HABER ARAMA
SON DAKİKA HABERLER
ANKET
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?
  • Gayet Güzel
  • Beğenmedim
  • Daha iyisi olabilirdi
  • Kullanışlı
HABER ARŞİVİ
Lütfen Bir Tarih Seçiniz
FINDIK BORSASI
1 Aralık 2020 Salı
Fındık Fiyatı


PUAN DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
Ünye Nöbetçi Eczaneleri
anadolujet telefon pegasus telefon thy iletişim
16 Kasım 2020 Pazartesi Saat: 19:48

Bir ay bol bol hamsi yiyin!

Karadeniz’in bereketi, sofraların lezzeti, fakir-zengin herkesin nimeti hamsi bu sıralar gayet bol, tezgahlardaki hamsinin kilosu ise 10 TL’ye kadar düştü.
Bir ay bol bol hamsi yiyin!

Ünyeli Balıkçı Esnafı Ercan Kartal, 10 TL’ye düşen hamsiye vatandaşın ilgisinin yoğun olduğunu belirterek; “Ama böyle sınırsız-kotasız avlanma sonucu bir aya kalmaz, hamsi tükenir” uyarısında bulundu.

Hamsi fiyatının düşük olmasından dolayı memnuniyetini dile getiren Hasan Hüseyin Keskin, “Hamsi fiyatlarının 10 lira olması demek alım gücü düşük olanların da alabilmesi demek. Çok şükür, bu ara bol bol alıp yiyoruz.” dedi.

Yerli hamsinin çıkmaya başladığını ve kilosunun 10 liraya satıldığını söyleyen Ünyeli Balıkçı Esnafı Ercan Kartal, “Yerli hamsi bu aralar bol çıkıyor, fiyat 10 TL’ye kadar düştü. Fiyat düşük olunca herkes alabiliyor. Dolayısıyla hamsiye vatandaşın ilgisi gayet güzel. Şu anda tutulan hamsi orta boy olsa da güzel ve lezzetli. O yüzden şuanda hamsi satan tezgahlar hareketli.” dedi.

Bu çok sürmez, bir aya kalmaz denizdeki hamsi biter

Bu aralar bol bol avlanan hamsinin çok uzun sürmeyeceğine işaret eden Ercan Kartal; “Sınırsız ve kotasız avlanma yapılıyor. İsteyen balıkçı takımı yakalayabildiği kadar 100 ton,120-130 ton ne kadar yakalarsa yakalıyor. Balık takımları olduğu gibi Karadeniz’de, İstanbul’daki takımlar bile Karadeniz’de hamsi avına geldiler. Şu anda denizde avlanma yarışı var. Bu kadar avlanmaya ne dayanabilir ki hamsi dayansın. Bu yüzden bu bolluk çok sürmez, bir aya bakmışsın hamsi azalmış, fiyat yükselmiş, vatandaşın sofrasından uzak kalmış olacak.

Avlanan hamsinin çok azı tezgahlara geliyor..

Her gün her takım tonlarca hamsi avlıyor. Peki bunların hepsi tezgaha geliyor mu? Kesinlikle gelmiyor. Belki yüzde 10’u, yüzde 20’si geliyor. Geri kalanı olduğu gibi yem fabrikalarına gidiyor. Şu anda balıkçı takımları tonlarca hamsiyi Sinop’taki yem fabrikalarına satıyorlar. Trabzon’dan Sinop’a her gün onlarca kamyon hamsi gidiyor. Bu da ne demektir? Denizin katledilmesi demektir. Kota sınırı olmadığı için herkes istediği kadar tutuyor. Birazını iç piyasaya kasalıyor. Geri kalanları yem fabrikalarını yolluyorlar.

Kota konulsa av mevsim uzun sürer, deniz tükenmez

Bu işin tek çaresi balık avcılığında kota konulması. Hamsi zamanı hamsiye kota konmalı, istavrit zamanı istavrite… Her balık için avlanma miktarı olmalı. Örneğin deseler ki, her gün her kayık 10 ton hamsi tutabilecek. Problem ortadan kalkar. Dediğim gibi kota şart, başka çözümü yok bu işin.

Bir ay sonra hamsi avı biter

Ama şuan 100 ton tutan var, daha fazla tutan var. Tutuğunun 10 tonunu satılmak için iç piyasaya yolluyor. Geri kalanını Sinop’a yem fabrikalarına yolluyorlar. Bu da demektir ki hamsinin 1 ay süresi var. Aşırı avlanmaktan dolayı hamsi 1 ay sonra biter. Yani bir ay sonra hamsi yine 25-30 liraya çıkar, vatandaşın sofrasından, hamsi ile balık gören fakir-fukara sofrasından uzak kalır.

Yem fabrikaları kapatılmalı

Bizim denizlerimizin bu sınırsız avlanmadan kurtulması için bir de yem fabrikalarının kapatılması gerekir. Bunlar sınırsız alım yapıyor. Nu fabrikalar kapatılmasalar bile bunlara da alım kotası konulmalı. Normal avlanma sezonu 15 Nisanda bitiyor. Ama devletin verdiği izinle birlikte bu fabrikalar Mayıs’ın 15’ine, Haziran’ın başına kadar ince istavrit, ince barbun, ince hamsi yem için çalışıyorlar. Şuan istavrit yok. Neden yok? Çünkü Nisan’ın 15’inden sonra avlandılar, yem fabrikalarına taşındılar. Bu da katliam.”

Gelecek nesil balığı resim olarak görecek

Yem fabrikaları kapatılmazsa veya avlanmaya kota koyulmazsa 15 yıl sonra gelecek nesil sarıkanat, barbun ve çinekopu hatta böyle giderse hamsiyi kitaplarda resim olarak görecek. Gelecek için, gelecek nesiller için bir an önce denizlerde kota uygulanması gerekiyor.

Yapay resifler denizlerimizi ve balık neslini korur

Bazı ülkelerde devlet eski hurda kamyonları, arabaları, gemileri labirent gibi denizin belirli bölgelerine atıyor, yapay resifler oluşturuyor. Bunlar yasak bölgelerde denizin dibinde olduğu zaman hem balıkçılar ağ atamıyor, çünkü ağları parçalanıyor. Hem de balıklar oralara yumurta bırakıyor ve balık nesli çoğalmış oluyor. Karadeniz’de bazı yerler bunu yaptılar. Ama yetersiz. Acilen bu konuda da çalışma yapılması gerekiyor.”

Güncel balık fiyatları

Şuan tezgahlarda bulunan balıklar ve fiyatları ile ilgili bilgi veren 32 yıllık balıkçı esnafı Ercan Kartal, “Tezgahlarımızda levrek, çupra, somon, alabalık, kefal, mezgit, hamsi, çinakop ve sarıkanat bulunuyor. Hamsi 10, Somon 35, levrek ve çupra 45, mezgit iriliğine 10 ila 30 lira, tirsi 15, çinakop ve sarıkanat 60 lira.” dedi.

Fiyat düşük herkes hamsi yiyebiliyor

Hamsi fiyatlarının düşük olmasından dolayı memnuniyetini dile getiren Ünyeli vatandaş Hasan Hüseyin Keskin ise, “Hamsi en çok satılan ve bizim de en çok sevdiğimiz balık. Fiyatının 10 liraya düşmesi alım gücü düşük olan herkesi sevindirdi. Bu ara bol bol hamsi yiyoruz. İnşallah mevsim uzun sürer fakir-fukara bol bol hamsi yemeyi sürdürür. Ama çok sınırsız avlandığı için mevsim erken biter, deniyor. Devlet sınırsız avlanmaya sınır koymalı. Hamsi balık sektörünün lokomotifi, sahip çıkmak gerekir.” dedi.

 Ünye KENT HaberBu haber toplam 1.104 defa okunmuştur
Anahtar Kelimeler : Bir, ay, bol, hamsi, yiyin!

Haber Yorumları ( 0 Adet)

Adınız
E-mail Adresiniz
Güvenlik Kodu Lütfen Resimdeki kodu yazınız
Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Son Haberler