HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
17 Nisan 2021 Cumartesi
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
2 Kasım 2020 Pazartesi Saat: 19:24

YENİ BİNA, YENİ FAKÜLTE İÇİN YAPILACAK!

ODÜ Ünye Yerleşkesi çalışmalarında yaşanan “yeni bina mevcut fakülte için yapılsın” sözlerine, ilçedeki 13 derneğin oluşturduğu Sivil Toplum Platformu Rektörün yanlış ifadede bulunduğunu belirtti.
YENİ BİNA, YENİ FAKÜLTE İÇİN YAPILACAK!

ODÜ Ünye Yerleşkesi çalışmalarında yaşanan “yeni bina mevcut fakülte için yapılsın” sözlerine, ilçedeki 13 derneğin oluşturduğu Sivil Toplum Platformu (STP), ODÜ Rektörü’nün yanlış ifadede bulunduğunu belirterek, Ünyelilerin söz verdikleri gibi yeni binayı yeni fakülte için yapacaklarını söylediler.

Daha önce konuşulan, anlaşılan ve söz verilen yeni fakülte ve binalar için şimdi geri adım atılmak istendiğine işaret eden STP üyeleri; ‘Ünye neden geri adım atsın?’ Ünye’nin bu konudaki enerjisini, kararlılığını ve gayretini kimse durdurmaya kalkmasın, yanlış yapmasın.” dediler.

ODÜ’nün Ünye’de yerleşke kurması için elini taşına altına koyan Ünyelilerin takdir edilmesi, örnek gösterilmesi gerekirken; önüne taş konulmasının anlaşılır bir durum olmadığına dikkat çeken dernek başkanlar; bunu anlamakta zorlandıklarını belirttiler.

“Ünye Turizm İşletmecileri Derneği “ÜNTİD” Başkanı Adnan Sobi, Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Çalışkan, Canik Ünye Gazeteciler Derneği “CÜGD” Başkanı Ali Öztürk, Ünye Radyo İletişim Derneği Başkanı “ÜNRİD” Hakan Korkmaz, Akkuş, Tuzak Dernek Başkanı “AKTUDER” Başkan İsa Türk, Ünye Sakatlar Derneği Başkanı Mahmut Bek, Ünye-Fatsa Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Ünye Temsilcisi Murat Alemdar, Ekmek Üreticileri Federasyonu Bölge Temsilcisi Murat Yüksel, Teknikerler Birliği Ordu İl Başkanı Musa Kıranlı, KALEMDER Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, Ünye Bedensel Engelliler Spor Derneği “ÜNBEGDER” Başkanı Nihat Yerlikaya, DGSK İl Başkanı Oktay Fidan, Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan’dan oluşan Ünye Sivil Toplum Platformu üyeleri yaptıkları açıklamada; Ordu Üniversitesi’nin eski havaalanı sahasında çalışmasını yaptığı Ünye Yerleşkesi ile ilgili açıklama yaptılar.

Sivil toplum kuruluşları ortak açıklamalarında; “Yerleşke alanının belirlenmesiyle birlikte bu alana üç yeni fakülte açmak üzere bir an önce üç bina yapılması konusunda anlaşılmıştı. Bu binaların biri Ünyeli Hemşerimiz Sn. Numan Kurtulmuş’un öncülüğünde yaptırılacaktı, birini Ordu Üniversitesi yapacaktı. Birini de Ünyeliler yapacaktı. Çalışma bu şekilde başlatıldı. Ama ODÜ işi hep yavaştan aldı. Ne yeni fakülte başvurusu yaptı, ne de alanda inşaata başlanması için zamanında proje çalışması yaptı. İşi hep askıya aldı. Şimdi de konuşulan, anlaşılan ve sözü verilen her şeyi görmezden geliyor; bırakın yeni bölüm açmayı, yeni bölüm için bina yaptırmayı dahi baltalıyor. Yapılacak binayı da yeni bölüm için değil mevcut fakülte için yapabilirsiniz, ifadelerinde bulunuluyor. ODÜ Rektörü Sn. Ali Akdoğan, anlaşılan Ünyelilere geri adım attırmak istiyor. Soruyoruz; ‘Ünye neden geri adım atsın?’ Söz verdiği gibi yeni bir fakülte için bina yapmaya hazır. Ünye’nin bu konudaki enerjisini, kararlılığını ve gayretini kimse durdurmaya kalkmasın, yanlış yapmasın.” diyerek tepkilerini ifade ettiler.

-“Ünye vermek istiyor, önü kesilmeye çalışılıyor” -

Canik Ünye Gazeteciler Derneği Başkanı Ali Öztürk; ODÜ’nün Ünye’de yerleşke kurması için elini taşına altına koyan Ünyelileri takdir edip örnek göstermesi gerekirken, önüne taş konulmaya kalkışılmasının anlaşılır bir durum olmadığını ifade etti.

Ünye destek vermesine rağmen bu durumla karşı karşıya kaldığını belirten Ali Öztürk, “Bu işlerde asıl istersin alamazsın. Ama görüldüğü gibi Ünye vermek istiyor, yerleşke alanına bina yapmak istiyor, bahane yaratılıyor, önü kesilmeye çalışılıyor. Bunu anlamakta zorlanıyoruz. Başta ne konuşulmuşsa o yoldan herkes yürümeli. Ünye başta konuştuğu, verdiği sözün arkasında.” dedi.

Dernek Başkanı Gazeteci Ali Öztürk, Ünyelilerin yeni fakülte için yeni binayı yapmaya hazır olduğunu vurgulayarak, “Mevcut fakültenin binası var ve o binayı da Ünyeliler gayret gösterdi, satın aldırdı, ODÜ’ye mal etti. Onun için mevcut fakülteye yeni bina istemeye kalkışmak ipe un sermekten başka türlü anlatılamaz. Bu konuda herkesi mantıklı ve aklıselim olmaya davet ediyoruz.” diye konuştu.

-“Niye geri adım atalım?”-

KALEMDER Başkanı Musa Özgür Kıroğlu, ODÜ’nün Ünye’de yerleşke kurmasıyla ilgili olarak eski havaalanı yerinin belirlenmesiyle birlikte bu alana üç yeni fakülte açmak üzere üç bina yapılması konusunda anlaşıldığını hatırlatarak, şöyle konuştu:

“Bu binaların biri Ünyeli Hemşerimiz Sn . Numan Kurtulmuş’un öncülüğünde yaptırılacaktı, birini Ordu Üniversitesi yapacaktı. Birini de Ünyeliler yapacaktı. Çalışma bu şekilde başlatıldı. Ama ODÜ işi hep yavaştan aldı. Ne yeni fakülte başvurusu yaptı, ne de alanda inşaata başlanması için zamanında proje çalışması yaptı. İşi hep askıya aldı. Şimdi de konuşulan, anlaşılan ve sözü verilen her şeyi görmezden geliyor. Bırakın yeni bölüm açmayı, yeni bölüm için bina yaptırmayı dahi baltalıyor. Yapılacak binayı da yeni bölüm için değil, mevcut fakülte için yapabilirsiniz, diyor.

Rektör Sn. Ali Akdoğan, bu çalışmada anlaşılan Ünye’ye ve Ünyelilere geri adım attırmak gayretinde. Soruyorum; ‘Ünye neden geri adım atsın?’ Söz verdiği gibi yeni bir fakülte için bina yapmaya hazır. Ünye’nin bu konudaki enerjisini, kararlılığını ve gayretini kimse durdurmaya kalkmasın, yanlış yapmasın.”

“-ODÜ Ünye kampusu güçlendirilerek yapılandırılmalı”-

Ünye Turizm İşletmecileri Derneği Başkanı Adnan Sobi, “Üniversite demek sadece merkezde yapılanma değil, ilçelerin tamamında üniversitelerin varlığını hissettirmekle olur. Zaten mevcut olan bir İktisadi ve İdari Bilimler Fakültemiz var, Ünyelilerin alınmasına öncülük ettikleri kendi binası var. Biz, yerleşke sahasında yeni fakülteler istiyoruz. Ünye olarak yeni fakülte için bina yapma çalışması yapıyoruz. Artı bölümlerle de buranın güçlendirilmesini talep ediyoruz ve destekliyoruz. Ordu Üniversitemizin Ünye’nin, Ordu’nun giriş kapısı olduğundan hareketle olaya bakmasını ve bu anlamda bu alanın bir an önce Ordu Üniversitesinin giriş kampusu bakışıyla dizayn edilmesini bekliyoruz. Ordu Üniversitesi Ünye kampusu güçlendirilerek yapılandırılmalı.”

 

-“Ünye omuz omuza olursa yeni bölüm değil, üniversite kurarız”-

Türkiye Sakatlar Derneği Ünye Şube Başkanı Mahmut Bek, “Ünyeliler ve Ünye’yi yönetenler olarak biz bir birimizi bırakmazsak, hizmette omuz omuza olursak yeni fakülte değil, üniversiteyi Ünye’ye kurarız. Hatta buradan ilan ediyorum Yunus Emre Ünye Üniversitesi hayırlı olsun der, her türlü yüke imzamızı atarız.”dedi.

-“Birlik ve beraberlik olursa yeni fakültelere kavuşuruz” -

Ünye Bedensel Engelliler Genlik ve Spor Kulübü Başkanı Nihat Yerlikaya, “Mevcut fakülte Tarım ve Köyişleri eski Bakanımız merhum Refaiddin Şahin tarafından kuruldu. Kendisine ne kadar teşekkür etsek azdır. Bu zaman kadar hizmet veren bu fakülteye, artık yeni fakülteler eklenmesi elzemdir ve olması gereken bir şeydir. Yer tahsislerinin yapılması, her şeyin hazır olmasına rağmen Rektörlük tarafından bu işin uzatılması yanlıştır. Ünyelilerin bu alana yapacağı bina kesinlikle yeni bir fakülte için yapılmalıdır.” ifadelerinde bulundu.

-“Rektörlük neden Ünye’ye yerleşke konusunda mesafeli?” -

Türkiye Ekmek Üreticileri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Murat Yüksel, “Ordu Üniversitesi neden bu işin önünü tıkıyor? Biz onlardan bir şey istemiyoruz, tam tersine diyoruz ki; söz verdiğimiz gibi bu alana bina yapacağız, diyoruz. Ama yapılan şey verilen sözlerde durulmadığı anlamı taşıyor.

Ünyeliler orada bir Hukuk Fakültesi veya Mühendislik Fakültesi gibi yeni fakülteler istiyor. O alan çok güzel yerleşke olabilecek bir alan. Bir an önce Ünye yerleşkesi için başlangıç yapılsın, Ünye’ye yeni bölümler açılsın.

Böyle güzel bir alan olmasına rağmen buraya mesafeli bakıştan rahatsızız. Bizde STK’lar olarak durmayalım, durumu sözümüzün ulaştığı yere kadar iletelim ki buraya bir an önce başlanılsın. Ünye bunu hak etmiyor. Onların zihinlerindeki düşünce bence şu, Ünye’deki İİBF’yi de Ordu’ya alalım istiyorlar. Ama Ünye vermez, hakkı neyse korumasını iyi bilir.” diye konuştu.

-“Ünye’de yeni bölümler görmek istiyoruz” -

Ünyeliler olarak ODÜ Ünye Yerleşke alanında yeni bölümler görmek istediklerini belirten Ünye Muhtarlar Derneği Başkanı Hasan Çalışkan; “Ünyeliler yeni bölümler verildiği zaman üstüne düşeni fazlasıyla yapar. Bu manada verilmiş sözünü yerine getirmek istiyor ama engelle karşılaşıyor. Bu alan üniversite alanı olarak çok uygun, aranıp da bulunamaz bir yer. Ordu Üniversitesi böyle bir alanı değerlendirmekten neden kaçınır ki?” diyerek, yanlış yapılmamasına işaret etti.

-“Ünye’ye teknik bir bölüm istiyoruz” -

Platform Üyesi Türkiye Teknikerler Birliği Ordu İl Temsilcisi Musa Kıranlı, “Biz ODÜ Ünye Yerleşkesinin bir an önce hayata geçmesi için oradaki inşaatların başlamasını istiyoruz. Böyle değil de inşaat başlamaması için işin yavaştan alınmasını doğru bulmuyoruz. Ünye’ye mutlaka ve mutlaka teknik bir bölümün açılmasını talep ediyorum. Çünkü bizi yakından ilgilendiren yaşadığımız yapıları, sanayi ve üretimi ilgilendiren konular teknik konulardır. O zaman Ünye’de teknik bir bölüm istiyoruz.” dedi.

-“Eski havaalanı üniversite yerleşkesi olmalı” -

Eski havaalanı arazisinin üniversite yerleşkesine dönüşmesini istediklerini ifade eden Ünye Yunus Emre Derneği Başkanı Yaşar Argan, “Ünye’de ikinci bir fakülte olmasını kim istemez. Bunu istemiyorum demek ahmaklıktır, aptallıktır. Ama üniversitenin ve ülkenin gerçeğine de bakmak gerekir. Bilindiği üzere şuanda bir pandemi dönemi var. İş yerlerinin büyük bir kısmı kapandı. Devlet gelirleri düştü. Devlet yurt dışında 3-4 merkezde yarı savaş halinde. Yani darlık olduğu alanlarda bazen sabretmek gerekir. Ben Rektörümüzün bu noktada iyi niyetli olduğunu düşünüyorum. Ünye’ye yeni bir bölüm açılması daha güzel bir olay ama bugün imkanlar yoksa bu olmayacak değildir. Benim gönlümden geçen ise o alanın üniversite yerleşkesi olarak düzenlenmesidir. İyi niyetle diyalogla sorunları çözmek lazım. İşi kolay kılmak lazım. Üniversiteden ısrarla oraya ikinci ve üçüncü bir fakültenin istenmesi gayet normaldir. Burada sabretmek lazım, iyi niyetle ve samimiyetle talebi gündemde tutmak lazım. Bunda ısrarcı olalım ama kırıcı olmayalım.” diye konuştu.

-“Ünye’ye yeni bölümle için siyasi müdahale gerekli2 -

Akkuş Tuzak Köyü ve Çevre Köyleri Kalkınma, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı İsa Türk, “Bu alan ODÜ’ye üniversite yerleşkesi kurmak üzere tahsis edildi. Bunun içinde yeni bölümler ve binalar şart. Orada yapılacak bina ya da binalar yeni bölümler için yapılmalı. Bu anlamda siyasilerin bu konuya müdahil olup Ünye’ye başka bölümler açılması için önümüze düşmeleri lazım.” dedi.

-“Siyasiler ve Rektör taşın altına elini koyması lazım” -

Dünya Gençlik ve Spor Konfederasyonu Ordu İl Başkanı Oktay Fidan, “Fakülte alanının tahsisi bile gecikmiş olan bir durum. Kaldı ki Ünye siyasetin bu kadar güçlü olduğu bir dönemde bunun gecikmiş olması vahim bir durum. Ünye Ordu’nun en büyük ilçesi. Biz yer temin ettik, ODÜ’de burada yerleşkeyi kurmalı. Yeni yeni bölümler için çalışma yapmalı, inşaatları başlatmalı. Yapılacak bina asla mevcut fakülte için değil yeni bir fakülte için yapılmalı. Ünye zaten buna hazır, inşaat yapmak için ODÜ’den proje bekliyor.” dedi.

-“Ünye’deki alan birçok bölüm için uygun” -

Yerleşke alanına söz verildiği gibi yeni fakülteler için yeni bölümler açılması gerektiğine işaret eden Fatsa Ünye Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Ünye Şubesi Başkanı Murat Alemdar, “Ünye sözünde, orada yeni bir bölüm için inşaat yapmaya hazır. Kaldı ki söz verilen diğer iki bölüm ve inşaatları içinde harekete geçilmeli. Ordu Üniversitesi merkez yerleşkesi zaten sıkışık bir alanda. Ben öğrencilerimizin orada çok rahat edebileceğini de düşünmüyorum.  Ünye’deki alan ise öğrencilerimizi mutlu ve memnun edecek bir alan. Bu noktada inanıyorum büyüklerimiz bu söylemlere duyarsız kalmayacaktır.” dedi.

Ünye KENT Haber

Bu haber toplam 1.473 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : YENİ, BİNA, FAKÜLTE, İÇİN, YAPILACAK!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler