HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ukrayna nakliyat belarus nakliye Moldova Nakliyat ordu reklam ajansı
13 Kasım 2020 Cuma Saat: 19:32

Ünye, 2. sınıf ilçe konumuna itildi

CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, Ordu’nun Büyükşehir olmasıyla Ünye’nin ikinci sınıf ilçe konumuna itildiğini ifade etti.
Ünye, 2. sınıf ilçe konumuna itildi

Ordu’nun Büyükşehir olmasıyla Ünye’nin ikinci sınıf ilçe konumuna itildiğini ifade eden CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, “Daha önce genel bütçeli kuruluşların yatırımlarının Büyükşehir bünyesine alınmasıyla katmerli mağduriyet yaşanmaktadır.” dedi.

Büyükşehir Belediyesi’nin hizmet yetersizliğine işaret eden İsa Maral, “Kırsal mahalle yollarındaki bakımlar zamanında yapılamamakta, yeterli içme ve kullanma suyu bulunamamakta, derelerden güçlükle su temin edebilmektedir” şeklinde konuştu.

Vatandaşların muhatap bulamadığına dikkat çeken Maral, “Hizmet arayışında olan vatandaşa bahane olarak Büyükşehir adres gösterilmekte, Büyükşehre başvurulduğunda ise ilçe belediyeleri adres gösterilmektedir.” İfadelerinde bulundu.

CHP’nin her ay farklı bir ilçede gerçekleştirdiği İl yönetim kurulu toplantısı Kasım ayında Ünye ilçe teşkilatında gerçekleşti.

İlçedeki sorunları yerinde görmek ve ilçe teşkilatları ile istişarelerde bulunmak için düzenlenen toplantıların bu ayki ev sahipliğini Ünye yaptı.

Toplantının açılış konuşmasında İsa Maral, Ünye ve ülke gündemini değerlendirdi.

Ülkede yaşanan olumsuzluklardan Ünye de nasibini aldı

Ülkede yaşanan olumsuzluklardan Ünye’nin de nasibini aldığını ifade ederek vatandaşların büyük sıkıntılar yaşadığını söyleyen CHP Ünye İlçe Başkanı İsa Maral, “Ülkemiz bir yönetim krizinin içinden geçmektedir. Sistemi ile birlikte ekonomiden dış ilişkilere, eğitimden sağlığa, sanayileşmeden refaha, dolardan avroya her şeyin düzeleceğini vadeden iktidar, her şeyi yüzüne gözüne bulaştırmıştır. Daha bir yıl önce patates soğan kuyruklarına mahkum olan halkımız, bu yıl 5 litrelik ayçiçeği yağını 68 TL’den almak zorunda kalmış, kent yoksulları çöp konteynırlarında ekmek arayarak karnını doyuracak durumda bırakılmıştır. Son olarak damat bakanın istifası ile devlet krizi, yani yönetememe durumu tescil edilmiş. Ülkemizdeki bu olumsuzluklardan İlçemiz de ziyadesiyle nasibini almıştır.” dedi.

 Ordu Büyükşehir olduktan sonra Ünye ikinci sınıf ilçe konumuna itildi

Ordu’nun Büyükşehir olmasıyla Ünye’nin ikinci sınıf ilçe konumuna itildiğini ifade eden Maral, “Özellikle pandemi döneminin de ağırlaştırdığı şartlar ilçemizde yoksulluğu artırmış, çiftçi, esnaf, işsiz kalan işçi, çalışan işçiler, üretim yapan KOBİ’ler hep birlikte ekonominin içinde bulunduğu şartlardan etkilenmiştir. Ünye bu krizden kat be kat daha fazla etkilenmiştir. Özellikle Büyükşehir uygulaması ile birlikte ikinci sınıf ilçe konumuna itilen ilçemiz daha önce genel bütçeli kuruluşların yatırımlarının Büyükşehir bünyesine alınmasıyla katmerli mağduriyet yaşamaktadır.”dedi.

Maral, kırsalda yol ve su sorunu hayatı zorlaştırıyor

Kırsal Mahallelerde yaşayan vatandaşların sıkıntılarını dile getiren Maral, “Kırsal mahalle yollarındaki bakımlar aksamakta, peş peşe gelen sellerle harap olan yollardaki bakımlar zamanında yapılamamaktadır. Tarla yollarının bakımı için de muhatap bulunamamakta ve iş makinesi kiralamak zorunda kalan köylüye ekstra maliyetler binmektedir. Köy içme sularındaki durum daha da içler acısıdır, yıl 12 ay yağmur yağan ilçemizin kırsal mahalleleri özellikle fındık mevsiminde yeterli içme ve kullanma suyu bulamamakta, derelerden patpat ve özel araçlarıyla bin bir güçlükle su temin edebilmektedir, içme sularını ambalajlı su satın alarak gidermek zorundadır.” diye konuştu. 

Büyükşehir Belediyesi topu Ünye Belediyesine, Ünye Belediyesi Büyükşehir’e atıyor

Vatandaşların muhatap bulamadığına dikkat çeken Maral, “ Büyükşehir yetkililerine ulaşmaya kalkan vatandaş telesekreterlerle muhatap edilmekte, yetkili kişilere ulaşmak adeta imkansız hale gelmiştir. Hizmet arayışında olan vatandaşa bahane olarak büyükşehir adres gösterilmekte, büyükşehre başvurulduğunda ilçe belediyeleri adres gösterilmektedir. Sorumlu bulmak adeta imkansızlaşmıştır. Bir türlü yapılamayan Organize Sanayi Bölgesi yatırımı nedeniyle girişimciler enerji, vergi vb teşviklerden yeterince yararlanamamakta, maliyetleri yükselmektedir. Bazı üretim tesisleri yakın organize sanayi bölgelerine taşınmakta, ya da işletme faaliyetlerine son vermektedir” dedi.

Akkuş Niksar yolu için hiçbir somut gelişme yok

Ünye Akkuş yolu ile ilgili hiçbir somut adımın olmadığını söyleyen Maral, “Ünye için çok önemli olan Akkuş Niksar yolunun yapımı muammaya dönüşmüş, yapımı için hiçbir somut gelişme yoktur. Ünye’ye yaz aylarında Niksar ilçesi ve Tokat ilinden hatırı sayılır miktarda tatilci gelmektedir. Niksar’ın yerel yöneticileri dahi bu yola Ordu’nun iktidar siyasetçileri ve yerel yöneticilerinden daha fazla önem vermektedir. Ünye limanı da bu proje kapsamında ele alınmalı, liman yol sanayi tesislerini de içine alacak şekilde yeni bir bölgesel kalkınma projesi haline dönüştürülmelidir. Ünye’de ayrıca yılan hikayesine dönen bir üniversite olayı vardır.” dedi.

Üniversiteleşmeye gerekli önem verilmelidir

CHP olarak her türlü sorunun çözümünün takipçisi olacaklarının altını çizen Maral, Ünye’deki üniversite sorununa değinerek şunları kaydetti, “Ordu Üniversitesine bağlı olan İktisadi Ticari Bilimler Fakültesi’nin ikinci eğitim bölümlerinin kaldırılması ve tercih azlığının da etkisi ile öğrenci sayısı hızla azalmış. Bir kampus ve yurt alanının olmaması nedeniyle de cazibesini yavaş yavaş kaybetmiştir. Ayrıca teknik ve sağlık meslek yüksekokulları da aynı durumdadır. Üniversiteleşmeye gerekli önem verilmeli ve çok önemli olan üniversite kampusu ve yurt sorunu bölgesel yarış halinden çıkarılmalıdır, fakülte sayısı da bölgenin potansiyeline uygun olarak artırılmalıdır. ”

Sondaj ve maden çalışmalarına karşı halkın yanındayız

Konuşmasının son bölümünde Üçpınar, Yeşilkent ve Çiğdem Mahallelerinde yapılan sondaj çalışmalarını eleştiren ve oradaki vatandaşların yanında olduklarını söyleyen Maral açıklamasında şunları kaydetti;  “Ünye’nin doğası ve tarım alanları bir süredir madencilerin saldırısı altında, her derde deva olarak sunulan ve güvenlik güçlerini de baskı aracı olarak kullanan devletin madencilik kurumları ve maden şirketleri fütursuzca bölge halkını da hiçe sayarak tarım alanlarında, fındık bahçelerinde, ormanlarda maden arama çalışmaları yapmaktadır. Üçpınar, Yeşilkent ve Çiğdem mahallelerinde yapılan sondajlar derin korku yaratmış. Fatsa/Erenyurt siyanürlü altın işletmesinin olumsuz sonuçlarını gören bölge halkı yediden yetmişe topyekun bir direniş göstermiştir. Toprağını, suyunu, havasını korumaktan başka hiçbir amacı olmayan bu mahallelerdeki vatandaşlarımızın başından beri yanında olduk bundan sonra da olmaya devam edeceğiz.”

Ünye KENT HaberBu haber toplam 1.074 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Ünye, 2., sınıf, ilçe, konumuna, itildi

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler