HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
20 Nisan 2021 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
31 Ekim 2020 Cumartesi Saat: 19:26

“Biz sözümüzün arkasındayız”

Ordu Üniversitesi Ünye Yerleşkesinde yapılacak yeni binanın mevcut fakülte binası olarak yapılmasını isteyen Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan’a Ünye’den tepki gecikmedi.
“Biz sözümüzün arkasındayız”

Yerleşkeye yapılacak binalardan birini yeni bir fakülte için yapma sözünü verdiklerini belirten Ünye’deki oda ve borsa başkanları; “Biz sözümüzün arkasındayız. Yeni bir fakülte binasını yapmaya her zaman hazırız” dediler.

Mevcut fakültenin yeri olduğunu belirten Ünyeliler; “Mevcut fakültenin yeri var. Zaten onun binasının satın alınmasını da biz sağladık. Biz yeni fakülte istiyoruz. Onun binasını da yapıp, ODÜ’ye teslim edeceğiz” ifadelerinde bulundular.

Ordu Üniversitesi’nin Ünye’de eski havaalanının olduğu bölgede çalışmalarını sürdürdüğü yerleşke alanında başta ifade edilen sözlerin yerine farklı sözler edilmesi kafaları karıştırdı.

Alanda yapılaşma sürecine girileceği sırada Rektör Prof. Dr. Ali Akdoğan’ın “Ünyelilerin burada yapacakları bina mevcut Ünye İktisadi İdari Bilimler Fakültesi’ne verilecek. Fakülte bu yeni binaya taşınacak.” açıklaması Ünye’de tepkiye yol açtı.

Üniversitenin Ünye’de yeni yerleşkesi alanında yapılacak binayı yeni bir fakülte için yapma sözü verdiklerini hatırlatan Ünyeliler; “O gün bu sözümüzü memnunlukla karşılayan ve bize teşekkür eden ODÜ’ye ne oldu da karar değiştirdi? Biz sözümüzün arkasındayız, yeni bir fakülte için bina yapmaya her zaman hazırız.” dediler.

-“Bize verilen 3 yeni bölüm sözü yerine getirilsin” -

Gazetemiz Ünye Kent’e özel yaptığı açıklamada, ODÜ Ünye Yerleşkesinde üç yeni bölüm için söz verildiğini hatırlatanÜnye Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı İrfan Akar, şunları söyledi:

“Baştan beri bilinen, konuşulan şey bu alanda üç yeni bölümün açılacağıdır. O sırada ODÜ Rektörünün de bulunduğu yerde AK Parti Genel Başkan Vekili Ünyeli Hemşerimiz Prof. Dr. Numan Kurtulmuş ne demişti? ‘Burada üç tane yeni fakülte açalım. Bu fakültelerden birinin binasını Ünyeliler yapsın, bir tanesini biz yapalım, bir tanesini üniversitenin kendisi yapsın.’

-Rektör Bey, ODÜ’ye Ünye’de bir yerleşke kazandırmak istiyor mu?-

Artık alanda sıra yapılaşmaya geldi. Bizde geçtiğimiz günlerde Ünye’deki STK’lar ve İlçe Başkanları olarak ODÜ’ye gittik. Ancak Rektör Bey’i Ünye’de yeni fakülte açılması ve bunlara bina yapılması noktasında pek hazır görmedik. Bize; “Siz oraya 15 bin metrekare bina yapın, biz gerisine bakarız’ dedi.’ Şimdi gelen bilgilerde de, Sayın Rektör; “Ünyeliler buraya bina yapacaksa, mevcut fakülte için yapsın. Fakülteyi oraya taşıyalım” diyormuş. Biz 5 bin metrekare bina sözü verdik, Rektör Bey bunu 15 bin metrekareye çıkartma sözü ediyor. Şimdi de yapılacak binanın mevcut fakülte için yapılmasını istiyor. Bu durumda kafamız karıştı. Bu ifadeler oraya bir şey yaptırmama ifadeleri gibi duruyor. Rektör Bey ne yapmak istiyor? Gerçekten Ordu Üniversitesi’ne Ünye’de bir yerleşke kazandırmak mı istiyor? Yoksa ‘olmasa da olur’ mu diyor.

-Biz sözümüzdeyiz, yeni fakülte binasını yapmak için hazırız-

Biz sözümüzdeyiz, yeni bir fakülte için başta ifade ettiğimiz 5 bin metrekare binayı yapmayı taahhüt ediyoruz. Ayrıca verilen üç yeni fakülte sözü ve yeni bina için de harekete geçilmesini istiyoruz.” 

-Rektör Bey yeni bölüm vermek istemiyor  -

Ünye Ticaret Borsası Başkanı Mustafa Uslu da, konu ile ilgili Rektör ziyaretinde kendisinin de olduğunu belirterek, “Orada bizzat gördüm, Rektör Bey çok verici değil. ‘Siz binayı yapın da sonrasına bakarız’, diyor. Rektör Beyin niyeti belli, yapılacak binaya el koymak, mevcut fakülteyi o binaya taşımak. Biz Rektör beyin söyleminden öyle anladık. Yeni fakülte konusunda ağzını açıp tek laf etmiyor.Yeni bölüm olmayacaksa, yeni bölümler için bina yapılmayacaksa orada bina niye yapılsın ki? Mevcut fakülteyi yeni yere götürmenin hiçbir esprisi yok. Mevcut bölüm zaten eğitim öğretime devam ediyor. Biz yeni bölüm alırsak, inşaata başlayabiliriz. Bunun sözünü verdik ve de sözümüzün arkasındayız.” dedi.

- Çözüm; Numan Kurtulmuş -

Uslu, Ordu Milletvekillerinin de bu konuda destek olmadığını vurguladığı açıklamasında, AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş’u işaret ederek, “Sn. Numan Kurtulmuş konuyla ilgili olarak devreye girmeli. Kaldı ki Numan Bey, ODÜ Ünye Yerleşkesinin olmasını çok istiyor. Bu konuyla alakalı Numan Bey’i en kısa sürede ziyaret etmeli, konuya müdahil olmasını sağlamalıyız.” diye konuştu.

Ünye’ye yeni bölüm gelmesi için gereken her şeyi yaparız

Ünye Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Ümit Özkan,Ünye’ye yeni bölüm verilmesini istediklerini vurgulayarak, “Bunu Rektör Bey ile görüştük. Biz Ünyeliler olarak orada yeni fakülte binası için sözümüzün arkasındayız.  Ünye’ye uygun bir bölüm verilirse, bizde taşın altına elimizi koyarız. Ünye’deki fakülte Ordu Üniversitesi yokken Karadeniz Teknik Üniversitesi’ne bağlı olarak 1995 yılında açıldı. Ordu Üniversitesi yokken zaten bir fakültemiz vardı. Biz şimdi yenisini Ordu Üniversitesi’ne bağlıyken bu üniversiteden istiyoruz. Bunun yapılması için biz Ünyeliler olarak gereken her şeyi yaparız.”dedi.

-Amacımız ODÜ’nün ikinci kampusu olmak  -

Ünye Ziraat Odası Başkanı Osman Sarıkahraman, Ünye olarak beklentilerinin Ordu Üniversitesi’nin ikinci kampusu olmak olduğunu ifade ederek, “Mevcut bölüm için oraya bina yapmanın esprisi yok. Bizim amacımız, mevcut yeri başka bir yere taşımak değil. Bizim amacımız Ordu Üniversitesi’nin ikinci kampusunu Ünye’de kurulmasını gerçekleştirmek.Rektör Bey’e sormak istiyorum;eğer biz mevcut fakülteyi oraya götüreceksek bina yapmak için masraf etmemizin bir anlamı var mı ?” diyerek tepkisini dile getirdi.

 Hedefimiz Ünye Üniversitesi olmalı

Rektör’ün ufkunun geniş olması gerektiğini vurgulayan Sarıkahraman, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Rektör beyi ziyarete gittiğimizde kasadan Kur’an-ı Kerim çıkartarak bize gösterdi. ‘Ben bunun ışığından, bunun yolundan ayrılmıyorum’ dedi. Kur’an-ı Kerim insana böyle yanlış işler için ışık göstermez. Kur’an-ı Kerim ufku geniş olmanın, gelişmenin, ilerlemenin ışığını gösterir. Rektör’ümüzün ufku geniş olmalı. Ünye’de kurulacak yerleşke ile Ordu Üniversitesi’nin büyümesine ve gelişmesine katkı yapmalı. Bir de şunun altını çizerek belirteyim, burada üç bölüm-üç bina sözü verilmişti. Söz verenler Ünyelilerle birlikte sözünü yerine getirmeli.”

-Yeni bölümleri dört gözle bekliyoruz-

Ünye’de kurulacak ODÜ Ünye Yerleşkesinde yeni bölümleri dört gözle beklediklerini belirten Ünye Madeni Eşya Esnaf ve Sanatkarlar Odası ve Küçük Sanayi Sitesi Başkanı Ali Özkan, şu açıklamayı yaptı:

“Ünye’de yeni bölümler açılmasını beklerken, mevcut fakültedeki öğrenci sayısı azalıyor. Biz hem mevcut fakültemizdeki öğrenci sayımızın yeni bölümlerle artırılmasını, hem de yeni fakülteler açılmasını istiyoruz. Bunun için verilmiş sözler var. Bunlar haber yapıldı, kamuoyu Ünye’deki yerleşke için verilen üç yeni fakülte ve bu fakülteler için gereken binalarla ilgili kim, hangi sözü verdi biliyor. Ünyeliler o gün verdiği sözü yerine getirmek, binayı yapmak istiyor. Sn. Rektör de yapılacak yeni binanın zaten binası olan fakülteye verileceğini söylüyor. Bir yerlerde bir akıl tutulması yaşanıyor herhalde. ODÜ Ünye Yerleşkesi için çalışmalar verilen sözler üzerinden devam etmeli, işi başka yerlere çekmekten vazgeçilmelidir.”

Mevcut fakültenin yeri yokta mı yeni bina isteniyor?

Ünye Gıda Maddeleri, Satıcıları Esnaf Odası Başkanı Harun Güdek, “Ben mi yanlış biliyorum, soruyorum mevcut fakültenin yeri yokta mı yeni bina isteniyor. Mevcut fakülte kendi binasında eğitim ve öğretime devam ederken, yeni bina istemekte ne oluyor? Bizim Ünyeliler olarak verilmiş sözümüz var, yeni bir fakülte için yeni bina yaparız. Aksi takdirde işin başında bu işin böyle olması gerektiği belirtildiği halde vazgeçilmek isteniyorsa bunun da nedenini sorgularız.” diyerek tepkisini dile getirdi.

 Ünye KENT haber

Bu haber toplam 1.325 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : “Biz, sözümüzün, arkasındayız”

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler