlanan battı-çıktı modelinden vazgeçilip üstgeçit yol yapılmasının kararlaştırılmasına sert tepki gösterdiler.

Konuya ilişkin görüşlerini bildiren temsilciler, başkanlar ve şehrin ileri gelenleri bu yanlıştan dönülmesi için Karayollarına çağrı yaptılar.

“Karayollarını duyarlı olmaya davet ediyoruz”

Ünye Kent Konseyi Başkanı Musa Kıroğlu, hastane önündeki trafik kazalarının önüne geçilmesi için uygulanacak battı-çıktı modelinden vazgeçilip projenin değiştirilmesine tepki gösterdi.

-“Yer üstünde viyadük, köprü, köprüyol, vb. bir çalışma istemiyoruz”-

Projenin değiştirilmesini asla istemediklerini ifade eden Kıroğlu, sebep ne olursa olsun battı-çıktı modelinden vazgeçilmemesi gerektiğini belirterek şunları söyledi:

“Ünye’nin doğusunda yapılan ve hizmete girdiğinden bu yana önünde sık sık trafik kazası yaşanan Ünye Devlet Hastanesi giriş-çıkışı bölgemizin bu anlamda en tehlikeli noktası haline geldi. Araç ve yaya trafiği için son derece risk arz eden ölümlü, yaralanmalı ve maddi hasarlı kazaların eksik olmadığı bu bölgede Karayolları, battı-çıktı diye tabir edilen yer altı bir çalışma başlatmıştı. Çalışma önemliydi ve buradaki riski önemli ölçüde bertaraf edeceğine inandığımız bir çalışmaydı. Ünyeliler bu çalışmanın bir an önce başlayıp bitmesini beklerken, bu aralar yer altı çalışmasından vazgeçildiği ve yer üstü viyadük çalışması yapılacağı haberleri duyulmaya başlandı. Buna neden gerek görüldü? Bu konuda şu ana kadar yapılmış bir açıklama, bir bilgi yok. Ancak sebep ne olursa olsun biz Ünyeliler asla burada yer üstünde viyadük, köprü, köprüyol, vb. bir çalışma istemiyoruz.”

-“Bu asla kabul edilebilir bir çalışma değildir”-

Üst geçit şeklinde yapılan yolun doğal güzelliğin bağrına hançer gibi saplanacağına dikkat çeken Kıroğlu, Karayollarını bu konuda anlayış göstermeye davet ederek, şöyle konuştu:

“Karadeniz sahili boydan boya doğal bir güzellik ve çok önemli bir turizm değeridir. Böylesine bir güzelliği ve değeri korumak ve gelecek nesillere aktarmak hepimiz için milli bir görevdir. Burada yer üstünde betondan yapılacak ucube bir köprüyol çalışması Karadeniz sahilindeki güzelliğin bağrına hançer misali saplanacaktır. Bu asla kabul edilebilir bir çalışma değildir. Ünyeliler bu konuda çok duyarlıdır. Daha öncesinde çevre yolu gibi çok önemli bir konuda da tepkisini göstermiştir. Bilindiği gibi çevre yolunun sahilden geçmesine kesinlikle müsaade etmemiş, geri adım atmamıştır. Sonuçta Karayolları da bu tutumu doğru bulmuş, duyarlılık göstermiş çevre yolunu Ünye’nin arkasından geçirmiştir. Bugünde aynı, Ünyeliler doğal güzelliğe sahip çıkıyorlar. Hastane önünde kesinlikle yer üstü değil, yer altı çalışmasından yanalar. Burada yer üstü viyadük, köprüyol değil, yer altı battı-çıktı yapılmasını istiyorlar. Dolayısıyla Karayolları yetkililerini sahildeki doğal güzelliğin korunmasında duyarlı olmaya ve bu anlamda Ünyelilerin duyarlılığına bir kez daha anlayış göstermeye davet ediyoruz.”

-“Üst yola kesinlikle karşıyız”-

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu, üst yol yerine ‘battı-çıktı’ modeli gibi farklı bir çözüm bulunmasını isteyerek, yapılacak aksi bir çalışmanın karşısında duracaklarını belirterek şunları söyledi:

“Ünye, sahili bozulmamış bir şehir. Hastane önüne üst yol yapılması Ünye için çok kötü olur. Biz buna kesinlikle karşıyız ve Ünye’deki tüm sivil toplum kuruluşlarımızla ortak karar alarak bu işin karşısında dururuz. Buraya üst yol yapılması yerine battı – çıktı modeli gibi farklı bir çözüm bulunmalı. Farklı bir çözüm bulunduğunda, Ünye’nin yararına bir adım atıldığında biz tüm Ünye olarak bunun arkasında dururuz. Ünye için dönüşü olmayan bir hataya karşı ise sonuna kadar karşı çıkarız.”

-“Ünye Sahipsiz Mi?”-

Ünye Gıda Maddeleri Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, üstgeçit yola karşı olduklarını ve ilçenin siluetini bozacağını ifade ederek, “Ünye’de siyasette çok büyük boşluk var. Bu boşluğun birileri tarafından doldurulması lazım. Ünye sahipsiz mi? Hastanenin oraya viyadüklerle üst yol yapılmasına karşıyız, buraya böyle bir şey yapılması Ünye’nin siluetini bozmak demektir. Buraya üst yol yapmak yerine başka çözüm bulsunlar. Başka bir çözüm bulamıyorlarsa da Ünye’nin üzerinden ellerini çeksinler.” dedi.

-“Ünye olarak buna tepkimizi göstereceğiz”-

Ünye Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefaret Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan,  dönüşü olmayan bir hatanın yapılmaması gerektiğini ve bunun için ne yapılması gerekirse yapacaklarını belirterek, “Ünye’miz 5 yıldızlı otel gibi bir hastane yapıldı. Aşağıda deniz ve çok nezih tesisiler var. Biz öyle çirkin bir görüntü yerine battı-çıktı şeklinde bir çalışma yapılmalı. Belki üstten yapılan yolun maliyeti daha az olabilir. Ama Ünye için dönüşü olmayan bir hata yapmayalım. Biz tüm sivil toplum örgütleri toplanacağız. Ünye Belediye Başkanımız Ahmet Çamyar’ı da davet edeceğiz ve o bölgenin de ileri gelen ailelerini yanımıza alarak bunun daha güzel bir noktaya getirilmesi için mücadele edeceğiz.” dedi.

-“3 kuruşun 5 kuruşun hesabı yapılmamalı”-

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, uygulanmak istenen projenin Samsun’da örneklerinin olduğunu ve hiç yakışık almadığını belirterek, “Öncelikle insanların güvenli bir şekilde hastaneye gidip gelmesi önemli. Ama bir o kadar da biz turizm şehri olan Ünye’mizin silueti önemli. Oturup bunun ortasını bulmak gerekir. Battı-çıktı bakıldığında pahalı gibi görülebilir ama ben öyle çok pahalı olacağını sanmıyorum. Samsun’da bunu görüyoruz ve çok yakışmadığını gözlemliyoruz. Burada 3 kuruşun 5 kuruşun hesabı yapılmamalı. Biz bu üst yolun doğru olmadığını düşünüyoruz.” diye konuştu

-“Biz ve çevre ilçelerimiz battı-çıktı istiyoruz”-

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, üstgeçit yerine battı-çıktı modelini istediklerini ifade ederek, “Hastanenin oraya battı-çıktı yapılması daha mantıklı. Çevre ilçelerle ve illerle yaptığımız görüşmelerde de bu konuyla ilgili şikayet ve tenkitler aldık. Biz ve çevre il ve ilçelerimizin isteği burada battı-çıktı yapılmasıdır.” dedi.

-“Halk üst geçidi istemez”-

Ünye Terziler, Kuaförler Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı İsmet Çat, yapılan çalışmaların halka ve STK’lara sorularak yapılması gerektiğini belirterek, “Karayolları Genel Müdürlüğü’nün hastane önüne yapılmasını istediği üst yolun Samsun’da örnekleri var. Bunlarda güzel oluyor. Burası Hastane bölgesi ve üst yol uygun olabilir. Ama diğer taraftan Ünye’nin siluetinin bozulmasını istemeyiz. Bence bu tür çalışmalar biraz daha halka sorularak, STK’lara sorularak, görüş alınarak yapılabilir ve bu konuda da Ünyelilerden görüş alındığında Ünyeliler bu üst yolu istemez.” diye konuştu.

 -“Ünye’nin güzelliğini bozacak her şeye karşıyız”-

Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şube Başkan Yardımcı Arslan Güdek, üst yolun doğru çözüm olmadığını ve ilçenin güzelliğini bozacağını ifade ederek, “Hastanenin önüne viyadükler ve üst yol yapılması şehrin estetiğini bozar. Tabi orada ki trafik rahatlatılmalı, insanların can ve mal güvenliği için bir tedbir alınmalı, bir şeyler yapılmalı ama bunun için üst yol doğru bir çözüm olmayabilir. O yüzden bu çalışma tekrar gözden geçirilmeli ve biz Ünye’nin güzelliğini bozacak her şeye karşıyız.” dedi.

-“Bat-çık veya yan yol yapılmalı”-

Ünye Bedensel Engelliler Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Nihat Yerlikaya, çalışmanın üst yol olarak yapılmaması gerektiğini belirterek, “Üst yola karşıyız. Buraya en uygun modeli bat-çık modeli olarak düşünüyoruz. Ünye’ye bir şey yapılırken kentin güzelliğini bozulmayacak şeyler yapılmalı. Bat-çık modeli de yapılmıyorsa yan yol da yapılabilir. Ama üst yol yapılmamalı.” dedi.

-“Bu israfın yapılmasına tamamen karşıyız”-

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, orada uygulanacak olan projeye tamamen karşı olduklarını belirterek, şunları söyledi:

“Orada yapılmak istenen proje yaya güvenliği için yapılan bir proje. Ama burada yaya güvenliğini sağlayacak tek çözüm; dolmuşların hastaneye giden insanları poliklinik önüne bırakması ve poliklinik önünden alınması ile sağlanabilir. Battı-çıktı veya viyadük yapılmasının hiçbir gereği yok. Tamamen israf bir yatırım olur. Bu israfın yapılmasına tamamen karşıyız. Burada yapılması gereken tek şey dolmuşların vatandaşları polikliniğin önüne bırakması ve poliklinik önünden almasıdır. Burada battı-çıktı yapılmasına saha da uygun değil, üst viyadükle de doğa ve şehirle alakalı bütünleyici görsellik bozulur. Buraya Karayollarının yapacağı hiç bir şey yok, burada dolmuş güzergahının düzenlenmesi lazım.”

-“Ünye turizm şehridir”-

Ünye eski Belediye Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, 2004-2014 yılları arasında Ünye’nin turizm kenti olması yolunda ciddi adımlar atıldığını ifade ederek, “Hastane önündeki yol battı-çıktı değil de üstten beton şeklinde yapılması uygun değildir. Ünye bilindiği gibi bir turizm şehridir. Turizm yolunda 2004-2014 yılları arasında çok ciddi adımlar atılmıştır. Örneğin Doğu-Batı Atık Su Arıtma Tesisleri, Ünye Müze Evi, Binicilik Tesisleri, Asarkaya Kent Ormanı, tarihi Kadılar Yokuşu’nun restorasyonu, Çamlık gibi birçok alanda turizmin gelişmesi ve büyümesi adına bir turizm şehri olan Ünye’ye büyük katkılar sağladık. Aynı zamanda inanç turizmi adına da Şeyh Yunus Türbesini hem restore ederek, hem de çevre düzenlemesini yaparak inanç turizmine büyük katkı sağladık. Basında yer alan Devlet Hastanesinin önünde battı- çıktı olarak ifade ettiğimiz bir çalışmanın yapılacağı daha önce duyurulmuştur. Ancak bugün okuduk ki maalesef bu iyi niyetli duygular bertaraf edilerek betonlaşmaya hızlı bir şekilde devam edileceğini görmekteyiz.” diye konuştu.

-“Partilerimiz ve STK’larımızla Ünye’ye sahip çıkmamız gerekir”-

Bütün partileri ve STK’larla Ünye’ye sahip çıkılması gerektiğini ifade eden Belediye eski Başkanı Ahmet Arpacıoğlu, “Böyle bir betonlaşmaya müsaade etmememiz lazım. Sivil toplum örgütlerimiz ve muhalefet partilerimiz ile bütün olarak Ünye’ye sahip çıkmamız lazım.” dedi.

-“Hastaneye yapılmak istenen üst yol, Ünye’nin güzelliğine bir hançer daha vurmaktır”-

Ünye’ye hep beraber sahip çıkılması gerektiğini vurgulayan Arpacıoğlu, yapılmak istenen üstyolun uygun olmayacağını vurgulayarak, şunları söyledi:

“Bu çerçevede de bu gün yapılması istenen beton yol Ünye’nin o güzelliğine bir hançer daha saplayacaktır. Ünye’mize hep beraber sahip çıkmalıyız. Ünye’den başka bir ilçe maalesef yok. Bu beton yol projesinin asla Ünye’ye uygun olmadığını, olamayacağını ifade etmek isterim. Güzelliğe güzellik katan Ünye ismine yakışır çalışmalar yapılması lazım. Bunun da battı- çıktı modeliyle sağlanması gerekmektedir. Bu konuda STK’lar, Büyükşehir Belediyesi ve resmi kurum ve kuruluşlar, Kaymakamlık ve Valiliğimiz bu işe önderlik etmeli ve yolun battı-çıktı yöntemiyle yapılmasını sağlamalıdır. Vatandaşlar olarak da ve Ünye’ye geçmişte hizmet etmiş biri olarak Kaymakamlığımızın ve Valiliğimizin yapacağı her türlü hamleyi destekleyeceğimizi bilmelerini isteriz. Ünye’miz imar cinayetlerine kurban gitmesin ve güzellik şehri olan Ünye yine o namı ile yoluna devam etsin. Ünye’mize hep beraber sahip çıkma zamanı gelmiştir.”

-“Bunun karşısında dururuz”-

Ünye Ticaret ve Sanayi Odası eski Başkanı Durmuş Zor, üstgeçit şeklinde yapılacak uygulamanın karşısında duracaklarını ifade ederek, “Ünye’nin siluetini bozacak, şehrin ve çevrenin estetiğini bozacak bir şeyi kabul etmemiz mümkün değildir. Karayolları kendine kolay gelen, maliyeti düşük olan şeyleri yapabiliyor olabilir. Maalesef Samsun bölgesinde yaptı ve şehri katletti. Aynı şeye Ünyelilerin seyirci kalabileceği kanaatini taşımıyorum. Yapılmasına müsaade edilmemelidir. Böyle bir düşünce var ise Karayollarının kendi düşüncesidir. Ama Ünyelilere bunu kabul ettiremez bizlerde kişisel olarak bunun karşısında dururuz.” dedi.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 843 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Yola, Ünye’den, rest!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler