HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
1 Aralık 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
12 Ekim 2020 Pazartesi Saat: 19:01

Kömür ve soba satışı yüzde 80 düştü!

Kışın ucunu gösteren kestane tezgâhlarda yerini aldı. Peki, kış soğuklarına Ünye olarak ne kadar hazırız?
Kömür ve soba satışı yüzde 80 düştü!

Birçok mahallesi doğalgaza kavuşan Ünye’de kömür satışı yüzde 80 düştü. Kömür satışı düşse de kömür fiyatında yükseliş durmadı. Sezona 1.300 TL’den açan kalorifer kömürünün fiyatı 1.550 TL’ye çıktı.

Doğalgaz, soba ve kuzine satışlarını da düşürürken, soba satışı yapan Nihat Güler, satışlarının yüzde 75-80 düştüğüne işaret ederek; “Kenar mahalle ve köylerde yaşayanların soba ve kuzine ihtiyaçlarını karşılıyoruz” dedi. 

Kış mevsimi gelse de sıcak havanın etkili olduğu Ünye’de vatandaşlar, bu yıl daha pahalı ısınacağa benziyor. 

Büyüklerimiz; ‘Kestane kebap olduğunda kışı hatırla, soğuklara hazırlan’ demiş. Kestane pazara indi, kebap olmaya başladı. Peki, kış soğuklarına Ünyeliler ne kadar hazır?

Ünye merkezde doğalgaz dağıtım alanı genişledikçe kömür, odun, kabuk, soba, kuzine satışları düşüyor. Şu anda kömür ve soba satışlarının % 75-80 düştüğü ifade ediliyor.

Doğalgaz pahalı mı?

Doğalgaz kullanmaya başlayan Ünyeliler, kışın soğuk aylarda gelen 700-800 TL’lik faturaları ödemekte zorlandıklarını, ancak yıla böldüklerinde doğalgazın kömür, odun, tüpten daha avantajlı olduğunu belirtiyor.

Doğalgazı evine geçen yıl bağlattıran Emine Şensoy; “Geçen yıl bağlattığım sırada şansıma doğalgaza bir anda % 35 zam yapıldı. Bu zam çok yüksekti ve bayağı gözümüzü korkutmuştu. Kışın Aralık, Ocak, Şubat, mart aylarında dairelere 700-800 TL fatura geliyor. Ödemekte zorlanıyoruz. Ama yıla bölersek doğalgaz avantajlı görünüyor. Ama inşallah bu sene zam yapılmaz, yoksa ödemekte çok güçlük çekeriz” dedi.

Kömür ve soba satışları çok düştü

Ünye Ok Ticaret işletmecisi Cihan Ok ve Sobacı Nihat Güler, sonbahar ayının gelmesiyle insanların kışlık hazırlıklarını yapmaya başladıklarını söyledi.

Ok ve Güler yaptıkları açıklamada Ünye’de doğalgazın yaygınlaşmasının ardından işlerinde önceki yıllara göre yüzde 75-80 oranında düşüş olduğunu ifade ettiler.

Kömürün satışı düşüyor, fiyatı artıyor

Sezonun açıldığı güne göre kömür fiyatlarında yüzde 15’lik bir artış olduğunu ifade eden Ok Ticaret sahibi Cihan Ok, “Kömür sezonu bu yıl sobalık 1.100, kaloriferlik kömür ise 1350 liradan açmıştı. Dolar kurundaki hareketlilikten dolayı şuanda sobalık kömürler 1250 lira, kaloriferlik kömür fiyatları ile 1500 ile 1550 arasında değişiyor. Kabuk ise 35 lira. Zam gelmeden önce insanların çok az bir kısmı kömürünü almıştı, yani çoğunluk bu zamma yakalandı” dedi.

Doğalgaz satışlarımızı çok düşürdü

Ünye’de doğalgazın yaygınlaşmasının ardından işlerinde yüzde 75-80 oranında düşüş olduğunu vurgulayan Ok şunları kaydetti, “Ünye’de doğalgaz yaygınlaştıktan sonra kömür ve kabuk satışları yüzde 75-80 oranında düştü. Ama halen soba ve kaloriferle ısınan kişilerin bu süreçte ihtiyaçlarını geç kalmadan karşılamasını istiyoruz. Çünkü dolar kurundaki artıştan dolayı yeni zamlar bekleniyor.”

Doğalgaz soba ve kuzine satışlarını da düşürdü

Ünye’ye doğalgazın gelmesinin ardından soba ve kuzine satışlarının düştüğünü belirten Sobacı Nihat Güler; “Geçtiğimiz yıllara göre işler çok düşük. Ünye’mize doğalgaz geldi ve geldikten sonra soba kullanan kesim  kenar mahalle ve köylerde kaldı. Onlar da soba ve kuzineleri eskidikçe yenisini alıyor. İşler eskiye göre yüzde 75-80 oranında düşük.”dedi.

Depomdaki malı aynı fiyata nakite çevirmeye çalışıyorum

İnsanların ihtiyaçlarını Kasım ayının 15-20 tarihlerine doğru karşıladığını vurgulayan Güler şunları kaydetti, “Şuanda az da olsa bir hareketlilik var. Kasım ayının 15-20 gibi satış işi biter. Yani 1 aylık bir süreçte herkes işini halletmiş olur. Büyük boy sobalar 1000 lira civarında, bir küçük boyları 500 ila 800 lira arasında değişiyor. Kuzine fiyatları da yine aynı şekilde. Depolarımızda geçen yıldan kalan mallarımızı aynı fiyattan veriyoruz. Şuanda kar amaçlı değil nakde çevirmeye çalışıyorum. Ama yeni ürünlerde yüzde 15 oranında artış var.”

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 2.138 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Kömür, ve, soba, satışı, yüzde, 80, düştü!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler