HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
1 Aralık 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
14 Kasım 2020 Cumartesi Saat: 19:14

Fiyatı koronavirüs düşürdü!

Koronavirüsün yol açtığı pandemiden dolayı Avrupa’dan fındığa talep olmadığından fındık fiyatının düştüğü ve 22,5 liradan işlem gördüğü ifade edildi.
Fiyatı koronavirüs düşürdü!

Veyisoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. Sahibi Halit Veyisoğlu, aşı ile ilgili bir gelişme olup ta piyasalar açılırsa fındık fiyatının yükselebileceğini söyledi.

TMO’nun garantör olarak piyasada olduğunu ifade eden Veisoğlu, “Piyasada TMO’nun fiyatı taban fiyat gibi duruyor. Dolayısıyla serbest piyasada fındık fiyatının 22 liranın altına düşmesi söz konusu olamaz.” diye konuştu.

Serbest piyasada şu anda fındık fiyatının 22,5 liradan işlem gördüğünü ifade edem Veyisoğlu Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti. sahibi Halit Veyisoğlu, “üzere fındık fiyatı arz talep dengesine göre şekilleniyor. Şuanda da arz talep dengesi negatif yönde ilerliyor, fındığa çok fazla talep olmuyor, olan talepte piyasadan karşılanıyor. Serbest piyasada 50 randıman kabuklu fındık 22,5 liradan işlem görüyor.” dedi.

Üreticiler piyasaya fındık indirmiyor

Üreticilerin piyasaya fındık indirmediğini söyleyen Veyisoğlu, “Üreticilerimiz ise bu fiyatlardan piyasaya fındık indirmiyor. İndirenler ise ihtiyacı kadar indirip geri kalanı ellerinde muhafaza ediyorlar. Üreticilerin kafasında biraz daha yüksek fiyat beklentisi var. Ama şuan için karşılamayacak gibi.” dedi.

TMO’nun verdiği fiyat taban fiyatı kabul edildi

TMO’nun garantör olarak piyasada olduğunu ifade eden Veisoğlu, “Piyasada Tarım Kredi kooperatifi o kadar etkili değil. Sadece yüksek fiyat veriyor. Alım politikası nasıl bilmiyoruz. Çok fazla fındık aldığını da düşünmüyoruz. FİSKOBİRLİK’te fındık alıyor. Ama TMO piyasada garantör bir fiyat olarak duruyor. Yani TMO’nun fiyatı taban fiyat gibi duruyor. Dolayısıyla serbest piyasada fındık fiyatının 22 liranın altına düşme gibi bir durumu kesinlikle söz konusu olamaz.” diye konuştu.

Ferraro bir günlüğüne fiyatı 24 TL olarak açıkladı

Feraro’nun bir günlüğüne ihtiyacını karşılayacak kadar 24 liradan alım yaptığını söyleyen Veyisoğlu şunları kaydetti, Geçtiğimiz günlerde piyasada yabancı firma da bir günlüğüne 24 liradan fındık aldı ve geçti. Bir günde kendisi piyasaya girdi. Herkesten de değil sadece kendi mal aldığı yerlerden ihtiyacı kadar alım yaptı. Ondan sonra piyasadan çekildi. Şuanda alım yapmıyor.”

Yılbaşını görmek gerekir

Fındık fiyatının virüs aşısındaki gelişmelere bağlı olduğunu vurgulayan Veyisoğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi, “Fındık fiyatı kısa vadede 22-23 lira bandında gider gelir.  Yılbaşından sonra da arz talep dengesine göre fiyatlar şekillenecek. Şuanda Avrupa’da bir talepsizlik görülüyor. Talep yok diye fiyat artmıyor. Avrupa’da bilindiği üzere pandemi süreci var. Yılbaşından sonra aşı ile ilgili piyasalar açılır, belli bir talep gelirse fındık fiyatı artabilir.”  

Ünye KENT haber

Bu haber toplam 1.273 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Fiyatı, koronavirüs, düşürdü!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler