HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ordu reklam ajansı akıllı ev sistemleri akıllı ev
13 Ekim 2020 Salı Saat: 17:59

Piyasaya doyurucu miktarda fındık inmiyor

Ünye Ticaret Borsası Meclis Başkanı Erhan Aydın, yıllardır yapılan ihtiyacın kadar fındığı piyasaya indir çağrısının üreticide karşılık bulmaya başladığını söyledi.
Piyasaya doyurucu miktarda fındık inmiyor

Üretici fındığı elinde beklettikçe serbest piyasada fiyatın arttığını belirten Ünye Ticaret Borsası Meclis Başkanı Erhan Aydın, yıllardır yapılan ihtiyacın kadar fındığı piyasaya indir çağrısının üreticide karşılık bulmaya başladığını söyledi.

Piyasaya doyurucu miktarda fındığın inmediğini belirten Erhan Aydın, kamuoyunda ve piyasada fiyat beklentisinin biraz daha yukarıda olduğunu ifade etti.

Başkan Aydın, fındık fiyatının serbest piyasada TMO’nun açıkladığı fiyatın üstünde seyretmesinden dolayı bu yıl TMO’ya çok az miktarda fındık gittiğine dikkat çekti.

Ünye Ticaret Borsası Meclis Başkanı Erhan Aydın, Ünye Kent Gazetesi’ne özel yaptığı açıklamada, bu yıl üretici fındığı elinde beklettikçe serbest piyasada fındık fiyatının arttığını söyledi.

Aydın, üreticiye yıllardır yapılan ihtiyacın kadar fındığı piyasaya indir çağrısının yavaş yavaş karşılık bulmaya başladığını vurguladı.

-“Piyasaya inen fındık doyurucu değil”-

Piyasaya fındık inişinin sakin olduğunu ve doyurucu miktarda fındığın piyasaya inmediğini söyleyen Aydın, kamuoyu ve piyasaların fiyat beklentisinin biraz daha yukarıda olduğunu ifade etti.

-“Haftaya 24.75 TL ile başladık” -

Fındık fiyatının haftaya 24,75 lira ile başladığını ifade eden Ünye Ticaret Borsası Meclis Başkanı Erhan Aydın, “Fındık haftaya fabrikalarda faturalı olarak 24,75 liradan başladı. Ama beklenti biraz daha yukarıdaki fiyatlar. Bununla ilgili kamuoyu da oluşturdular. Kamuoyunu yukarı yönde bir beklenti içine soktular. Çiftçimizde de piyasada da böyle bir beklenti var” dedi.

-“TMO’ya çok az fındık gitti” -

Serbest piyasada fındık fiyatının TMO’nun açıkladığı fiyatın üzerinde seyretmesinden dolayı TMO’ya çok az miktarda fındık gittiğini söyleyerek, “Serbest piyasada fındık fiyatı TMO’nun açıkladığı fiyatın daha üstünde olduğu için TMO’ya çok az miktarda fındık gitti. Bu rakamı bilmiyoruz. Ama insanlarda bu rakamı merak ettirtecek bir hareketlilik yok.”dedi. 

-“Üretici yapılan çağrılara uymaya başladı” -

Piyasaya fındık inişinin çok yavaş olduğunu vurgulayan Aydın şunları kaydetti, “Şuanda piyasaya fındık inişi gayet sakin. İnsanlar ihtiyacı kadar getirip satıyorlar. Ama onun dışında piyasaya inen doyurucu bir fındık hareketi yok. Üreticilere yıllardır yapılan ihtiyacı kadar fındığı pazara indirmesi çağrısı karşılık bulmaya başladı. Üretici fındığını ihtiyacı kadar getirdiği zaman bunun karşılığını gördüğünü yavaş yavaş hissediyor.”

Ünye KENT Haber

 

Bu haber toplam 962 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Piyasaya, doyurucu, miktarda, fındık, inmiyor

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler