HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
5 Ekim 2020 Pazartesi Saat: 15:41

Firma sözünü tutmadı, balıklar yine öldü

Ünye Kaymakamlığı, Erenyurt Hasanlı Mahallesi’nde ki kil maden ocağından Ağıdere Mahallesi’nde dereye salınan suyun kırmızı benekli alabalıkların öldürdüğü iddiası üzerine resmi işlem başlattığı öğrenildi.
Firma sözünü tutmadı, balıklar yine öldü

Ağıdere Mahalle Muhtarı Muhittin Ocak, ilgili şirketin 2019 yılında dereye bıraktığı kil suyu nedeniyle doğal ortamında yetişen alabalıkların toplu bir şekilde öldüğünü, şirketin Çevre Şehircilik Bakanlığı’na verdiği taahhütnamenin ardından dereye kırmızı alabalık saldıklarını, ancak şirketin verdiği sözü tutmayıp bu yıl yine saldığı kil suyu nedeniyle balık ölümlerinin yeniden yaşandığını söyledi.

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi de yaşanan olayın ilçede turizmi baltalayan bir çalışma olduğunu vurgulayarak, “Önceki yıllarda yapılan çevre suçu tekrar işlendi. Geçen hafta maden ocağından Dereye bırakılan maden suyu maalesef deredeki tüm canlıların yok olmasına neden oluyor.” dedi.

Ünye ilçesi Ağıdere Mahallesi’nde 31 Temmuz 2019 tarihinde Tarım ve Orman Bakanlığı 11.Bölge Müdürlüğü Koruma ve Milli Parklar Ordu Şube Müdürlüğü ve Ünye Şefliği tarafından yürütülen çalışma sonunda, Maçka Altındere Alabalık üretimi ve yetiştirme istasyonunda yetiştirilen kırmızı benekli alabalıklar Ağıdere mahallesinde dereye bırakılmıştı.

Balık popülasyonunu arttırmak ve Ağıdere deresinde önceki yıllarda olduğu gibi alabalık üretimini sağlamak için bırakılan kırmızı alabalıklar, iddiaya göre Erenyurt Hasanlı Mahallesi’nde bulunan kil maden ocağından bırakılan kil suları nedeniyle öldü.

Ünye Kaymakamlığı, Ağıdere Mahallesi Muhtarı Muhittin Ocak tarafından verilen şikayet dilekçesi üzerine işlem başlatarak, Ordu Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve jandarma kolluk kuvvetleri yardımıyla tahkikat başlattı.  

Ağıdere Mahalle Muhtarı Muhittin Ocak, gazetemiz Ünye Kent’e özel yaptığı açıklamada, Ağıdere dere yatağında meydana gelen alabalık ölümlerine maden ocağından dereye bırakılan suyun neden olduğunu iddia etti.

Ocak, konuya ilişkin şu açıklamayı yaptı:

“Ağıdere Deresi’nde yılladır doğal alabalığımız vardı, yetişirdi. Erenyurt Hasanlı Mahallesi’nde kil ocağı var. Tepe noktasında konuşlanmış olan kil ocağı çalışırken, geçen yıl kil olan birikinti sularını ırmağa bıraktılar. Bu nedenle geçen yıl deremizde yüzlerce yıldır yetişen doğal alabalıklarımı telef oldu.  Bunun üzerine ilgili yerlere girişimlerde bulunduk. İlgili firma, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na gerekli şartları yerine getirmek adına taahhütnamede bulundu. Bu bize bildirildi. Verilen taahhüt üzerine biz de deremizi yeniden canlandırmak için Maçka Altındere Alabalık üretimi ve yetiştirme istasyonunda yetiştirilen 5 bin kırmızı benekli alabalık getirtip, dereye bıraktık.

Dereye bıraktığımız alabalıkları 2 yıl tutmayıp, 3. Yılda yavruları olacaktı. Ancak bir yıl geçmeden söz konusu firma yeniden killi atık  suyunu dereye saldı. Deremiz şu an bulanık, içi görünmüyor, alabalık ölümleri başladı. Ne kadar alabalık öldü henüz zarar tespiti yapılmadı, ama gözle görülür ölümler var. 

Ünye Kaymakamlığı’na yaklaşık bir hafta oldu şikayet dilekçesini verdik. Kaymakamlığımızda işlem başlatarak, Ordu Valiliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve jandarma kolluk kuvvetleri yardımıyla tahkikat başlattı.  Süreç devam ediyor.

Ağıdere Deresi’nde ırmağın rengi tamamen değişti. Kilin zehirli bir madde olmadığı söyleniyor ama, killi su alabalığın nefes alma solungaçlarını tıkayarak ölümüne sebep oluyor. Suyun bulandığı derelerde alabalık yaşayamaz. Sürecin sonuçlanmasını bekliyoruz. ”

-Çevre suçu tekrar işlendi -

Konuya ilişkin Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi de şu açıklamayı yaptı:

“Ağıdere Irmağına bırakılan kırmızı benekli alabalıklar yok oluyor. Önceki yıllarda yapılan çevre suçu tekrar işlendi. Geçen hafta maden ocağından Dereye bırakılan maden suyu maalesef deredeki tüm canlıların yok olmasına neden oluyor. Ünye Kaymakamlığımız tarafından Resmi işlemlerin başladığını öğrendim mutlu oldum. Umarım sonucu kamuoyuyla paylaşılır.”                                                                     ÜNYE KENT HABER

Bu haber toplam 880 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Firma, sözünü, tutmadı, balıklar, yine, öldü

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler