HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
28 Ekim 2020 Çarşamba Saat: 19:18

Ünye’de aktif vaka sayısı artıyor!

Ünye’de Ekim ayının başında 170’e düşen koronavirüs aktif vaka sayısında ve hastanede yatan hasta sayısında artış meydana geldi.
Ünye’de aktif vaka sayısı artıyor!

Ünye’de şuanda aktif 250 hasta bulunuyor. Temaslı 500 kişi ise evlerinde izole olarak karantina süresini dolduruyor.

Hastanede 50 koronavirüs hastası yatıyor. Bunların 25'i yoğun bakım servisinde, 10'u ise solunum cihazına bağlı entübe hasta.

İlçede ilk Koronavirüs vakasının görüldüğü günden bu yana 2 bin kişi hastalığı atlatıp sağlığına kavuştuğu belirtildi.

Ünye’de koronavirüs vaka sayısında artış gözleniyor. Temmuz-Ağustos aylarında 500’e yükselen Ünye’deki vaka sayısı Ekim ayı başında 170’e kadar düşerek, hastalığın gerilediği bir süreç yaşanmıştı.

Hasta sayısı 250’ye yükseldi

Ünye’de bu ayın başında 170’e düşen koronavirüs aktif vaka sayısı artarak üç hafta sonunda 250’ye yükseldi. Hastalarla temaslı 500 kişi ise evlerinde izole olarak karantina süresini dolduruyor.

Hastanedeki sayı 50’ye yükseldi

Ünye’de artan vaka sayısı hastanede yatan hasta sayısını da artırdı. Ekim başlarında hastanede yatan hasta sayısı 30’un altına düşmüşken bugün bu sayının 50’ye çıktığı gözleniyor. Hastanede yatan hastaların 25’i yoğun bakım servisinde, 10’u ise entübe olarak solunum cihazına bağlı tedavi görüyor.

İlçede ilk vakanın görüldüğü günden bu yana  2 bin kişi hastalığı atlatarak sağlığına kavuştu.

Son bir hafta içinde Ünye’de temaslılara 700 filyasyon çalışması yapılırken, temaslı tespit süresinin 8 saat olduğu öğrenildi.

Temaslılardan bazıların durumunu gizliyor, bulaşa sebep oluyor

Koronavirüs temaslılarının izole edilmemek için yanlış ve yalan beyan vererek durumunu gizlemesi ve bunların pozitif vakaya dönüşmesi sonrasında da hastalığı bulaştırmasının vakaları artırdığı belirtiliyor. Bu yüzden temaslı olan kişilerin insani ve vicdani olarak toplum sağlığı açısından kendini gizlememeleri yanlış ve yalan beyan vermemeleri istendi. Ayrıca yanlış ve yalan beyan vermesinin suç olduğu bildirildi.

İzole kurallarına tam olarak uymayanlarda hastalık yayıyor

Koronavirüs’ün artmasındaki en büyük ikinci sebep ise, hastalığa yakalanan kişilerin izole kurallarına tam anlamına uymayarak aile içi ve apartmanda yaşayan kişilere hastalığı bulaştırması olduğuna işaret edildi. Son görülen vakalarda özellikle aile içi bulaş olduğu tespit edilirken hastalığa yakalanan ve temaslı olarak izole edilen kişilerin kesinlikle aile içi temastan ve apartman komşusu gibi temaslardan kesinlikle kaçınması ve izole kurallarına tam olarak uyulması gerektiği vurgulandı.

Köylerden şehre inenlerden bulaştı

Virüsün bulaşmasındaki üçüncü en büyük etkenin ise yaz aylarında köylerinde ve yaylalarında olan vatandaşların bir şekilde hastalığa yakalanıp semptom göstermemesinden, daha sonra köylerindeki işleri bitirip şehre geldikten sonra farkında olmadan hastalığı başka kişilere bulaştırmasından dolayı kaynaklandığı tespit edildi.

Her şey vatandaşın elinde

Virüsle mücadelede ancak, vatandaşların maske, mesafe ve hijyen ile izole kurallarına uyarak, temaslıların kendini gizlemeyerek, toplumsal bilinç ile hareket etmeleri ile kontrol altına alınmasının mümkün olduğunu açıklanırken sağlık çalışanlarının mücadelesinin aralıksız sürdüğü bildirildi. 

 Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 2.130 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye’de, aktif, vaka, sayısı, artıyor!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler