HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
21 Ekim 2020 Çarşamba
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
29 Eylül 2020 Salı Saat: 10:02

Ünye limanı ne güne duruyor?

Ordu’nun kendi fındığını kendisinin ihraç etmesi gerektiğini belirten, bunun içinde Ordu merkeze liman yapılmasını isteyen Ordu Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Servet Şahin, Ünye Limanı bir kez daha görmezden geldi.
Ünye limanı ne güne duruyor?

Servet Şahin’in daha önce de buna benzer açıklamalar yaptığını, bu açıklamalarının Ordu ilinde bölücülük yapmaktan başka bir anlam taşımadığını belirten Ünyeliler, Servet Şahin’e, “Ünye Limanı ne güne duruyor?” dediler.

 OTSO Başkanı Servet Şahin’i, aklını başına almaya davet eden Ünyeliler; “Aklı selim olmalı, mantıklı davranmalısın. Ordu’nun limanı vardır, o da Büyükşehir’e ait Ünye’deki limandır” ifadelerinde bulundular.

 Merkezi Trabzon’da bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan ile merkezi Giresun’da bulunan Karadeniz Fındık Mamulleri İhracatçılar Birliği (KFMİB) Başkanı İlyas Edip Sevinç’in arasında fındık ihracatının hangi ilden yapılmasına yönelik tartışmalara Ordu Ticaret ve Sanayi Odası (OTSO) Başkanı Servet Şahin de dahil oldu.

 Başkan Şahin konuyla ilgili açıklamasında, Türkiye’nin en fazla fındığını üreten ilin Ordu olduğunu, bu yüzden ürettiği fındığı kendisinin ihraç etmesi gerektiğini söyledi.

 Ordu kent merkezinde yeni bir liman gerekiyor

Şahin, “Her il ihracat rakamlarını yükseltmek için ihracatlarını kendi illerinden yapılmasını isterler. Giresunlu da, Trabzonlu da, Ordulu da bunu isterler. Fakat; Türkiye’nin en fazla fındığını üreten Ordu’nun fındık ihracat rakamlarının diğer illerden aşağıda olması üzücüdür. Kaldı ki, Trabzon’a fındık buradaki sanayilerden gidiyor. Bunun nedenlerinin arasında fındıktaki büyük alıcının Ordu’da olmaması, kentte limanın merkezde olmayıp çok fazla rantabl olmaması bunun en önemli nedenlerindendir. Burada kent merkezinde yeni bir limanın olmasının ihracat rakamlarını yükselteceğine inanıyorum. Liman olduğu takdirde büyük alıcıların da Ordu’ya geleceğine inanıyorum. Bunu nasıl sağlayacağız, Ordu’nun kendi fındığını, kendi ilinden ihraç etme potansiyeline çıkartarak. Bunun için de ne gerekiyor; altyapı… Bu altyapı limanla, Karadeniz-Akdeniz Yolu ile veya diğer ulaşım ağlarıyla olur” dedi.

Ünyelilerden çok sert tepki

Servet Şahin’in açıklamalarına Ünyeliler çok sert tepki gösterdi.

Ordu’nun Ünye dahil 19 ilçenin ortak vilayeti olduğuna işaret eden Ünyeliler; “İlimizin ihracat rakamlarının artması her Ordulunun ortak arzusudur.  Bunun için de Ünye olarak üzerimize düşen görev ve sorumluluklarımızı her daim yerine getirdik, getirmeye de devam ediyoruz. Servet Şahin, ihracatın artması için Ordu merkeze yani Altınordu ilçesine yeni bir liman istemiş. İyide Ordu ilinin limanı olarak Ünye limanı belirlendi, limanın daha büyük gemilere yükleme boşaltma yapması için Büyükşehir Belediyesi çalışma başlattı. Sn. şahin bunları bilmiyor mu? Bilmemesi imkansız. Çünkü buna benzer açıklamaları daha önce de yapmıştı. Her seferinde de kendisine Ünye Limanı hatırlatılmıştı.

Ünye Limanı ne güne duruyor?

Servet Şahin’e soruyoruz. Madem Ordu ilinin ihracatını büyütmek için liman gerekiyor, o halde Ünye Limanı ne güne duruyor? Niye kaçak güreşiyorsun? Bu yaptığın Ordu ilinin birlik, beraberliğini parçalamak, bölücülük yapmaktan başka bir anlam taşımaz. Sn. Şahin, aklını başına almalı, aklıselim davranmalı, mantıklı olmalısın. Ordu’nun Limanı vardır, o da Ünye’de Büyükşehir Belediyesi’ne ait limandır” dediler.

ÜNYE KENT HABER

Bu haber toplam 840 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye, limanı, ne, güne, duruyor?

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler